vereség;szövetségi kapitány;Pintér Attila;magyar labdarúgó-válogatott;Mixu Paatelainen;finn csapat;

Dzsudzsák bűvészkedik, de a hálóig nem sikerült eljuttatnia a játékszert. A finneknek viszont kétszer is FOTÓ: K2 PRESS

- Elégtelen a tesztlapon

Arra feltétlenül jó volt a finnekkel szembeni felkészülési mérkőzés (1-2), hogy legalább halvány képet alkothassunk arról, a közeljövőben mire számíthatunk a Győrben bemutatkozott Pintér Attilától és az általa vezetett magyar labdarúgó-válogatottól: ultradefenzív felfogásra, gyorsnak és pontosnak tervezett ellenakciókra, a második félidő derekára teljesen elfáradó játékosokra és rendkívül szórakoztató sajtótájékoztatókra. A szakember szerint irreális elvárás napok alatt behozni az évtizedes lemaradást.

"Egyetlen meccsből számottevő következtetést nem lehet levonni" - hangzott Pintér Attila értékelése a szerdai, 2-1-es vereséggel zárult debütálása után. A szakember hozzátette, ez a finn csapat a modern futball összes ismérvét felvonultató játékot nyújt, érződik rajta kapitányának két és fél éves munkája. "Ennyivel előrébb járnak nálunk" - szögezte le.

A sajtótájékoztatón azt senki nem kérdezte meg tőle, hogy novemberben mennyiben lesz különb a helyzet, akkor mitől lesz majd kevesebb a finnek előnye, de nyilván az lett volna a válasz, hogy az összetartások ezen is segíthetnek...

Ronaldo a gólkirály
Tizenhét év után tudott nyerni ismét a francia labdarúgó-válogatott Hollandia ellen. A szerdai felkészülési mérkőzést a gallok 2-0-ra megnyerték. A spanyolok 1-0-s győzelmet arattak az olaszok fölött. A spanyol válogatott végig uralta a mérkőzést, megérdemelt győzelmet aratott. Cristiano Ronaldo lett minden idők legeredményesebb játékosa a portugál labdarúgó-válogatottban. A csapat 5-1-re múlta felül Kamerun nemzeti tizenegyét, és ebből Ronaldo is kivette a részét, hiszen duplázni tudott. Így most 49 góllal egyedül vezeti a portugál nemzeti csapat házi góllövőlistáját. Eddig Pauletával holtversenyben állt az élen 47 góllal. További eredmények: Csehország-Norvégia 2-2, Izrael-Szlovákia 1-3, Törökország-Svédország 2-1, Románia-Argentína 0-0, Ukrajna-USA 2-0, Ausztria-Uruguay 1-1, Svájc-Horvátország 2-2, Belgium-Elefántcsontpart 2-2, Írország-Szerbia 1-2, Lengyelország-Skócia 0-1, Németország-Chile 1-0, Wales-Izland 3-1, Anglia-Dánia 1-0.

"A magyar válogatott ebben az összeállításban nem lépett még pályára. A mérkőzést mégis jól kezdtük, egygólos vezetésünknél több lehetőségünk is akadt, hogy eldöntsük a meccset. Érdekes módon az első félidőben szereztük meg a vezetést, amikor gyengébben játszottunk, és a másodikban találtak be a vendégek, pedig akkor nyújtottunk jobb teljesítményt.

Akadtak jobb és rosszabb teljesítmények, az egyenlítő találat előtt például a jobb oldali középpályásunk nem zárkózott vissza a finnek felfutó szélső védőjével, akinek a labdát mélységből beívelték. Ezzel együtt sokkal több pozitívumot láttam" - szögezte le Pintér.

Kapott egy olyan kérdést is, miszerint az első meccs utáni értékelése során korholt-e bárkit az öltözőben, amire fölöttébb földúlt lett, szerinte ez egy negatív kérdés, és az mégsem járja, hogy csak negatív kérdésekre kelljen válaszolnia. Holott az önmagáról kialakított imázs (keménykezű) alapján a fölvetést tekinthette volna akár relevánsnak is.

Pintér az oldalvonal mellett szokás szerint agilis volt, jobban mint néhány játékosa, az ígért ellenállhatatlanság, a küzdeni tudás

azonban egyáltalán nem érződött csapatán. A 13. percben talált Rudolf-gól után a gárda totálisan visszazárt, s az első félidő végéig az elhárítást maradéktalanul meg is oldotta, ám a fordulás után a látogatók nyomasztó fölénye gólokká érett.

Részint a cserék, részint a fáradtság okán nem sikerült kibekkelni a hátralévő időt. Pedig ez volt a terve, nem véletlenül próbálta meg megerősíteni Liptákkal a középpályát, jóllehet mind ő, mind kollégája, Mixu Paatelainen azt hangoztatta, az eredménynek nincs jelentősége.

A legnagyobb gondot egyébként az okozza, hogy maga Pintér is elhiszi, a magyar NB I-re támaszkodva ütőképes válogatottat tud összerakni. A honi élvonal - melynek csapatai a nemzetközi porondra kijutva legutóbb rekordidő alatt búcsúztak - azonban nem készíti fel a játékosokat efféle küzdelemre.

A lagymatag tempóhoz szokott labdarúgó semmilyen téren nem képes felvenni a versenyt azokkal, akik komolyabb ligákban pallérozódnak. Pintér elképzelése, miszerint addig nem lehet baj, amíg csapata nem kap gólt, tehát a védelemre kell helyezni a hangsúlyt, az egyetlen járható út - lenne.

Csakhogy a magyar futballisták még ehhez is szerény színvonalat képviselnek (a finnek jóval többet birtokolták a labdát, sokkal kezdeményezőbben léptek színre). A támadások még roppant esetlegesek voltak, s ha Pintér ki is tudja majd javítani a hibákat, komolyabb rivális a magyar ellenakciókat, félő, játszi könnyedséggel akadályozza majd meg.

Maradjunk annyiban: a kilátások nem túl rózsásak, de legalább a debütálás megtörtént.

Zsúfolt versenyszezon előtt állnak a magyar kajak-kenusok. A külföldi versenyek mellett Magyarország idén két kiemelkedő sportági viadalnak is otthont ad: a május végi gyorsasági világkupát és a július végi ifjúsági és U23-as világbajnokságot egyformán Szegeden rendezik.