A magas rangú diplomata szerint ez sohasem történhet meg. Azt mondta, hogy nem csak Moszkvában, hanem Nyugaton is tisztában vannak azzal, mit jelentene Oroszország számára, ha a vele szomszédos ország a szervezet tagjává válna. Vaszilij Nyebenzja véleménye az, hogy Ukrajna semleges marad. "Egyáltalán nem tudom Ukrajnát a NATO-ban elképzelni sem most, sem a jövőben" - mondta. Hozzátette, hogy az ukrajnai válságból tárgyalások útján kell megtalálni a kiutat.
Ruszlan Puhov, az oroszországi Stratégiai és Technológiai Elemző Központ igazgatója szerint a NATO egyes európai tagállamai több okból is megakadályozhatják Ukrajna csatlakozását a szervezethez. Úgy vélte, hogy a belépésig vezető folyamat hosszadalmas lesz, mivel a NATO-ban konszenzus útján hozzák meg a döntéseket. A csatlakozás egyik feltétele az, hogy a leendő tagállamban stabil demokratikus hatalom létezzen - tette hozzá a szakértő, aki szerint ugyanakkor Ukrajna esetében maga az államiság is megkérdőjelezhető.
Puhov arra is rámutatott, hogy az Észak-Atlanti Szerződés Szervezetébe belépni szándékozó országoknak nagyon jól felkészített, professzionális hadsereggel és annak megfelelő katonai költségvetéssel kell rendelkezniük. "Ukrajna azonban a Szovjetunió széthullása óta csak spórolt a hadseregen. Most kolosszális ráfordításokra lenne szükség ahhoz, hogy javítsanak a helyzeten" - nyilatkozta az orosz biztonságpolitikai szakértő.
Szerdán a Verhovna Radában Ukrajna NATO-csatlakozásáról terjesztett be törvényjavaslatot az új kormánytöbbséget vezető Haza (Batykivscsina) párt frakciójának három parlamenti képviselője. A dokumentum beterjesztői módosítani javasolják az Ukrajna nemzetbiztonságának, valamint az ország bel- és külpolitikájának alapjairól szóló törvényeket. A jogszabályokban törvényi szinten erősítenék meg, hogy Ukrajna külpolitikájának stratégiai célja az euroatlanti integráció, és a NATO-csatlakozás.