ukrán válság;EU-NATO;Orosz agresszió;

- Az EU és a NATO is kiáll Ukrajna mellett

Közös hangon szólal meg az EU és a NATO az ukrajnai válság, az orosz agresszió ügyében, mindkét szervezet kiáll Ukrajna szuverenitása és területi épsége mellett - közölték szerdán az MTI-vel brüsszeli diplomáciai források, miután együttes ülést tartottak az EU-országoknak az unióhoz akkreditált, kül- és biztonságpolitikai kérdésekben illetékes nagykövetei, valamint a NATO-országoknak a szövetséghez akkreditált nagykövetei.

A megbeszélésen az unió politikai és biztonsági bizottsága nevében Pierre Vimont francia diplomata, az EU külügyi szolgálatának főtitkára társelnökölt - Vimont tisztsége nagyjából a külügyminisztériumi politikai főigazgatók szerepkörének felel meg -, az Észak-atlanti Tanács részéről pedig Alexander Vershbow amerikai diplomata, a NATO főtitkár-helyettese.

A találkozóról az EU által közzétett hivatalos közlemény szerint a részvevők "aláhúzták a válság súlyosságát", és a megbeszélés "a nézeteknek a két szervezeten belüli közeledését tükrözte" Ukrajna szuverenitásának és területi épségének a fenntartását, az Ukrajna és Oroszország közötti párbeszéd szükségességét, valamint a feszültséget enyhítő, "deeszkalációs" lépések szükségességét illetően. A cél az EU és a NATO szerint a válság olyan megoldása, amely teljes mértékben tiszteletben tartja a nemzetközi jogot, a kétoldalú, illetve többoldalú kötelezettségvállalásokat.

A két szervezetnek - mutatott rá az egyik említett diplomáciai forrás - eltérő az eszköztára a lehetséges fellépést illetően: az unió szélesebb skálán mozoghat, hiszen gazdasági szankciós intézkedéseket, rendészeti korlátozásokat, kereskedelem- és energiapolitikai lépéseket egyaránt tehet, míg a NATO alapvetően katonai, biztonsági szervezet. Az atlanti szövetség révén nyílik ugyanakkor mód arra, hogy közvetlen párbeszédet folytassanak az oroszokkal, ami ezen a napon kora este meg is történik, a NATO-országok és Oroszország NATO-nagykövetének a találkozóján. 

Az EU-NATO egyeztetésről egy diplomata elmondta, hogy mindkét szervezet támogatja az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet megfigyelőinek Ukrajnába küldését. Egy kisebb, néhány tucat fős csoport már el is indult, ám egy nagyobb monitoring misszió helyszínre küldéséhez - ha az a Krím félszigetre is be akar jutni - szélesebb körű egyetértésre van szükség.   Az EU és a NATO nagyköveti grémiuma mellett a két szervezet csúcsszinten is egyeztetett: Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár felkereste hivatalában Herman Van Rompuyt, az Európai Tanács elnökét. Erről a találkozóról érdemi részletek egyelőre nem ismeretesek.

A dél-ukrajnai Krími Autonóm Köztársaságból szerda délután is több hír érkezett arról, hogy fegyveresek jelzés nélküli egyenruhában fenyegetik az ukrán katonákat.