pályázat;nyugdíjasok;fürdő;Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány;

Már nemcsak az idősek, hanem a nagycsaládosok is panaszkodnak a pályázatok ügyében. Fotó: Szalmás Péter/Népszava

- Sokba kerül az ingyenfürdés

Januárban még felháborodtak az üdülési alapítvány pályázatáról lemaradt idősek, de mára kiderült, ők jártak jól. Egy nyugdíjas beszámolója szerint az egyik fürdőbe mindössze kétszáz forinttal olcsóbb az Erzsébet-kártya tulajdonosok jegye, mint a sima nyugdíjas jegy. Ám, ha az idősek hozzászámítják azt a 2500 forintos önrészt, ami a pályázat feltétele volt, kiderül, többet fizetnek, mint azok, akik nem nyertek a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványnál.

Dühösek voltak a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) kedvezményes fürdőzési pályázatáról lemaradt idősek, de mára kiderült, ők jártak jól. Egy lapunkat megkereső nyugdíjas saját tapasztalatáról számolt be. Mint írta, sikeresen elnyerte a pályázatot, minden feltételt teljesített, átvette az Erzsébet kártyát és elindult az egyik hazai fürdőbe. Ám ott nagy csalódás érte.

A 3 órás belépőért 1890 forintot kértek tőle, mert - mint a pénztárnál közölték - az Erzsébet-kártya tulajdonosoknak ennyibe kerül a belépőjegy. A sima nyugdíjas jegy egyébként 2100 forint, tehát a pályázaton elnyert "ingyenes" belépés csak 210 forint kedvezményt biztosít. A fürdőt egyébként 10 alkalommal vehetik igénybe a nyugdíjasok - írta az olvasó.

Az Erzsébet-kártya tulajdonosának pályázati önrészként már be kellett fizetnie 2500 forintot, így, ha a 10 alkalmas bérletet szeretné igénybe venni, akkor a "kedvezményes" 1890 forintos belépőhöz még hozzájön ennek az összegnek a tizede, vagyis 250 forint. Így az ő három órás jegye 2140 forintba kerül. Vagyis, ha a "kisnyugdíjas" nyert, 40 forinttal drágábban fürödhet, mintha nem pályázott volna.

Megírtuk, a január 2-án kiírt, nyugdíjasoknak szóló fürdőjegy-program pályázatát egyik pillanatról a másikra lezárta az MNÜA, emiatt több nyugdíjas szervezet is tiltakozott. Az érdeklődők eredetileg február 15-éig jelentkezhettek volna, ám a nagy számú érdeklődésre hivatkozva az alapítvány január közepén azt közölte: a pályázat benyújtására mostantól nincs mód. Az eredeti kiírás szerint 2500 forint befizetésével az ország 60 gyógyfürdőjének szolgáltatásait legalább ötször, de akár 33 alkalommal is igénybe vehetik azok, akik nyertek.

Már akkor sem volt világos, hogy a 15 ezer igénylőből - ennyit fogadott be az alapítvány - hányan lesznek végül nyertesek, és egy pályázó mennyi támogatást kap, hiszen a belépők és a szolgáltatások árai között óriási különbségek vannak. Erre hiába kérdeztünk rá korábban az alapítványnál, érdemi választ nem kaptunk.

Az Indexnek eközben a nagycsaládosok panaszkodtak. Elmondásuk szerint napok óta frissítik az Erzsébet-program oldalát, de hiába nyertek nyaralást és fizették be önrészt, túl sokan akarnak szállást foglalni, a rendszer pedig nem tudja egyszerre fogadni az igényeket. Sokan attól félnek, hogy végül már csak decemberre jut hely a Balaton-partra. "Örültünk, pályáztunk, nyertünk. Kifizettük a 17500 forintos önrészt. Vártuk a lehetőséget a március 3-i foglalásról. Viszont csalódás. Két napja nem lehet foglalni. Az ember munka mellett nem tud a gép előtt ülni és lesni, mi a helyzet" - írta egyik olvasójuk, aki a honlapon azt az üzenetet kapta, hogy előtte még több mint ezren várakoznak, és "köszönik a megértését".

A személyes foglalás sem fenékig tejfel - írta egy másik olvasó. "A fájós lábú, 76 éves anyám tegnap 6,5 órát állt sorban az utcán, hogy lefoglalja a befizetett kedvezményes nyaralást". Az MNÜA Erzsébet-program keretében meghirdetett pályázatait ebben az esetben is a határidők lejárta előtt zárták le, mert kimerült a keret. Idén a programra 3,5 milliárd forint áll rendelkezésre, a nagycsaládosok számára meghirdetett szociális üdülési pályázatra 43 ezer jelentkezés érkezett, a fogyatékossággal élők közül 6 ezren jelentkeztek. Ez utóbbi lehetőség miatt viszont a Magyar Antidiszkriminációs Közhasznú Alapítvány (MADA) elnöke még januárban jelezte kifogását az üdülési alapítvány kuratóriumi elnökének.

Nagy Marianna azért tiltakozott, mert a 18 éven aluli fogyatékos gyereket nevelő családok nem vehetnek igénybe üdülési támogatást. A fogyatékossággal élő pályázóknak szóló kiírás kizárólag a "18. életévet betöltött fogyatékossággal élő személyeknek" szól. Választ azonban a mai napig nem kapott.

Az idén a közmunkások sem tartoznak a kedvezményezettek közé. A MNÜA indoklása szerint "nincs lehetőség arra, hogy minden évben valamennyi rászoruló csoportot támogassanak". Igaz, tavaly sem jártak jobban, akkor pályázhattak ugyan, erre a Belügyminisztérium biztosított 50 milliós forrást. Ám a legfeljebb 49 ezer forintot kereső közmunkásoknak kellett fizetniük az utazás költségét és a programok árát. A megjelölhető szállodák között jacht klub is szerepelt, de az egyszerűbb üdülőkben is golfozás, teniszezés, lovaglás, vízisí, szauna volt a programok között, de a napi strandbelépőt is a családoknak kellett kifizetniük.

Egy fővárosi általános iskolában pedig a diákok maradtak hoppon, nekik a nyári táboroztatásuk marad el. Ahol a tanév végén 10 napig nyaraltak, ott most már csak az Erzsébet-programban részt vevő gyerekeknek van hely.

Bizalmat szavazott kedden a bukaresti parlament Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök új koalíciós kormányának, amelyben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is részt vesz.