Hongkong;pénzügyi válság;

- Pénzügyi válság fenyegeti Hongkongot

Túlságosan sokat költ a hongkongi kormány, miközben bevétele nem növekszik hasonló mértékben, ráadásul az elöregedő lakosság gondjával is meg kell küzdenie a következő időszakban - figyelmeztet egy új központi jelentés. A kormány pénzügyi tanácsadói csoportja által összeállított tanulmány szerint Kína különleges igazgatású területe 2041-re a görögországihoz hasonló mértékű adósságot halmozhat fel.

Hongkong deficitje addigra 1,5 ezermilliárd hongkongi dollárt (45 ezermilliárd forint) is meghaladhatja, ami az akkori bruttó hazai termék több mint egyötödét jelenti. A jelenlegi és a középtávú helyzet stabilnak mondható, ám a költési ütem fenntartása esetén Hongkong hét éven belül már költségvetési hiánnyal lesz kénytelen szembesülni - jelzik a szakértők.

A tanácsadói csoport tavaly márciusban állt fel a különleges igazgatású területen, hogy az öregedő népesség közkiadásokra gyakorolt hatását vegye nagyító alá. A kutatók arra figyelmeztetnek: a jóléti kiadások egy évtizeden belül a teljes központi költés akár 60 százalékát is kitehetik, ezt a következő években kidolgozott politikákkal, akár fokozott adóztatással ellensúlyozhatja a kormány. A testület szerint a közkiadások GDP-hez viszonyított állandó szinten tartása és a legnagyobb kiadásokat felemésztő politikák felülvizsgálata, a közszolgáltatási díjak emelése, szükség esetén új adók kivetése tartozhat a legjobb megoldások közé.

A népesség elöregedésének veszélyeire Kína különleges igazgatású területén számos alkalommal felhívták már a figyelmet. A hongkongi statisztikai hivatal (CSD) szerint a 15-24 év közöttiek aránya jelenleg alig 13 százalék, miközben az 1980-as évek elején még 22,5 százalék volt. A 65 év felettiek aránya jelenleg 14 százalék, 2018-ra azonban már 17 százalék fölé nőhet, 2040-re pedig a lakosság harmada tartozhat ebbe a korcsoportba.    

Jelentős demográfiai változás a következő években sem várható, erre enged következtetni a csökkenő termelékenységi ráta: a statisztikák szerint a hongkongi nők átlagban egy gyermeket vállalnak, annak ellenére, hogy a pekingi egykepolitika nem vonatkozik a területre.

A fiatalok számának csökkenése a következő években jelentős munkaerő-hiányhoz vezethet, és Hongkong termelékenységének visszaesésében is megmutatkozhat, ami a terület ázsiai és globális versenyképességére is negatív hatással lesz. Ezen túl az idős korosztály ellátása rendkívüli terheket ró a társadalmi ellátórendszerekre - figyelmeztettek már korábban is szakértők.

Bajnai Gordon szerint egy állam akkor erős, ha a polgárai erősek. "Az Orbán-kormány abban hisz, hogy ha az állam erős, akkor jól mennek a dolgok, mi viszont abban hiszünk, hogy egy állam csak akkor lehet erős, ha a polgárai erősek" - mondta az Együtt-PM szövetség vezetője keddi egri sajtótájékoztatóján.