Az ukrán védelmi minisztériumra hivatkozva az Interfax Ukraina ukrán hírügynökség és más források is azt jelentették, hogy Alekszander Vitko, az orosz fekete-tengeri flotta parancsnoka támadással fenyegette meg a Krím-félszigeten állomásozó és ellenszegülést tanúsító ukrán katonaságot.
A Fekete-tengeri Flotta stábjának név nélkül nyilatkozó képviselője a hírt "teljes képtelenségnek" nevezte az Interfax orosz hírügynökségnek és hozzátette azt is: "Már hozzászoktunk ahhoz, hogy naponta megvádolnak bennünket valamilyen, az ukrán kollégáinkkal szembeni erőszakos fellépéssel".
A Korreszpondent ukrán hírportál emlékeztetett arra, hogy az orosz fekete-tengeri flotta képviselői előző nap hétfőn kijevi idő szerint délután négyig szabtak ultimátumban határidőt a fegyverletételre a Szevasztopol melletti Belbek nemzetkozi repülőtéren állomásozó dandárnak. Ukrán források nem erősítették meg, hogy a légi dandár letette volna a fegyvert, és átállt volna a Krímben a múlt héten megválasztott oroszbarát kormány oldalára.
Eközben az ukrán védelmi minisztérium sajtószolgálatának tájékoztatása szerint a "Ternopil" és a "Szlavutics" nevű ukrán hadihajók személyzete kijelentette, hogy hűek maradnak az ukrán néphez. A két hajó a Szevasztopoli-öböl kikötőjében tartózkodik. A tengeri kijáratot az orosz fekete-tengeri flotta hajói állják el.
A kijevi központi vezetéshez hű két hajó személyzete szintén ultimátumot kapott az orosz fekete-tengeri flotta képviselőitől, hogy délután hatig tegyék le a fegyvert és hagyják el a hajót. A határidő letelt, de egyelőre nem érkezett hír a hajók elleni orosz fellépésről.
Helyszíni közlések szerint Feodoszijában az ukrán haditengerészet zászlóalját páncélozott harcjárművek tartják blokád alatt.
Eközben az ukrán belügyminisztérium sajtószolgálata közölte: olyan információk birtokába jutott, amelyek szerint keddre virradó éjszakára provokáció készül: ukrán katonai egyenruhába öltözött ismeretlenek meg akarnak ölni 3-4 orosz katonát. A tárca szerint azért, hogy ezzel törvényesítsék az orosz fegyveres erők bevonulását Ukrajna területére.
A válság kezdete óta lényegében nem volt puskalövés a térségben, az oroszok "mindössze" hanggránátokat vetettek be különböző stratégiai pontok elfoglalásakor.
Invázió készül?
Az ukrán külügyi szóvivő, Jevhen Perebijnyisz hétfői kijevi sajtótájékoztatóján közölte: az orosz csapatmozgások Ukrajna keleti határánál arra engednek következtetni, hogy Oroszország esetleg a két ország közötti szárazföldi határon át készül Ukrajna elleni katonai invázióra.
Az ukrán külügyminisztérium keddre virradóra azt közölte, hogy orosz haditechnikai eszközök felhalmozódása figyelhető meg az orosz-ukrán határnál Oroszország területén. Az ukrán határőrség a Harkivi, a Luhanszki és a Donecki területek és Oroszország határánál figyelt fel orosz harckocsik és páncélozott katonai járművek érkezésére.
Jurij Szergejev, Ukrajna ENSZ-képviselője hétfőn az ukrán médiának adott interjújában kijelentette, hogy folyamatosan érkeznek orosz fegyveres csapatok Ukrajnába. Értesülései szerint jelenleg több mint 15 ezer orosz katona tartózkodik a Krími Autonóm Köztársaságban. Ezen kívül 10 orosz hadihajó tartja blokád alatt az ukrán partokat.
Közben Arszenyij Jacenyuk kormányfő Kijevben egy üzleti fórumon kijelentette, hogy az orosz katonák "egyelőre" csak a Krím határain belül vannak, Kelet-Ukrajnában még nincsenek jelen.
Az orosz katonák blokád alatt tartják az ukrán hadsereg krími laktanyáinak többségét - közölte hétfő este Ihor Tenjuh ügyvezető ukrán védelmi miniszter, aki szerint az oroszok a laktanyák blokádjával próbálják provokálni az ukrán katonákat. Azt akarják elérni, hogy az ukrán katonák reagáljanak a provokációra, és mihelyt ezt megtörtént, végrehajtják rég kitervelt hadműveletüket.
Tenjuh emlékeztetett arra, hogy hasonló forgatókönyv szerint zajlottak az események 2008 augusztusában Grúziában.
A dél-ukrajnai odesszai megyei tanács hétfőn úgy döntött, hogy nem teljesíti az oroszbarát tüntetők követelését, és nem ír ki népszavazást a terület föderálissá válásáról. A megyeháza előtti oroszbarát tüntetők betörték a bejárati ajtó ablakát, behatoltak az épületbe, ahonnan nem engedték ki a tanács képviselőit. Megvertek egy férfit az épület előtt, aki megpróbálta a zászlórúdra visszahelyezni az ukrán nemzeti lobogót. A tüntetők újra orosz zászlót húztak fel a zászlórúdra.
Olekszandr Turcsinov ideiglenes ukrán elnök közben leváltotta posztjáról az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) krími, valamint Odessza, Dnyipropetrovszk és Csernyivci megyei vezetőit.
Név nélküli orosz források, köztük az orosz Interfax hírügynökség (értesüléseit alátámasztó dokumentumok bemutatása nélkül) arról tájékoztattak, hogy állítólag átállt az oroszbarát krími kormány oldalára a Belbek szevasztopoli nemzetközi repülőtérnél szolgálatot teljesítő 204-es vadászdandár. Az egységhez 49 repülőgép tartozik és 800 katona szolgál benne. A hírt ukrán források nem erősítették meg.
Közben fokozottabban ellenőrzik az ukrán határőrök az Oroszországból a közúti határátkelőkön át érkező járműveket annak érdekében, hogy megakadályozzák "szélsőséges tevékenység" szándékával érkező szervezett csoportok vagy magánemberek beutazását.
Az ukrán határőrszolgálat közlése szerint kutyákkal és különleges technikai eszközökkel is átkutatják az autókat, a benne utazóknak felteszik a kérdést, milyen céllal utaznak Ukrajnába.
Felfegyverzett ukrán katona az oroszok által körülzárt egyik krími katonai bázison. Fotó: Sean Gallup/Getty Images
A lengyelek félnek - megint összeül a NATO
Lengyelország kérésére a NATO-főtitkár ismét összehívta a NATO Észak-atlanti Tanácsát, a szervezet legfőbb döntéshozó testületét - közölte hétfőn este az észak-atlanti katonai szövetség.
Varsó a NATO-t létrehozó washingtoni szerződés negyedik cikkére hivatkozva kérte a tagállamok nagyköveteinek összehívását, amely azt teszi lehetővé, hogy egy tagállam egyeztetéseket kérjen a többi szövetségessel, ha fenyegetve érzi területi integritását, politikai függetlenségét, vagy biztonságát.
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter emlékeztetett rá, hogy ez mindössze a negyedik alkalom a szövetség történetében, hogy valamelyik tagország a 4. cikk alkalmazását kéri. Eddig csak Törökország kért ilyen egyeztetést az észak-atlanti szövetségben; 2003-ban az iraki háború idején, és kétszer 2012-ben, amikor Szíria közelében lelőtték egy fegyvertelen felderítő gépét, és amikor Szíriából aknagránátot lőttek át török területre.
Egy név nélkül nyilatkozó NATO-forrás az MTI-nek úgy értékelte, hogy az Oroszország nyugati és északnyugati részén, az ukrán határ és a Baltikum térségében tapasztalható jelentős mértékű csapatmozgások indokolttá teszik a lengyel kérést, ráadásul Varsó napok óta fontolgatta, hogy kérje-e a 4. cikk alkalmazását. A forrás arra is rámutatott, hogy ha egy tagállam ehhez az eszközhöz folyamodik, akkor a szövetségen belüli szolidaritás értelmében a tanács megvitatja a fenyegetést, és intézkedésekről is dönthet, ha kialakul az ehhez szükséges konszenzus.
A hét végén Linas Linkevicius, Litvánia külügyminisztere is úgy nyilatkozott, hogy az orosz csapatok bevetése Ukrajna területén elegendő indok az Észak-atlanti Tanács és a NATO-Oroszország Tanács összehívására, és a negyedik cikkely alkalmazására.
Túljelentkezés van önkéntesekből Kárpátalján
Mintegy 150 önkéntes jelentkezett katonai szolgálatra hétfőn Ungváron, a Kárpátalja megyei hadkiegészítő parancsnokságon, amelytől a kárpátaljai Jobboldali Szektor (PSZ) azt kéri, engedélyezze számára a nem katonaviselt önkéntesek harci kiképzését.
Az önkéntesek annak ellenére folytatták a jelentkezést a hadkiegészítő parancsnokságon, hogy Ivan Vaszilcjun ezredes, a hivatal vezetője vasárnap este jelezte, nincs szükség több önkéntesre, mivel a nap folyamán közel hatszázan ajánlották fel szolgálataikat az ukrán hadseregnek.