Orbán Viktor;Mazsihisz;Holokauszt Emlékév;

- A Mazsihisz Orbánt is várja az évfordulóra

Március 19-én, Magyarország német megszállásának 70. évfordulóján közös megemlékezésre hívja zsidó és nem zsidó honfitársait a Mazsihisz. A 16 órakor, a Dohány utcai zsinagóga előtt kezdődő rendezvényen holokauszt-túlélők beszélnek majd az egybegyűltekhez; többek között Kardos Péter rabbi és Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója. Mellettük Karsai László történész emlékezik a német megszállás és a magyar holokauszt 70. évfordulójára.

Heisler András, a Mazsihisz elnöke lapunknak elmondta, hogy bár "távolságot tartanak a kormánytól", erre a fontos megemlékezésre a Jobbik kivételével minden parlamenti párt vezetőjét és rajtuk keresztül a pártok politikusait is meghívták. Az elnök reméli, hogy erre a protokollmentes és "egyáltalán nem politikai rendezvényre" konzervatív, baloldali és liberális érzelmű emberek egyaránt elmennek.

A Mazsihisz közgyűlése február 9-én döntött úgy, hogy egyelőre nem vesz részt a holokauszt-emlékév kormányzati programjain. Arra kérték a kormányfőt, állítsa le a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékmű felállítását (ezt eredetileg épp március 19-re tervezték), továbbá a józsefvárosi Sorsok Háza-projektet, és "közéleti-szakmai megnyilvánulásai miatt" váltsa le a Veritas kutatóintézet éléről Szakály Sándort.

A kabinet időközben március 19-éről május végére, a választások utánra módosította a német megszállás áldozatainak tiszteletére állítandó emlékmű megvalósításának határidejét. De mert az Orbán Viktornak feltett kérdésekre a Mazsihisz nem kapott választ, a szervezet úgy döntött, egyelőre távol marad a holokauszt-emlékévvel kapcsolatos állami megemlékezésektől.

Mesterházy Attila  a mentelmi bizottság Simon-ügyet tárgyaló ülésére hivatalos meghívót vár,  és arra reagálni fog - mondta az MSZP szóvivője újságírók kérdésére Oroszlányban, miközben a párt elnöke közel száz MSZP-szimpatizánssal találkozott. Veres Gábor arra reagált, hogy az Országgyűlés mentelmi bizottsága hétfői tanácskozásán úgy határozott: a testület következő ülésére meghívják a szocialisták elnökét, hogy megkérdezzék arról, mire alapozza azt a nyilatkozatát, miszerint Simon Gábor jövedelme nem függ össze a politikával, hanem az korábbi forrásfelhalmozás.