Amikor az állam még a 2000-es évek elején megvette a programot, a forráskód a cégnél maradt, így a Welt 2000 nélkül nem lehetett fejleszteni, alakítani rajta. Ez komoly, évenként több milliárd forintos bevételt jelentett a cégnek.
Korábban is felmerült a kft. vagy a forráskód megvétele, de a tulajdonos eddig minden kivásárlási kísérletnek sikeresen ellenállt. Ősszel kormányhatározat született a Welt feladatainak állami kézbe vételéről, a határidő január 1. lett volna. Decemberben a NAV fegyveres adóellenőrökkel ütött rajta a cég irodáján, és a cég tulajdonosának lakásán is.
Az állam a Welt 2000 Kft. tulajdonosa március elsejétől - erősítette meg Csepreghy Nándor, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára tegnap. Csepreghy Nándor azt is elmondta: a vételár kevesebb, mint az egy évre vonatkozó fejlesztési költség, amit eddig az állam fizetett. Évente több mint egymilliárd forintot fordított az állam az informatikai rendszer folyamatos fejlesztéseire - tette hozzá.
Csepreghy Nándor emlékeztetett: a kormány 2013 második felében azt a döntést hozta, hogy az európai uniós és a hazai fejlesztési pénzek kiosztásában minden olyan tevékenységet, ami a 2007 óta felépült fejlesztési rendszerben kiszervezésben működött - akár a pályázatok kiértékeléséről, akár az informatikai rendszer működtetéséről van szó - a közszférán belül fogja tartani.
Az EMIR irányítja annak a több száz embernek a napi munkáját, aki ebben a rendszerben részt vesz, és aki ezt a rendszert ismeri, olyan információhoz juthat, ami adott helyzetben őt versenyelőnybe hozhatja más piaci szereplőkkel szemben.
Ezért döntött arról a kormány, hogy mindenképpen közszférán belül kell működnie ennek a feladatnak - magyarázta Csepreghy Nándor. Megjegyezte, két megoldás állt a kormány előtt: vagy felépít egy saját rendszert, vagy egy vételi ajánlatot tesz a meglévő rendszer tulajdonosának.