hajléktalan;zuglói önkormányzat;

- Ellenállnak a hajléktalanok az erdőben

Ha kell, akkor békés eszközökkel, de megakadályozza a jövő héten Újpesten tervezett újabb kunyhóbontást az Együtt-PM. Szabó Tímea társelnök információi szerint a bontást már hétfőn megkezdhetik.

Mint megírtuk, 30 kunyhóról van szó, amit a IV. kerületi erdőben élő hontalanok saját kezűleg építettek meg; az ott élő 20 férfi és 15 nő közül sokan 6, de van, aki már 18 éve kényszerült megtalálni otthonaként. Nemhogy hivatalos értesítést nem kaptak róla, azt sem tudni, ki rendelte el a bontást; így az Együtt-PM szerint is egyértelmű törvénysértés történne. A héten rendőrök személyesen közölték a hajléktalanokkal, hogy nagyjából egy hetük van pakolni.

Lapunk hiába próbált utánajárni annak, ki határozhatott a várható dózerolásról: az újpesti önkormányzat szerint "semmi közük" hozzá, a főváros pedig arról tájékoztatott, hogy jelenleg sem Újpesten, "sem más kerületben" nem terveznek ilyet. A Belügyminisztériumhoz (BM) is fordultunk, mivel éppen aznap, amikor a Fővárosi Törvényszék elsőfokon jogellenesnek minősítette a zuglói önkormányzat 2011 októberi dózerolását, egy olyan módosító javaslatot adott be a szabálysértési törvényhez, ami gyakorlatilag gyorsítaná az ilyen eljárásokat.

"Hangsúlyozandó, hogy a jelenleg hatályos szabálysértési törvény is lehetőséget biztosít arra is, hogy a gyorsan romló, bomló, tárolhatatlan dolgok értékesítésre és megsemmisítésre kerüljenek bármely szabálysértés miatt indult eljárásban" - közölte lapunkkal a BM. Szerintük így a tervezet célja "csak az egységes jogalkalmazást segítő részletszabályok megteremtése" azért hogy "a tulajdonosi hozzájárulás nélküli építést" a jogalkalmazók aszerint kezelhessék". A tervezet biztosítja, hogy a lefoglalást követően az érintett dolgok értékesítésének megkísérlése nélkül a megsemmisítésre kizárólag szűk körben, valamint a tervezetben meghatározott mérlegelési szempontok figyelembevételével kerülhessen sor - tették még hozzá.

Ez a tervezet Szabó szerint kormányszintű szabályozása volna a jogsértésnek. Felszólította Orbán Viktor kormányfőt, Pintér Sándor belügyminisztert, hogy vonják azt vissza, a kerületi polgármester Wintermantel Zsolttól pedig azt kérte: tegyen meg mindent a dózerolás megakadályozásáért, vagy biztosítsa a területen élők lakhatását. Ha mindennek nem tesznek eleget, akkor megakadályozzák a bontást.

A szegregáció akkor is jogsértő, ha a miniszter felzárkóztatásnak hívja, és nincs olyan, hogy jó vagy rossz szegregáció, mert annak minden formája tilos. Mohácsi Erzsébet roma jogvédő szerint erről szól a Nyíregyházi Törvényszék tegnapi nem jogerős ítélete, amely kimondta: jogellenes a cigány gyerekek elkülönítése a nyíregyházi Huszár-telepi általános iskolában, ezért az egyházi fenntartású intézményt "kifutó" rendszerben meg kell szüntetni. Mivel a fellebbezés miatt az ítélet nem jogerős, folytatódhat az elkülönítés.