A minisztertanács új tagjairól szóló előterjesztést a jelenlévő 69 képviselőből 68 támogatta az egyébként 100 tagú törvényhozásban.
A parlament miután menesztette a korábbi kormányt, csütörtökön Szerhij Akszenovot, az Orosz Egység pártjának vezetőjét választotta a minisztertanács elnökévé.
Refat Csubarov, a kisebbségi krími tatárok parlamentjének (medzslisz) elnöke reagálásában leszögezte, hogy a medzslisz nem ismeri el az új krími kormányt, és semmilyen párbeszédet nem kíván folytatni annak tagjaival.
Megfogalmazása szerint "az ismeretlen fegyveresek pisztolyainak célkeresztjében" előző nap a parlamentben összeállt új kormány hogy legitimmé tegye magát, posztok felkínálásával próbál "megvásárolni" egyes személyeket, valamint egészében a krími tatár közösséget.
Csubarov arra utalt, hogy előző nap a krími parlament épületét helyi orosz milicisták szállták meg, s a törvényhozás a megszállt épületben tartotta ülését a sajtó kizárásával. A korábbi, Anatolij Mogiljev vezette kormány menesztése és az új miniszterelnök kinevezése mellett, a parlament népszavazást kezdeményezett a Krím autonómiájának kiterjesztéséről.
Volodimir Konsztantinov, a krími parlament elnöke ugyanakkor pénteken újságírók előtt kijelentette, hogy a Krím vezetése Ukrajna keretein belül akar szélesebb körű autonómiát teremteni a terület, a Krími Autonóm Köztársaság számára.
Fegyverek, ellenőrzőpontok, harci helikopterek
Előzőleg csütörtök hajnalban helyi orosz fegyveresek elfoglalták a Krími Autonóm Köztársasági parlamentjének épületét, állításuk szerint azért, hogy szavatolják annak "normális működését."
Péntek reggelre a Krímbe vezető utak mentén géppisztolyokkal felfegyverzett ismeretlenek ellenőrzőpontokat állítottak fel Csanga és Armjanszke falvak körzetében, a Perekopi-földszoroson, s átvizsgálják szárazföldről a félszigetre érkező járműveket.
A feloszlatott Berkut rendőri rohamosztag egyenruhájába öltözött fegyveresek, illetve karszalagot - az orosz zászló színeivel - viselő civilek tucatjai betonakadályokat létesítettek, és golyószóróknak tüzelőállásokat építettek ki (szintén orosz zászlókkal fellobogózott homokzsákokkal) a két településnél.
Az Unian hírügynökség jól tájékozott forrásokra hivatkozva beszámolt arról is, hogy másfél tucatnyi katonai teherautón érkezett fegyveresek lezárta a szevasztopoli nemzetközi repülőtérre, Belbekre vezető utat is.
A Szevasztopolból és a környező falvakból érkezett fegyveresek újságíróknak azt állították, hogy céljuk megakadályozni ukrán nacionalisták bejutását a Krímbe, s elérni a félsziget csatlakozását Oroszországhoz.
Délelőtt orosz katonai helikopterek repültek be az Ukrajnához tartozó területre és szálltak le Szevasztopolban. Elterjedt az a hír is, hogy az oroszok védelmét élvező bukott elnök, Viktor Janukovics is az egyik harci helikopter fedélzetén volt, de ezt később senki sem erősítette meg.
A Krím félszigeti Szevasztopolban állomásozik az orosz Fekete-tengeri Flotta, amely egy 2010-ben, Janukovics elnökké választása után aláírt szerződés értelmében 2042-ig használhatja az oroszok számára stratégiailag és érzelmileg is fontos haditengerészeti támaszpontot.
Orosz katonai repülőgépek szálltak le a Krímben
Orosz katonai szállító repülőgépek szálltak le a Krímben péntek este, és orosz páncélozott szállító harcjárművek indultak meg Szevasztopol irányából Szimferopol felé - írta szemtanúkra hivatkozva az Ukrainszka Pravda című ukrán hírportál. Az értesülés szerint "már legalább" öt hatalmas Il-76-os gép ért földet a félszigeten, a Gvargyejszkij katonai repülőtér körzetében. A portál "különböző forrásokra" hivatkozva arról is beszámolt, hogy az orosz fekete-tengeri flottának otthont adó Szevasztopolból tíz orosz harcjármű indult el az autonóm terület fővárosa, Szimferopol irányába.