ELTE;helyesírási szabályok;

- Pácsó, a megdöbbentő változás

Még mindig nem lehet tudni, mikor hozzák nyilvánosságra az új helyesírási szabályzatot, néhány változás azonban már most biztosnak tűnik. Összegyűjtöttük, milyen hírek szivárogtak ki az elmúlt hónapokban az új szabályzatról.

Az új helyesírási szabályzat lényeges változásokat hozhat, számos esetben "megengedőbb" lesz az Eduline információi szerint. Balázs Géza, az ELTE Mai Magyar Nyelvi Tanszékének vezetője korábban elmondta: igyekeztek minél kevesebb változtatást bevezetni, a jelenlegieknél egyszerűbb szabályokat alkotni. Erre példaként az egybe- és különírást hozta fel: minden összetett szót - akár többszörösen összetett, hat szótagnál hosszabb szavakat is - egybe lehet majd írni, nem kell majd kötőjelet használni. Elmondása szerint az utolsó nyelvtani szabályzat 30 évvel ezelőtt készült, újabb változat pedig akkor válik igazán szükségessé, amikor az éppen használatos szabályzat "bizonyos dolgokra már nem ad választ, vagy nehéz benne megtalálni az adott nyelvi problémát". Az új szabályzat nyilvánosságra hozatalára még várni kell, néhány változás azonban már most biztosnak tűnik (lásd a táblázatot).

Nemrégiben jelent meg a magyar nyelv nagyszótárának újabb kötete, ami az 1772 és 2000 között létrejött szövegek szavait tartalmazza. Ittzés Nóra, a nagyszótár főszerkesztője szerint nem elsősorban a nyelvészek, hanem a nyelvhasználók alakítják a nyelvet. "Mi nem fogjuk eldönteni, hogy rendszerváltás, rendszerváltozás vagy rendszerváltoztatás-e a helyes" - mondta egy korábbi, az Origónak adott interjúban. A külön- és egybeírás problémájának egyik legtöbbször idézett példája lehet, hogy a "de viszont" írásmódja hogyan lenne helyes. Az új kötetben már összetételként, mint "deviszont" is bekerült, mert - ahogy Ittzés Nóra fogalmazott - "úgy látjuk az adatok alapján, hogy így használják".

A helyesírással kapcsolatban talán a legnagyobb ,,idegenkedést" a beépülő jövevényszavak átírása jelenti. Nehezen szoktuk meg annak idején például a nejlon, dzsúdó, dzsessz, kóla, menedzser, stressz írásmódját. A nyelvészeknek kell eldönteni, melyek azok a szavak, amelyeket már a szótárakba is be lehet vinni. Az angol "fájl" (file) szó helyesírása már a kiejtés szerinti írásmódot tükrözi, ezzel szemben például az "e-mail" még idegenül hat. Ittzés Nóra szerint azonban idővel ennek a szónak az írásképe is idomul, ímél lesz belőle.

Az eurázsiai hód hazánkban védett, őshonos faj, amely Magyarországon 20 éve ismét jelen van. Ez alatt az időszak alatt fel kellett volna ismerni, hogy a hódok ismét részei a hazai állatvilágnak, tevékenységük károsnak vélt hatásait pedig a gazdálkodóknak és a természetvédelemnek közösen kell megoldania.  Ennek ellenére károkozásukról szóló negatív, támadó hírek és vélemények egyre gyakrabban kerülnek a figyelem középpontjába. A WWF javaslata szerint az Ausztriában és Németországban alkalmazott megoldásokat kell a hazai viszonyokhoz adaptálni.