Oroszország;NATO;NATO-főtitkár;Anders Fogh Rasmussen;Krím félsziget;ukrán válság;

- A NATO főtitkára aggódik a krími fejlemények miatt

Aggodalmát fejezte ki csütörtök délelőtt a Krím-félszigeten zajló események miatt Anders Fogh Ramsussen NATO-főtitkár. A politikus a Twitteren közzétett rövid üzenetében emellett azt írja: "felszólítom Oroszországot, hogy tartózkodjon minden olyan lépéstől, amely növelheti a feszültséget, vagy félreértésre adhat okot".

A NATO főtitkára előző nap még úgy nyilatkozott, hogy Oroszország értesítette a NATO-t az ukrán határ közelében zajló csapatmozgásokról, gyakorlatról.

A NATO védelmi miniszterei jelenleg zárt ajtók mögött egyeztetnek a NATO mellé rendelt ukrán nagykövettel az úgynevezett NATO-Ukrajna Bizottságban az Ukrajnában kialakult helyzetről.

A tárgyalások megnyitásaként a megbeszéléseket vezető NATO-főtitkár arról beszélt, hogy a NATO készen áll, hogy támogassa a demokratikus reformokat, Ukrajnát a NATO fontos partnerének, az észak-atlanti szövetséget pedig Kijev barátjának nevezte.

"A független, szuverén és stabil, a jogállamiság és a demokrácia mellett határozottan elkötelezett Ukrajna az euro-atlanti biztonság kulcstényezője" - jelentette ki Anders Fogh Rasmussen.

A dán politikus a krími regionális parlamentet elfoglaló fegyveresek akcióját veszélyesnek és felelőtlennek nevezte, és szóban is megismételte a korábban a Twitteren Oroszországhoz intézett felhívást, hogy Moszkva tartózkodjon a feszültséget növelő vagy félreérthető lépésektől. Rasmussen egyúttal a kijevi vezetőkhöz is felhívást intézett, azt kérte folytassanak mindenki számára nyitott, demokratikus folyamatot.

"Minden felet felszólítok, hogy hagyjanak fel a konfrontációval, tartózkodjanak a provokatív lépésektől és térjenek vissza a párbeszédhez" - közölte a NATO-főtitkár.

Szerda délutáni ülésükön a NATO-országok védelmi miniszterei közös nyilatkozatot fogadtak, amelyben a NATO a többi között a kisebbségi jogok tiszteletben tartásának fontosságát is hangsúlyozza. Emellett az észak-atlanti szövetség sürgeti minden érintett bevonását a politikai folyamatba, amelynek a demokratikus értékek, az emberi jogok, a kisebbségek és a jogállamiság tiszteletben tartásán kell alapulnia, és amely az egész ukrán nép demokratikus vágyakozásainak eleget kell tegyen.

A nyilatkozat szerint a NATO készen áll a reformok támogatására és a párbeszédre Ukrajnával, egyúttal örömét fejezi ki, hogy a hadsereg nem avatkozott bele a politikai válságba.

Ismeretlen álarcosok, köztük fegyveresek csütörtökön Kijevben behatoltak az ukrán igazságügyi minisztérium épületébe, és megpróbálják magukkal vinni az ott található levéltárat - jelentette az LB.ua ukrán hírportál.