A rendszer lényege, hogy baleset esetén a járműbe épített rendszer azonnal tárcsázza a 112-es segélyhívót és automatikusan továbbítja a baleset helyszínére vonatkozó adatokat a mentőszolgálatoknak.
A plenáris vitán Gurmai Zita elmondta: a jelentés célja az volt, hogy egy uniós szintű segélyhívó rendszert hozzanak létre, amely nyilvános, egyszerű és elérhető mindenki számára.
Az átfogó stratégia három szabályozási megközelítést foglal magába: a járműrendszereket, a távközlési hálózatokat és a közbiztonsági válaszpontokat (KBVP). A segélyhívó ezért hozzájárul a közúti közlekedésbiztonsági akcióprogram által bevezetett új célhoz, hogy csökkenjen a sérülések száma Európában.
A szocialista képviselő hangsúlyozta: "Ahhoz, hogy a rendszer időben és hatékonyan tudjon működni, illetve annak érdekében, hogy a segélyhívó stratégiát teljes mértékben végre tudják hajtani, alapvető fontosságú, hogy a tagállamok frissítsék közbiztonsági válaszpontjaikat. Ez a prioritás számunkra, hogy a KBVP pontok és az e-segélyhívó rendszer készen álljon 2015-re."
Gurmai Zita kiemelte, hogy szükség van egy uniós szintű figyelemfelhívó kampányra, amely elmagyarázza az állampolgároknak az új rendszer fontosságát és funkcióit. A képviselő szerint az e-segélyhívó rendszerrel megvan a lehetőség arra, hogy "életeket mentsünk és csökkentsük a sérüléseket az európai utakon."