„A Hollandiában és Németországban bevezetett és katasztrofálisnak bizonyuló, túlságosan általános jogszabály helyett taktikusabban kell megközelítenünk a prostitúcióval szembeni fellépés kérdését. A nők testét árucikként kezelő férfiakat kell megbüntetni, nem pedig azokat, akik kényszerből vannak a szexiparban - mondta a témáért felelős brit szocialista képviselő, Mary Honeyball. „Az Európai Parlament van olyan ambiciózus, hogy nem fogadja el adottnak a prostitúciót, hanem fellép ellene."
A nem kötelező érvényű állásfoglalást 343 szavazattal, 139 szavazat és 105 tartózkodás mellett fogadták el. A legtöbb képviselő egyetért abban, hogy a prostitúció, a nők és lányok kereskedelme ellen leghatékonyabban az északi modell alkalmazásával lehet fellépni. Svédország, Izland és Norvégia az emberi jogok megsértésének és a nők elleni erőszak egy formájának tekinti a prostitúciót, és a szexet kínáló fél helyett a szexet megvásárló felet bünteti. A képviselők felszólítják az EU tagállamait, hogy használják fel az északi tapasztalatokat saját politikájuk kialakításához.
A 21 évnél fiatalabb prostituáltaktól vett szexuális szolgáltatást minden EU tagállamban bűncselekménynek kellene tekinteni. A képviselők felhívták a figyelmet a bizottság adataira, amelyek szerint az emberkereskedők csapdájába kerülők 62 százaléka szexuális kizsákmányolás áldozata lesz. A beazonosított vagy feltételezett áldozatok 96 százaléka nő. Az EU tagországainak határozottabban kellene fellépniük az emberkereskedelem ellen, és jobb védelmet kellene biztosítaniuk az áldozatoknak, hangsúlyozták a képviselők.
Az állásfoglalás felszólítja a tagállami hatóságokat, hogy dolgozzanak ki menekülési útvonalat a prostitúcióból szabadulni kívánó nők számára, és segítsenek nekik más jövedelmi források megtalálásában. A prostitúció megelőzéséhez jobb oktatásra, és a nőket és gyerekeket prostitúcióba kényszerítő szegénység felszámolására van szükség.
Egy kedden megszavazott másik állásfoglalásban a képviselők uniós szintű fellépést kértek a nők elleni erőszak ellen. Felkérték a bizottságot, hogy még idén nyújtson be a nemen alapuló erőszak megelőzését célzó jogszabálytervezetet. A képviselők megjegyezték: a nemi alapú erőszakot bűncselekménynek kellene tekinteni. „El kell érnünk, hogy Európában minden nő számára megadasson az erőszakmentes élet - mondta a téma parlamenti felelőse, Antonyia Parvanova bolgár liberális képviselőnő.