Oroszország;válság;Ukrajna;

- Ukrán válság - Csalóka nyugalom a volt szovjet tagköztársaságokban

Csalókának tűnhet a nyugalom a volt szovjet tagköztársaságokban, vajon hol robbanhat ki a következő rengés a térségben? - tette fel a kérdést szerdán a Nyezaviszimaja Gazeta című orosz napilap.

A független újság szerkesztőségi cikke szerint az is kérdés, hogy Oroszország felkészült-e az ukrajnaihoz hasonló eseményekre abban a térségben, amelyet geopolitikai érdekeltségéhez tartozó övezetként kezel.

A Nyezaviszimaja Gazeta elemzésének szerzője úgy tartja, hogy a Majdan (a Kijev főteréről kiindult ukrajnai tiltakozó mozgalom) megmutatta, hogy Moszkva nem készült fel a változásokra a szomszédos országban. A Kremlt meglepte, hogy "Ukrajnának még a Majdant ellenző része is Viktor Janukovics ellen fordult".

A független orosz lap három alapvető csoportra osztja a volt Szovjetunió térségében lévő országokat attól függően, mennyire szilárd azokban a hatalom. Ennek alapján az első csoporthoz Kazahsztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán tartozik. Ezekben a közép-ázsiai országokban erős az államapparátus és gyenge (Kazahsztánban), vagy nem létezik, illetve külföldön működik (Üzbegisztánban és Türkmenisztánban) az ellenzék. Ezen államok vezetői megtalálják a közös hangot a Nyugattal, amely, amikor az energiahordozók iránti igénye vagy befektetései miatt szükséges, hajlamos elfelejtkezni "az európai demokratikus értékek" fontosságáról. A Nyezaviszimaja elemzése szerint ebben a három közép-ázsiai volt szovjet köztársaságban aligha lesz Majdan, de bekövetkezhet náluk egy belső hatalmi, úgynevezett palotaforradalom.

A második csoport viszonylagosan stabil. Ide Azerbajdzsánt, Örményországot, Fehéroroszországot és Tádzsikisztánt sorolta a Nyezaviszimaja Gazeta. Ezekben az országokban aktív az ellenzék, és rendelkezik külső, nyugati támogatottsággal. A Nyugat ezen államokkal szemben különböző követeléseket támaszt, Örményország például "rendkívüli csalódást okozott Oroszországhoz kötődésével".

Végül a harmadik csoportba Moldovát, Grúziát, Kirgizisztánt sorolta a független orosz lap, amely emlékeztetett arra, hogy a Kijevben tartózkodó Miheil Szaakasvili volt grúz elnök az ukrán példa követésére, a szerinte népellenes grúz kormány megdöntésére szólította fel híveit. A Nyezaviszimaja Gazeta elemzése szerint Kirgizisztánban bármikor és bármilyen okból kirobbanhat egy belpolitikai válság.

Mintegy 2,5 milliárd dollárért (562 milliárd forintért) vesz járőröző harci repülőgépeket a Boeingtől az amerikai haditengerészet - közölte szerdán a repülőgépgyártó.