Továbbra sincs információ arról, hol rejtőzködik a tömeggyilkossággal megvádolt Viktor Janukovics volt elnök. A szökésben lévő politikus ellen hétfőn letartóztatási parancsot adtak ki, tegnap a parlament határozott arról, hogy a volt államfőt a főügyésszel és belügyminiszterrel együtt a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé kell állítani.
Az ICC közölte, egyelőre nem kapta meg az ukrán parlament ilyen irányú kérését, ami nélkül nem dönthet az eljárás elindításáról. Janukovics bűnösségét, a tömegmészárlás vádját alátámasztandó, tegnap egy honlapot indított az ukrán belügy (yanukovychleaks.org), amely gyűjti a volt elnök rezidenciáján talált kompromittáló dokumentumokat, amelyek között olyan tervek is voltak, amelyek a tüntetések vérbefojtását célozták.
Közben tovább folynak az elnök hollétéről szóló találgatások. A moszkvai vezetéshez közeli Russzkaja Gazeta egyenesen azt állította, hogy vélhetően az Egyesült Államok rejtegeti Janukovicsot.
Azzal érvel, hogy az ukrajnai válság békés lezárását célzó, lengyel-német-francia külügyminiszterek közvetítésével zajló tárgyalásokon addig tarthatott ki a volt elnök, amíg nem kapott elegendő biztosítékot maga és a családja számára, s - mint írják - ki más tudná szavatolni a biztonságukat, mint az amerikai szolgálatok. A Fehér Ház szóvivője szerint Washingtonnak nincs tudomása a politikus hollétéről.
Az Egyesült Államok, amely hétfőn az EU-val és az ENSZ-el egyetemben elismerte az átmeneti ukrán hatalmat, tartózkodott attól, hogy Ukrajna legitim elnökeként ismerje el Olekszandr Turcsinovot, és sürgette, minél előbb alakuljon szakértői kormány Kijevben.
Oroszország nem ismerte el az átmenti hatalmat, de tegnap Szergej Lavrov külügyminiszter bejelentette: Moszkva nem kíván beavatkozni az ukrajnai fejleményekbe, és ugyanezt elvárja a többi országtól is.
A tegnapra ígért új kormány nem állt fel, de csütörtökre véglegesítik. A tárgyalásokat nehezíti, hogy a három volt ellenzéki párt, a Batykivscsina, az UDAR és a Szvoboda kénytelen tárgyalni az úgynevezett Majdan képviselettel is, amely megfogalmazta a tisztviselők kiválasztásának elvárt elveit.
Eszerint a kormány tagja nem lehet olyan személy, aki Janukovics adminisztrációjában dolgozott vagy Ukrajna leggazdagabb embereinek listáján szereplő személy. (Petro Porosenko milliárdost esélyes kormányfőként emlegetik Kijevben, vagy külügyminiszterként.) A Majdanon tegnap is több ezer tüntető volt kint felügyelni a demokratikus átalakítást.
Kárpátalja: a magyarok forradalma
Kárpátalján nem került sor sem nagyobb tüntetésre, sem véres összecsapásra. A magyarok által is lakott régióban a vértelen forradalom győzött. A kijevi központi hatalom széthullása és az új hatalmi struktúra felállása után Kárpátalján is megkezdődött az átszervezés és a bosszúállás egyaránt.
Pillanatnyilag átmeneti állapotok uralkodnak a megyében, nem tudni ki is irányítja Kárpátalját. A megyei közigazgatás korábbi elnöke ugyanis lemondott és kilépett a Régiók Pártja (RP) frakcióból, a megyei tanácsban meg is szűnt a frakció. Lemondatták a megyei főügyészt, teendőit helyettese látja el, meneszteni készülnek az ungvári ügyészt is.
A megyeközpont polgármester nélkül maradt. Ungváron a volt ellenzéki képviselők egyöntetű szavazással megvonták a bizalmat a polgármestertől. Önként lemondani nem volt hajlandó, állítva, hogy őt az ungváriak többsége választotta meg, de elfogadta, hogy a testület megvonta tőle a bizalmat. A polgármesteri teendőket ideiglenesen a magyarországi jegyzőnek megfelelő önkormányzati titkár látja el.
A helyi média beszámolója szerint bár rendeztek egy sajtótájékoztatót az állami közigazgatási hivatal épületében, arra senki sem tudott válaszolni, ki is irányítja a megyét, vagy hogy konkrétan milyen lépéseket tervez az új hatalom, hogyan képzeli el a korábbi vezetői apparátus megígért átvilágítását.
Arról született csak megállapodás, hogy az új testületek, a Kárpátaljai Népi Tanács és a Majdan Tanács közösen felállítanak egy átvilágító bizottságot. Alapelv, hogy az új hatalomban egyetlen olyan személy se juthasson felelős beosztáshoz, akinek bármi köze volt az előző rezsimhez, vagyis senki, aki a 2012 őszi parlamenti választás után kialakult megyei apparátusban részt vett.
Ebbe a folyamatba, sem az új struktúrák felállításába, sem az elszámoltatásba vélhetően nem tud, és nem is akar beleszólni az RP helyi szervezete. A feloszlatott frakció képviselői egyelőre nem tudtak dönteni a hogyan továbbról. A kijevi hatalomátvétel második napján, vasárnap tanácskoztak ugyan, de megoldást nem találtak helyzetükre.
Többen nyilatkozatot sürgettek, amelyben elhatárolódnak Janukovicstól, aláhúzva, hogy a tragikus események jórészt az ő és közvetlen holdudvarának a felelőssége. Ez azonban nem történt meg.
A helyi média szerint a régiósok mindenekelőtt saját biztonságuk miatt aggódnak, mert elkezdődött a volt párttagok üldözése, életveszélyes fenyegetése. Hogy mitől félnek? A megyeházát még mindig megszállva tartja a Kijevben elhíresült "forradalmi csapat", a Jobb Szektor.
A radikálisok biztosítják a hivatal felügyeletét. Nem engedélyezik például, hogy az alkalmazottak elfoglalhassák a munkahelyüket, mindaddig míg a "takarítás" meg nem történik. Vezetőjük internetre is felkerült nyilatkozatát idézte a Kárpátaljai Igaz Szó: "a rombolásnak és az építésnek is megvan a maga időszaka. Mi most kitakarítjuk a mi közös házunkat."
A lap beszámolója szerint valóságos boszorkányüldözésbe kezdett a Jobb Szektor Kárpátalján (is). Lámpaoszlophoz kötözték ki a vámparancsnokot, fegyvert fogtak rá és megíratták lemondását. Lövöldöznek, gyújtópalackokat dobálnak, az ungvári polgármester udvarába gránátot dobtak, fegyveres támadás érte a Huszti járási állami közigazgatás elnökének és az Ungvári Nemzeti Egyetem rektorának (aki egyben megyei képviselő is volt) otthonát.
A legmagyarabb városban, Beregszászon az UMDSZ képviseletében, de az RP támogatásával megválasztott polgármestert nem űzték el a Jobb Szektor aktivistái, bár betörtek a testület ülésére, de miután rájöttek, hogy nem régiós a polgármester, elhagyták a termet.
A beregszászi képviselőtestület is az RP távollétében működik, a volt ellenzék mellett jelen vannak a Majdan képviselői is. A hétfői ülésen, az UMDSZ-szel rivalizáló másik magyar párt, a KMKSZ határozat-javaslatot nyújtott be, amelyet meg is szavazott a testület.
A dokumentum elítéli az RP listáján a magyar kisebbség képviselőjeként parlamenti mandátumot szerzett Gajdos István UMDSZ-elnököt, és elhatárolódik tőle. (Ezt az MTI úgy adta közzé, hogy "Beregszász elhatárolódik Gajdos Istvántól"). Gajdos tegnap nyilatkozatot adott ki, amelyben jelezte: a vérontás kezdetén kilépett a régiók frakciójától, a párt tagja sosem volt. Amennyiben a közösség úgy ítéli meg, kész lemondani az UMDSZ elnökségéről is.
Sajtóhírek szerint a kárpátaljai hatalmi átrendeződést Kárpátalja első számú oligarchája és parlamenti képviselője, Viktor Bologa és helyi párta, az Egységes Centrum "követi figyelemmel". A magyar külügy közleményben ítélte el a szélsőségesek beregszászi megfélemlítő akcióját, és a jogállami elvek érvényesítését sürgeti mind Kárpátalján, mind Ukrajna egész területén.