Az új hivatalt George Pell, Sydney bíborosa prefektusként vezeti majd március végétől. Pell is tagja a pápa tanácsadó testületének, a nyolctagú bíborosi tanácsnak, így ő is az egyházfő legfőbb bizalmasai közé tartozik. Az ausztrál főpapot reformernek tartják. Amikor napvilágra kerültek a nem éppen tiszta vatikáni viszonyokat bemutató Vatileaks-dokumentumok, azt közölte, ha igazak a benne foglaltak, akkor "a Vatikán azonnali reformjára van szükség".
A hivatal feladata a Vatikán költségvetésének felügyelete lesz, beleértve az összes egyházi intézményét, még az irodákat is. Az új titkárság a 15 tagú gazdasági tanácstól kapja az instrukciókat. Ez nyolc bíborosból, illetve püspökből, és hét további gazdasági szakértőből áll. A titkárság ugyanakkor csak a pápának tartozik beszámolási kötelezettséggel. Pell bíborosnak kell előkészítenie a Vatikán költségvetését, pénzügyi terveit. Ferenc pápa rövidesen új könyvvizsgálót is kinevez majd.
Az új gazdasági struktúrát a pápa hétfőn "saját kezdeményezéséből" írott motu proprio intézkedésében hirdette ki. Előzőleg a Vatikánban több vizsgáló- és ellenőrző bizottság ülésezett, s arra keresték a választ, hogyan egyszerűsíthetnék a vatikáni munkafolyamatokat.
A Szentszéket számos bírálat érte az elmúlt években amiatt, hogy pénzügyi intézkedéseinek végrehajtása, s a teljes döntéshozatal titokban zajlik.
Az új hivatal a Szentszék szervezési és gazdasági ügyeit tanulmányozó Bíborosi Tanács munkáját is ellátja. Érintetlenül hagyja viszont az Apostoli Szék Vagyonkezelőségét (Apsa), melynek egyik tagja, Nunzio Sarano püspök ellen tavaly júniusban adott ki elfogató parancsot az olasz rendőrség pénzmosás és korrupció vádjával.
Folytathatja munkáját a Vatikáni Pénzügyi Információs felügyelet (AIF) is, amely az IOR és a Vatikán nemzetközi intézményeinek pénzügyeit, tranzakcióit ellenőrzi.
A Vatikán "PSZÁF-ját" még XVI. Benedek emeritus pápa hívta életre 2010. december 30-án.
A motuproprióban nem esett szó a Vatikán bankáról, az IOR-ról. Bár magán pénzintézetről van szó, amelynek pénzügyei közvetlenül nem szerepel a Szentszék költségvetésében, mégis része a Vatikán gazdasági tevékenységének. Az olasz ügyészség még nem fejezte be a pénzintézet elleni vizsgálatát, amelyet egyebek mellett pénzmosás miatt indított.
Ferenc pápa egyelőre nem közölte az IOR-ral kapcsolatos végleges terveit, továbbra sem került le a napirendről esetleges bezárása. Max Hohenberg az AP hírügynökségnek elmondta, "egyelőre nincs tudomásunk arról, hogy a kérdésben bármiféle döntés született volna".
Alberto Melloni Vatikán-szakértő a New York Timesben annak a véleményének adott hangot, hogy a pápa a gazdasági struktúra átalakításával is a botrányok sorába keveredett vatikáni bank szerepének további csökkentését kívánja elérni. Mint fogalmazott, George Pellnek a titkárság élére való kinevezése arra utal, hogy tovább nő a bíborosi tanács befolyása a Kúrián belül.
Federico Lombardi, a vatikáni sajtóiroda vezetője hétfői sajtóértekezletén valószínűsítette, hogy Sydney érsekének át kell tennie székhelyét a Vatikánba. Így már meg is indultak a találgatások arról, ki követheti a tekintélyes ausztrál egyházmegye élén. A legesélyesebb jelöltnek Parramatta püspökét, Anthony Fischert tartják - írta a brit Guardian. Fischer 1960-ban született, 1985-ben lépett be a domonkos rendbe.
2003-ban nevezték ki Sydney segédpüspökének, majd 2010-ben Parramatta egyházmegyei vezetőjének. A lehetséges jelöltek listáján rajta kívül megtalálható Mark Coleridge, Brisbane érsekének neve is, ő azonban szívesebben maradna nyugdíjazásáig jelenlegi egyházmegyéjében.