Választás - 2014;Orbán-kormány;rezsicsökkentés;

- Kitört a választási rezsiőrület a Fideszen

A választási kampány hevében újabb valóságtól elrugaszkodott rezsicsökkentési ötletekkel állt elő a Fidesz. A kormánypárt a rövidtávú politikai érdekeit szemelőtt tartva végképp padlóra küldené az energiaszektort azzal, hogy megszüntetné az energia - földgáz, áram, távhő - szolgáltatások alapdíjait. Ez azt jelentené, hogy a lakossági szektorban már évek óta veszteségesen működő szolgáltató cégek a jövőben még az alapvető hálózatfenntartási munkálatokat sem tudnák elvégezni.

A csővezetékeket és az elektromos hálózatot ugyanis az alapdíjakból tarják fenn a cégek. A kormányzat az eddigi rezsicsökkentésekkel a fejlesztési forrásokat már elvonta. Így az utóbbi években alig épültek új hálózati elemek a hazai a távhő, a földgáz és áramellátó rendszerekben. A hálózati díjak eltörlésével pedig azt éri majd el a kabinet, hogy a cégenek az eltörött távhő, vagy gázvezetékek cseréjére sem lesz pénzük, mint ahogyan az elszakadt villamosenergia kábelek kicsrélésre sem lesz forrás. A szavazóbázis növelése érdekében azonban láthatóan mindet elkövet a Fidesz, még akkor is, ha az intézkedéseivel végképp veszélybe sodorja a hazai energia ellátás biztonságát - állítják elemzők.

A legújabb tervekkel Rogán Antal állt elő tegnap. A Fidesz frakcióvezetője közölte: a közműszámlákon szereplő alapdíjak jelentős csökkentésének vagy teljes megszüntetésének vizsgálatát javasolja a Fidesz a kormánynak. Hozzátette: ideje megszüntetni a magyar családok “lehúzását”. Arról viszont nem beszélt Rogán, hogy a hálózati alapdíjakat eddig is a kormányzat határozta meg. Igaz, a tarifák meghatározásakor eddig legalább részben figyelembe vette a cégek költségeit a szakhatóság.

A Fidesz azt is kezdeményezi a kabinetnél, hogy a mérőórák cseréjének költsége a jövőben ne a fogyasztókat terhelje, valamint hogy a mérőórákon jelzett fogyasztás és a számlázás kerüljön szinkronba, ami alapvetően a Főgáznál fontos kérdés, mert sok esetben a számlázás alapjául szolgáló fogyasztási egység nem egyezik meg a mérőórán mutatott értékkel – mondta Rogán. Miközben a valóság az, hogy minden gáz, távhő, vagy áramfogyasztó már ma is fizethet a valós fogyasztása alapján, ha az órák rendszeres leolvasását választja.

A kormánypárt “3+1” javaslatának része a bekötési, bekapcsolási díjak és fejlesztési hozzájárulások felülvizsgálata is az építési vállalkozók szövetségével való egyeztetést követően – ismertette a frakcióvezető, hozzáfűzve, hogy ezek a költségek az ország különböző területein változóak, a hálózatbővítési díjak minimum 60-70 ezer forint között mozognak.

Rogán Antal a közműalapdíjakról azt mondta, hogy ezek “nem kis költséget” jelentenek a családoknak, hiszen például a villamos energiánál ez évi 2-3 ezer forint, a gáznál 10-15 ezer, a távhőnél pedig 57-84 ezer forint. A mérőórák cseréjéről szólva megjegyezte, hogy a díjszabások itt is nagyon eltérőek, de akár 115 ezer forintba is kerülhet a csere.

Mindezen intézkedéssel akár évi százezer forintnál többet is spórolhatnak a fogyasztók – hangsúlyozta. Hozzátette, azt kérték, hogy a kormány a következő ülésén foglalkozzon ezekkel – az alapvetően rendeleti módosításokkal megoldható – kérdésekkel. Megjegyezte azt is, hogy ha a kabinet kéri az ügyben a parlament összehívását, mert mégis törvényi változtatások szükségesek, a Fidesz képviselőcsoportja támogatni fogja azt. A frakcióvezető jelezte, ha a kormány megteszi megoldási javaslatait, és a fogyasztók javára dönt, “az fájni fog a szolgáltatóknak, de azt gondoljuk, itt az ideje, hogy a lehúzásokat megszüntessük”.

Érdemes megjegyezni: 2009 után az Európai Unió (EU) azért írta elő, hogy minden energetikai vállalatnak külön-külön cégbe kell szerveznie a hálózatüzemeltető és az energia kereskedelmi vállalkozásait, mert azáltal átláthatóvá válik, hogy melyik tevékenység mekkora költséggel jár. Így mind az energia, mind a hálózati a tarifák "letisztultak". Abban az esetben, ha nem lesznek többé alapdíjak, akkor a hálózati cégek kizárólag veszteségesen tudnak majd működni. Miközben az EU egyértelműen előírja, hogy egyetlen tagállam kormánya sem teheti szándékosan ráfizetésessé egyik vállalkozói, illetve befektetői kört sem.

Egymás után cáfolták a demokratikus ellenzéki pártok Németh Lászlóné fejlesztési miniszter tegnapi, Pakson elhangzott állításait. Az MSZP, az LMP, és az Együtt-PM szerint ugyanis kizárt, hogy a paksi atomerőmű bővítése során 40 százalékos lesz a magyar beszállítói hányad, tízezer új munkahely létesül, és 13 százalékkal olcsóbb lesz az új blokkokban termelt áram ára. A valóság az, hogy legalább kétszeres áron termelik majd az új reaktorokban a villamosenergiát, mint a mostaniakban. Csupán néhányszáz új munkahely teremtődik. A hazai beszállítói hányad pedig jó ha tíz százalék lesz.