alpesi sí;Szocsi Téli Olimpia;Miklós Edit;Román Olimpiai Bizottság;

Női váltónk pontot szerzett, igaz, ezt el sem tudták volna kerülni. Fotó:MTI/Illyés Tibor

- "Az olimpiai arany a célom!"

Tegnap délelőtt hazaérkeztek a vasárnap, Szocsiban véget ért téli olimpián részt vevő magyar sportolók, köztük az a Miklós Edit, aki minden idők legjobb magyar alpesi sí eredményét érte el lesiklásban. Az erdélyi származású sportolónő nem aprózza el a céljait: négy év múlva, a dél-koreai Pjongcsangból már olimpiai bajnokként szeretne hazatérni.

Vélhetően ilyen fogadtatásról álmodott akkor, amikor kislány fejjel úgy döntött, alpesi síelőként meghódítja a világot. Noha egyelőre ez még nem sikerült neki, a lesiklásban szerzett hetedik, a szuper-óriásműlesiklásban elért 15., és a szuperkombináció 16. helye azt bizonyítja, bizony jó az irány, amerre halad. Vagy inkább száguld, mint ahogy tette azt az olimpiai lejtőn.

"Meglepett ez a jelentős médiaérdeklődés, bevallom, nem hittem volna, hogy ennyire sokan kíváncsiak ránk, hogy ennyien támogatják a téli sportokat" - jelentette ki Miklós Edit. A Szocsiban minden idők legjobb magyar ötkarikás síeredményét elérő 25 éves, erdélyi születésű sportoló azért nem telt el sem az eredményeitől, sem pedig a látványtól, ugyanis rövidesen újabb feladatok várnak rá. 

"A versenyszezon még nem ért véget a számomra, hétvégén már újabb világkupaviadalon indulok Svájcban" - árulta el, majd hozzátette, most ért el egy olyan állomáshoz a pályafutásában, ahonnan reményei szerint felfelé vezet majd az útja. Hogy Meddig? Nos, Miklós Edit nem viccel, négy év múlva nyerni akar Pjongcsangban, a következő téli olimpián.

"A most véget ért olimpia az első komoly lépcsőfok volt eddigi pályafutásomban, és innen szeretnék továbbra is felfelé haladni. Ahogy mindenki másnak, így nekem is vannak elvárásaim önmagammal szemben. Érzek magamban annyi erőt és tudást, hogy olimpiai bajnok legyek. Ehhez még elszántabban és még keményebben fogok dolgozni. Egy biztos, az olimpiai arany a célom, és ez nem rak külön terheket a vállamra. Az álmok azért vannak, hogy megvalósítsuk azokat" - fogalmazott a 2011 óta magyar színekben síelő Miklós Edit.

A síelőt nem túlzottan foglalkoztatja, hogy a Román Olimpiai Bizottság elnöke még az olimpia ideje alatt bejelentette, visszakövetelik a 2010-ig ráfordított pénzt. "Szocsiban a román bizottság főtitkára gratulált, nem éreztem benne haragot, az elnök szavai pedig nem igazán foglalkoztatnak. Nem csak akkor kell felfigyelni egy sportolóra, amikor már eredményeket ér el. Azt kell mondanom, késő bánat!" – mondta Miklós Edit. Erre mondják pestiesen: ki korán kell, aranyat lel(het)...

A szerencse lányai, avagy egy olimpiai pont margójára

Női váltónk pontot szerzett, igaz, ezt el sem tudták volna kerülni. Fotó:MTI/Illyés Tibor

Női váltónk pontot szerzett, igaz, ezt el sem tudták volna kerülni. Fotó:MTI/Illyés Tibor

Vélhetően a téli olimpiák legszerencsésebb pontszerzését a magyar rövidpályás gyorskorcsolyázók női váltója hajtotta végre. Ugyanis előbb felforgatott - utóbb botrányt kirobbantott - összeállításban már a második váltásnál hibáztak, és jutottak a B-döntőbe, majd a hollandok kizárását követően a hetedik helyen végeztek - ekkor elesett Keszler Andrea -, ám utána a kínaiakat zárták ki az A-döntőből, így végül a hatodik lett a magyar váltó.

Ja, és ezzel a teljesítménnyel - mindkét futásukban utolsók lettek, messze lemaradva az előttük célba érkezőktől - jogosultak lettek a többmilliós állami jutalomra. Azt egy szóval sem írjuk le, hogy a Heidum Bernadett, Lajtos Szandra, Keszler Andrea, Darázs Rózsa és Kónya Zsófia számára a megszületésük volt a legnehezebb feladat - ugyanis szereztek már sok dicsőséget a hazának más olimpiákon, valamint Európa-, és világbajnokságokon -, ám amit Szocsiban nyújtottak, az sok minden volt, csak jutalmazási alap nem.

És a legszomorúbb az az egészben, hogy mindenki, Borkai Zsolt MOB-elnökkel az élen, úgy ünnepelte ezt a "sikert", mintha legalábbis a fél világot megverve tényleg megnyerték volna a hatodik, egy olimpiai pontot érő helyet. Tényleg higgyünk a számoknak, és a női váltó jobban teljesített, mint Miklós Edit? Csak a mihez tartás véget: nyolc váltó indult összesen, és ebből kettőt kizártak...

A férfiak aztán még idáig sem jutottak el, ők maximum a negyeddöntőkig voltak érdekeltek. Mindenesetre jó hír, hogy szeretné folytatni pályafutását a következő olimpiáig Knoch Viktor rövidpályás gyorskorcsolyázó, aki nyolc éve Torinóban 1500 méteren ötödik lett, ezzel akkor 26 év után Magyarország legjobb helyezését érte el a téli játékokon. Knoch Szocsiban már harmadszor szerepelt ötkarikás játékokon.

"Érzek magamban még egy olimpiát, de a prioritások megváltoznak a következő másfél-két évben. Az lesz számomra az elsődleges, hogy befejezzem a főiskolát, mert ott vannak elmaradásaim" - mondta az MTI-nek a 24 esztendős versenyző, aki emellett annyit edz és annyi versenyen indul, amennyi belefér az idejébe. A többiek? Ha az igazat szeretnénk írni, akkor azt vetnénk papírra, hogy futottak még...

De ne legyünk igaztalanok Berecz Annával, aki például öt számban indult, és szuperkombinációban például a 21. lett, és valamennyi számban célba ért, ám ugyanez már nem mondható el Farkas Norbertről, aki egy óriás-műlesiklásban szerzett 50. pozíció után kiesett műlesiklásban.

A sífutóknál Szabó Milán leginkább azzal marad meg az emlékezetünkben, hogy egy 78., és egy 73. helyezés után lázadozni mert, amiért előbb kellett hazajönnie Szocsiból, míg a hölgyeknél Simon Ágnes egy 69. és egy 66. hellyel tudta le a számait.

A sílövőknél sem Szőcs Emőke, sem pedig Gombos Károly nem jutott be a legjobb hatvanba a sprintszámokban, hogy legalább az üldözéses versenyben is rajthoz állhassanak. De legalább valamennyien kivívták a részvétel jogát. Mert ugye ez sokkal fontosabb, mint a győzelem. Ezt már egy bizonyos Coubertin báró is megmondta...

A bíróságoktól semmi jóra nem számíthatnak a devizahitelesek - véli az Európai Bíróság főtanácsnoki indítványának megjelenése után Bodnár Zoltán. A Magyar Nemzeti Bank korábbi alelnöke szerint a devizaadósok kérdése szociális probléma, ehhez mérten kell kezelni. Bodnár úgy véli, a lehető legszűkebb körben - ahol lakóingatlan van veszélyben -, költségvetési forrást felhasználva lehet segíteni az adósokon. Az Alkotmánybíróság nem illetékes abban a kérdésben, amelyet a kormány feltett neki - állítja a Magyar Liberális Párt gazdasági főtanácsadója.