"Fogalmam sincs, ki oldhatta fel a két jelentés titkosítását, de vagy a belügyminiszter, vagy az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetője tehette ezt" - mondta tegnap lapunknak Gyurcsány Ferenc. A volt miniszterelnök szerint azért hozták nyilvánosságra a titkosszolgálati összefoglalókat, hogy néhány napig erről beszéljenek az emberek, ne arról, milyen helyzetben van az ország. Saját kampányát segíti ilyen módon a Fidesz, amelyik egyébként nem tehetné meg, hogy a szolgálatokat a választási versengésbe bevonja - tette hozzá.
A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke, akiről a "Gerilla" fedőnevű jelentésben valaki elmondja: tudtával, illetve az MSZP frakcióval egyeztetve szivárogtatták ki annak idején az őszödi beszédet, visszautasította ezt az állítást. Arról beszélt, hogy az összegzésben a rá és a szocialistákra vonatkozó megállapítások csupán valakinek az "elmondására", "eszmefuttatására" hivatkozva szerepelnek. Ezzel szemben a Fidesz szerepéről tényeket közölnek, amelyek nyilván több forrásból származnak. Ezekre hivatkozva a DK elnöke kijelentette: az összegzés bizonyíték arra, hogy az őszödi beszéd a Fidesz vezetőitől jutott el a sajtóhoz, amiből pedig az következik, hogy a mai kormánypárt tudatosan készült a 2006-os őszi zavargásokra.
A "Gerilla" fedőnevű, most nyilvánosságra hozott, sok részletében kitakart jelentés egyébként nem a kiszivárogtatásról, hanem - bár kitakarták a nevét - Rózsa-Flores Eduardoról szól, akit 2009-ben Bolíviában kommandósok lelőttek - emlékeztetett Gyurcsány hozzátéve, hogy az által elmondottakra nincs bizonyíték a jelentésben. A volt miniszterelnök lapunknak sem nevezte meg azt a három szocialista politikust, két férfit és egy nőt, aki tudomása szerint 2006-ban kiszivárogtatta az őszödi kormányüdülőben zárt körben elhangzott beszédet, mert még mindig nincsenek minden kétséget kizáró bizonyítékai. Bízik azonban abban, hogy még nyilvánosságra kerülhetnek olyan bizonyítékok, tannuvallomások, amelyek segítségével hiteles lesz a kép. A politikus lapunkon keresztül is az üggyel kapcsolatos 2009 decemberi összegző jelentés nyilvánosságra hozatalát követelte, mert a "Gerilla" fedőnevű részjelentés nem az igazságot tartalmazza.
Az őszödi beszéd kiszivárogtatásáról készült titkosszolgálati részjelentésben a Guevara fedőnevű Rózsa-Flores azt elismeri, hogy a hangfelvétel kiszivárogtatójával soha nem találkozott. Találkozott viszont a Fidesz több politikusával. Kiderül, hogy "Guevara javaslatára felvették a kapcsolatot (kitakart rész) illetőségű fideszes személlyel, aki kapcsolatba állt a Fidesz (kitakart rész) igazgatójával (...) Szeptember 16-án éjszaka (kitakart rész) és a (kitakart rész) fideszes személyesen felkereste (kitakart rész), aki azonnal értesítette a (kitakart rész) a történtekről. (...) Másnap délelőtt az érintettek egy budapesti (kitakart rész) fideszes irodában gyűltek össze, hogy megbeszéljék a hangfelvétel sorsát. (...) A hanganyag sokszorosítását szintén a Fidesz-irodában végezték." Rózsa-Flores 2008-ban egy interjúban is elmondta, hogyan segített a beszédet eljuttatni a sajtóhoz.
Az Alkotmányvédelmi Hivatal pénteken egy másik, 2007-ben készült részjelentést is nyilvánosságra hozott; a "Gyümölcsöskert" nevű jelentésben Gyurcsány szerint lényegében igaz állítás szerepel, mert a beszédet belülről szivárogtatták ki. A volt miniszterelnök szombaton az ATV Egyenes Beszéd című műsorának rendkívüli kiadásában kijelentette, a beszédet két kazettára rögzítették: egyiket az MSZP-nél, másikat a Miniszterelnöki Hivatalban őrizték. "Sértsünk egy kis államtitkot!" - mondta a műsorban, majd elárulta, hogy a 2009 decemberi titkosított összegző jelentés alapján MSZP-s ember szivárogtatta ki azt a Miniszterelnöki Hivatalból.
Bajnai Gordon korábbi miniszterelnök, aki hivatali idejében a "Gerillát" titkosították, szombatra virradó éjszaka közölte: a nyilvánosságra került jelentések nem azonosak az ügyben készült végső összefoglaló jelentéssel, annak következtetéseivel ellentétes megállapításokra próbálják rávezetni a nyilvánosságot. Az Együtt-PM vezetője szerint a kormány még a közzétett dokumentumokból is "a nemzetbiztonsági érdek védelmén messze túlmutató mértékben törölt politikailag érzékeny, a jelenlegi kormánypárti politikusokra nézve kedvezőtlen részeket, illetve felismerhetetlenné tette az általa sugallni kívánt értelmezésnek ellentmondó információkat". Hozzátette: az Alkotmányvédelmi Hivatal ezzel a lépésével a választási kampányt kívánja manipulálni, amit törvénytelennek és elfogadhatatlannak tart.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a baloldali Összefogás nevében szintén azt követelte, hogy a kormány hagyjon fel a titkosszolgálatok politikai célokra való felhasználásával, és hozza nyilvánosságra az őszödi beszéd kiszivárogtatásáról szóló teljes, torzítatlan, összefoglaló jelentést. Felidézte: pártja elnökeként 2011-ben kérte a jelentés nyilvánosságra hozását, ám a Belügyminisztérium ezt arra hivatkozva utasította el, hogy ezen a "vitán a magyar nép már túltette magát". Most csonkított változatban mégis közzétettek két anyagot, ami felveti a gyanút, hogy az Orbán-kormány pártpolitikai kampányeszközzé silányítja a titkosszolgálatot.
A miniszterelnök- jelölt később Fóton azt mondta, azzal, hogy a belügyminiszter épp a választási kampány kezdetén oldotta fel az őszödi beszéd kiszivárogtatásának körülményeiről készült jelentések egy részének titkosságát, a kormány politikai támadást intézett az MSZP és az Összefogás ellen. "Élünk a gyanúperrel, hogy (…) a mostani akció kampánycélokat szolgál, és ezt így is fogjuk kezelni" - fogalmazott. Mesterházy szerint a Fidesz éket akar verni a demokratikus pártok közé, a gyáva, hazug politika részét képező efféle támadások azonban még elszántabb, erősebb és keményebb küzdelemre sarkallják az Összefogást - mondta.