;

Budapesti Ügyvédi Kamara;tisztújítás;

- Több ezer ügyvéd a tisztújításon

Jelentősen megnövekedett részvétel, és aktív kampány mellett zajlott tegnap a Budapesti Ügyvédi Kamara (BÜK) tisztségviselő-választása - értesült lapunk. A 126 posztot érintő tisztújításon több mint ötezer ügyvéd volt jogosult részt venni; információink szerint már a kora délutáni órákig jóval többen éltek is e lehetőséggel, mint a megelőző voksoláson. A legutóbbi - akkor még több napos - tisztújításon ugyanis mindössze 1200-an voksoltak, most azonban már fél négykor több mint kétezer ügyvéd választott.

Bejött tehát az aktív kampány, melyről lapunk már korábban is beszámolt. Hatalomváltásra készültek ugyanis Réti László jelenlegi elnök kihívói, a hírek szerint kiváló kormánypárti kapcsolatrendszerrel rendelkező Ügyvédi Összefogás (ÜÖ) 2014 nevű tömörülés, a regnáló vezetőség pedig ellentámadásba lendült. A személyeskedéstől, sőt, a kamarai választási eljárás hitelességének megkérdőjelezésétől sem mentes csatározás résztvevőit a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke is önmérsékletre intette, Bánáti János szerint ugyanis bizonyos kampánytechnikák egyszerűen "méltatlanok voltak az ügyvédekhez".

Ennek ellenére úgy tudjuk, a tegnapi szavazás sem zajlott békésen; állítólag telefonon és személyesen is több fővárosi ügyvédet zaklattak az egymással versengő jelöltek, illetve támogatóik azért, hogy rábírják a szavazáson való részvételre, valamint az általuk protezsált személyek vezetővé választására a jogosultakat. Az eredményeket ugyanakkor csak a 18 órai urnazárást követően kezdték összeszámolni, így lapzártánkig nem derült ki, megerősítette-e a BÜK posztján Réti Lászlót és kollégáit, vagy az ÜÖ által jelölt Dessewffy Alice és társai vehetik át a hatalmat a köztestületben.

Minden jel szerint senkinek semmi beleszólása abba, hogyan "osztja ki" a közterületeket március 15-ére - szigorúan a közigazgatási tárca kérelmei alapján - a főváros. Annak ellenére sem, hogy két éve januárban az Egymillióan a sajtószabadságért nevű csoport (Milla) 100 évre előre bejelentette foglalási igényét a kormányellenes tüntetések egyik legfontosabb helyszínére, az Erzsébet hídhoz, amely területet a nemzeti ünnepre - pontosabban a március 12-18 közötti egy hétre - az Astoria-Andrássy út-Hősök tere térségével együtt most lefoglalta a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM). A kérelmet pedig szerdai ülésén megszavazta a fővárosi közterület-hasznosítási bizottság.