PSZ;pedagógus minősítési rendszer;Arató László;

Galló Istvánné FOTÓ: NÉPSZAVA

- Puszta "papírgyártás" a pedagógusminősítés

"Nem a portfólió műfaja, hanem a futószalagon megírt, fiktív és utólagos papírgyártás ellen tiltakozunk"- mondta a Népszavának Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke, akit azzal kapcsolatban kérdeztünk, hogy több neves pedagógussal együtt nyílt levélben utasította el a kormányzat által bevezetett, megalázó tanári minősítési eljárásban való részvételt. 

Lapunk korábban már beszámolt róla, hogy a kormány a pedagógus életpályamodell részeként szakképesítéstől, tudományos fokozattól és szakmai tapasztalattól függetlenül egységes, "Pedagógus I" minősítésbe és fizetési kategóriába sorolta be a közoktatásban dolgozó tanárokat. A jövőbeni előmenetel feltételéül pedig egy csaknem százoldalas szakmai anyag - portfólió - elkészítését várják a pedagógusoktól, amelyet gyorstalpalókon kiképzett "szakértők" bírálnak majd el.

Arató László szerint a teljesítmény objektív mérésére szükség van, de erre alkalmatlan a kormányzat által bevezetett minősítési eljárás. A pedagógusoknak évekre, évtizedekre visszamenőleg kell tudniuk számot adni szakmai tevékenységükről, az általuk alkalmazott módszerek sikerességéről vagy sikertelenségéről. A Magyartanárok Egyesületének elnöke szerint az eljárás kiiktatja a rendszerből az önreflexiót, a "fejlesztő és formatív értékelés" lehetőségét, és arra ösztönzi a pedagógusokat, hogy a szőnyeg alá söpörjék az esetleges kudarcokat, mivel a fizetésük múlik a válaszok "helyességén".

Ez az eljárás "nem a tanítás minőségét méri, hanem a dokumentumgyártási képességet értékeli"- mondta Arató, aki szerint már meg is jelentek a fiktív portfóliógyártásra szakosodott emberek. Utalt az Oktatási Vezetők Szakszervezetének szerdai közleményére is, amely alapján elképzelhetőnek tartja, hogy a szakvizsgával rendelkező pedagógusokkal szemben szerződésszegést követett el a kormányzat, amikor automatikusan a Pedagógus I. fokozatba minősítette le őket.

Más érdekképviseletek is tiltakoztak. A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke nyílt levélben fordult az emberi erőforrás miniszterhez a pedagógusok minősítési eljárása miatt. Galló Istvánné egyebek között azt teszi szóvá, hogy a sztrájkbizottsággal kötött megállapodás ellenére a feltételek kialakításába a szakszervezeteket nem vonták be. Egyúttal kérte a bizottság haladéktalan összehívását. Felhívta a figyelmet arra, hogy egyre többen tagadják meg a portfólió feltöltését, ezzel fejezve ki tiltakozásukat a minősítési rendszer súlyos szakmai hibái miatt.

Nem érjük be azzal, hogy a német megszállás emlékművét nem március 19-én, hanem május végén állítják fel – mondta a DK elnöke egy budapesti lakossági fórumon.