A fertődi Esterházy kastély a január 22-ei döntése értelmében kiválik a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központból, és március 1-től Eszterháza Kulturális, Kutató és Fesztiválközpont néven egyrészt múzeumi besorolású közgyűjteményként, illetve mint a Joseph Haydn életművét kutató és bemutató Haydn Kutatóközpont működik tovább.
Az Eszterháza Központ létrehozásának egyik célja, hogy az Eszterházy család műtárgyai, illetve a Joseph Haydnhoz kapcsolódó tárgyak és kutatási anyagok befogadására, közzétételére és bemutatására alkalmas új múzeum és kutatóközpont jöjjön létre - mondta a L. Simon László kormánybiztos egy, a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.
A politikus nem árulta el, ki fogja vezetni az intézményt, csak annyit mondott, hogy turisztikai szakember lesz. Az új intézmény célja ugyanis - tette hozzá - , hogy a fertődi Esterházy-kastélyegyüttes a régió turizmusának motorja és a nemzetközi zenekultúra és műveltség egyik találkozóhelye legyen.
Hatalmas arányú fejlesztések várhatóak a kastéyban, a Forster Gyula központból a műemlék 19 munkatársát, és az uniós projekteket kezelő 25 főt átveszik, 2016-ra pedig 150 fősre duzzad az állomány. A Forster Központtól nemcsak a létszámot, hanem a 348 millió forintos forrást is átveszi az Esterházy Központ.
A létszámfejlesztésre és az országos múzeumokból származó műtárgyak elhelyezésére 551 millió forint különtámogatást kap még idén a központ. Ebből az összegből műtárgyvásárlásokra is telik majd. A kormány további 1,5 milliárd forinttal fejeli meg ezt a pénzt, amit a nyugati szárny rekonstrukciója emészt majd fel. Innen költöztették ki a nemrégiben az itt működő szakközépiskolát.
Valóban lesújtó képet mutat az egykori iskola, Bardi Teréz a Forster Központ főosztályvezetője a sajtótájékoztató utáni bejáráson megmutatta azt a termet, ahol az Esterházy Képtárat őrizték egykor. A festmények helyett itt most csak az iskola által itt hagyott kosárlabda-palánkok függnek.
A régészeti kutatóárkokat már betemették, melyekből számos, a terek rekonstrukcióját segítő faragvány került elő. A falkutatások még folyamatban vannak, ezek a kastély építési fázisára adnak választ majd. Az bizonyos, hogy itt volt három teremben a 22 ezer kötetes könyvtár is.
Hogy mire használják majd ezeket a tereket? L. Simon László szerint többek között itt állítják majd ki azokat a műtárgyakat, melyek az Iparművészeti Múzeumból érkeznek ide. Az Esterházy kincsek Fertődön való végleges elhelyezését a szakmából sokan támadták, erre hivatkozva távozott nemrégiben Takács Imre az Iparművészeti Múzeum igazgatója.
"Ha ezeket az érzékeny, nehezen szállítható, értékes darabokat, ötvösmunkákat, textileket, bőr-, fa- és elefántcsont tárgyakat elviszik innen, olyan, mintha egy sikeresen stabilizált állapotú súlyos beteg kerülne ki az állandó orvosi felügyelet alól." - mondta. Ide kerül a Nemzeti Múzeumból érkező több mint 300 darabos éremgyűjtemény is.
Lapunk kérdésére, hogy az Országos Széchényi Könyvtár Haydn-gyűjteményei, illetve a Magyar Országos Levéltárban őrzött családi levéltár ide kerül-e, azt a választ kaptuk a kormánybiztostól: mindkét intézmény kész végrehajtani a kormányhatározatot, mely az Esterházy hagyaték átadására kötelezi őket.
Ugyanakkor túlságosan nem is lelkesednek, az OSZK Zeneműtárának vezetője, Mikusi Balázs a Népszabadságnak úgy vélekedett, semmi nem indokolja, hogy a náluk őrzött Esterházy-gyűjtemény is Fertődre kerüljön.
A gyűjteményben fellelhetők ugyan Joseph Haydn kéziratos kottái is, de ennél lényegesen nagyobb az a része, amelynek még ennyi exkluzivitása sincsen, csak zenetudósok számára értelmezhető. Kiállítani ezt a túlnyomórészt kéziratos anyagot állagvédelmi okokból csak nagyon korlátozott ideig lehet és nincs is értelme, elsősorban zenetörténész kutatók vehetik hasznát.
Arról nincs szó, hogy az állam által megvásárolt Esterházy képtárat is Fertődre vinnék. Zenei központot is álmodott L. Simon Eszterházára, a zenei programokra 250 millió forint jut majd ebben az évben.
Bardi Teréz elmondta, a sajtóban megjelentekkel ellentétben az Esterházy kincsek egy része időlegesen Fertődön volt, így volt ez Fényes Miklós idejében, és így az első világháború után, amikor a később elcsatolt nyugati területekről, a Frankói várból menekítetek őket.
L. Simon azt szeretné, hogy a magyar területen lévő Eserházy emlékek mind a Központban koncentrálódjanak, így például elképzelhetőnek tartja, hogy a soproni Esterházy palota, ahol jelenleg bányászati múzeum van, hosszabb távon ide tartozna. Komplex üzemeltetésre készülnek. Jelenleg 250 hektár földterület tartozik a kastélyhoz.
L. Simon a környék állami földjeinek átvizsgálására készül, s amit lehet, a kastélyhoz csatolnának. Lovardát, kertészetet terveznek a későbbiekben.