;

Fővárosi Közgyűlés;Magyar Tudományos Akadémia;Római-part;mobilgát;környezeti hatásvizsgálat;étesítési engedély;Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség;

A Római-part a tavaly júniusi árvíz idején. Fotó: Vajda József/Népszava

- Egyelőre nem épülhet mobilgát a Rómain

Felfüggesztette a Római-partra tervezett gát vízjogi létesítési engedélyének kiadását célzó eljárást a környezeti hatásvizsgálat lezárásáig a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség. A gátépítés nyomán ugyanis jelentős környezeti hatások feltételezhetőek – olvasható az eljárásban ügyfélként résztvevő Védegyletnek küldött határozatból, amelyről a Népszabadság írt.

A felügyelőség tavaly októberben viharos közmeghallgatást tartott az erősen vitatott római-parti beruházásról. A megjelentek elfogadhatatlannak tartották a folyópart képének radikális megváltoztatását, a jelentős fakivágást, a Bíbic2 csónakház feláldozását egy mobilgát-raktárért, valamint több vendéglátó egység elbontását. Összességében a területen élő fák alig ötöde maradna meg.

A gát megépítése esetén a Királyok útja-Nánási út nyomvonalon húzódó 3,1 kilométeres védvonalat három szakaszra osztanák. A védmű összesen 954 centiméter magas lenne.

A 2 méter magas alumínium mobil gátat egy 90 centiméter mély, 60 centiméter vastag, 2,65 méter széles fordított T alakú „betontüske" tartaná, amely alatt 4 méteres beton résfal épülne. Ezt háromrétegű földfeltöltéssel támasztanák meg.

A Fővárosi Közgyűlés tavaly februárban fogadta el a mobil gát Erbo-Plan által készített tervét, amit azután a rekordárvíz miatt már nyáron módosítani kellett. A főpolgármester közben kikérte a Budapesti Műszaki Egyetem (BME), majd a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) véleményét is.

A városháza szerint „a Műegyetem szakvéleménye a főváros álláspontját támasztja alá”. Az érvelést gyengíti, hogy az Erbo-Plant külső szakértőként éppen az a Nagy László segítette, aki a BME-n a főpolgármester által is szakvéleményezésre felkért geotechnikai tanszék vezetője.

A főpolgármester ígéretet tett arra, hogy népszavazást ír ki a római védműről. Egyelőre ezt nem tette meg. Városházi nyilatkozatok szerint a Nánási út–Királyok útján futó fővédvonal megerősítése 8 milliárd forintba kerülne.

Ezzel szemben a parti megoldás költségét - bár nem egyértelmű, hogy ugyanolyan műszaki tartalommal - különböző időpontokban 2,5–4,8 milliárd közé tették a városházán. Uniós forrás nem nyerhető a tervre, így az teljes egészében közpénzből valósulna meg.

Tavaszköszöntőnek is mondható jótékonysági gálaestet rendez március első szombatján az Albert Royaards nevével fémjelzett Mosolygó Kórház Alapítvány. A nem mindennapi előzményekkel létrejött civil szervezet - amelyet a holland születésű üzletember Bornemisza Csáky Éva grófnővel közösen teremtett -, idén ünnepli fennállásának tízedik évfordulóját. Ha valamiféle módon össze lehetett volna számolni, hogy a mosolyra "szakosodott" csapat tagjai hány kórházban fekvő beteg kisgyereket vidítottak fel az esztendők során, meglepően nagy számot kapnánk. A gálára négyszáz vendéget várnak, az esemény bevételét természetesen a beteg gyerekek felvidítására szánják. Hiszik, hogy a mosoly gyógyít.