emlékmű;baltás gyilkos;Ramil Szafarov;

- Tíz éve sújtott le a baltás gyilkos

Emlékművet kívánnak állítani a magyarországi örmények a baltás gyilkosként ismertté vált azeri, Ramil Szafarov örmény áldozatának, Gurgen Margarajannak – jelentette az Armenpress örmény hírügynökség. Margarjant, az örmény hadsereg hadnagyát brutális kegyetlenséggel gyilkolta meg az azeri Szafarov 2004. február 19-én. A boncolási jegyzőkönyv akkor megállapította, hogy Szafarov 16 ütést mért Margarjan arcára, szinte teljesen levágta a fejét.

2012 augusztusában azonban a magyar kormány óriási nemzetközi felháborodást keltve kiadta hazájának, Bakunak a 2006-ban életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Szafarovot, akit hősként ünnepeltek, s azonnal szabadon is engedtek Bakuba való hazatérése után. Az eset nyomán fagyossá vált a Jereván és Budapest közötti viszony, Szerzs Szargszjan örmény elnök 2012 augusztusának végén bejelentette a diplomáciai kapcsolatok felfüggesztését Magyarországgal.

Az örmények máig nem tudtak napirendre térni az akkori események felett, s ismét középpontba kerülhet a 2012-es botrány a gyilkosság február 19-i tíz éves évfordulója kapcsán. Nikogosz Hakobjan, a magyarországi Örmény Kulturális Központ elnöke az Armenpressnek elmondta, ma virágot helyeznek el a Duna közelében egy keresztnél, s az elhunyt hadnagyra emlékeznek. A kulturális központban pedig beszédet mond az a magyar fiatalember, aki Örményországban bocsánatot kért Margarjan családjától.

Habokjan hozzátette, emlékművet akarnak állítani a baltás gyilkos áldozatának tiszteletére. Ehhez a védelmi minisztérium engedélyét kérik.

Szankciókkal szeretné megbünteti az EU az ukrajnai erőszakos cselekmények felelőseit. Egyelőre azonban a tüzet kell eloltani: Kijevbe tart a francia, a német és a lengyel külügyminiszter. Kárpátalján nyugodt a helyzet. Emlékeztetőül: már legalább 22 halálos áldozata van a kijevi összecsapásoknak, a sérültek száma pedig sok százra tehető. Egy helyi tudósító ezer sérült tüntetőről számolt be. A rendőrség éjszaka is folytatta előrenyomulását a Majdan téren, sok tüntető a könnygáz- és vízágyútámadások ellenére a helyszínen maradt. Egyes hírek szerint a halottak között van a Veszti lap egyik újságírója is. Tűz ütött ki a szakszervezet épületében is, ahonnan sok embert kellett kimenekíteni.