Nyolc egészségpolitikai programpontban állapodtak meg az ellenzéki Összefogás pártjai. A szövetség szakpolitikai delegációi többször is tárgyalóasztalhoz ültek, majd megállapodtak egy programvázlatban. Ez nemcsak azt ígéri, hogy az ellenzéki Összefogás kormányra kerülés esetén komoly többletforrásokat juttat az egészségügy számára, hanem világos intézkedési tervet is megfogalmaztak a betegellátó rendszer átalakítására és a hozzáférés növelésére.
A nyolc prioritási pontról kötött egyezséget lapunknak Havas Szófia is megerősítette. Mint az MSZP egészségpolitikusa fogalmazott, a kormányváltó szövetség világos alternatívát kínál a választópolgároknak, akik már a saját bőrükön érzik, hogy az elmúlt négy év elképesztő károkat okozott az egészségügyben is.
Tragikusnak értékelte az ágazat jelenlegi helyzetét, szerinte ugyanis az Orbán-kormány épp a betegellátást kezelte a legmostohábban. Példaként hozta a soha nem látott hosszúságú várólistákat, az ellátás színvonalának zuhanását, valamint hogy mindennek oka a kórház-finanszírozásban keresendő. A szakpolitikus felidézte, a Fidesz három és fél év alatt 300 milliárd forintot vont ki az ágazatból, a kórházak teljes adósságállománya pedig csaknem 100 milliárd forintra duzzadt.
Havas szerint miközben az ágazat finanszírozása nem javult, ellenben az "állami vízfej" kórházfenntartó, a Gyemszi intézményi apparátusa egyre nagyobbra duzzadt, holott hamar bebizonyosodott, hogy a kormányzati intézmény alkalmatlan feladata ellátására. A szocialista szakpolitikus kiemelte, a szövetség tagjai egyetértettek abban, hogy a lakosság romló egészségi állapota az egyre rosszabb életszínvonalra vezethető vissza, mely nyomán romlott az ellátáshoz jutás is. "Ez ellen azonnal lépnünk kell a kellő források megteremtésével, az ellátás újjászervezésével" - fogalmazott.
Elmondta azt is, már kidolgozták azokat a részletes szakmai programokat is, amelyek a betegellátás gyorsítását és minőségi javítását, a szakmában dolgozókkal való hosszú távú partnerséget garantálják. "Az is biztos, hogy az új kormánynak azonnali hatállyal rendeznie kell az ágazat pluszforrás-igényeit, mert a jelenlegi pénzből nem tartható fenn a betegellátás" - tette hozzá.
Az ellenzéki szövetség prioritásai
1. Azt akarjuk, hogy a magyar emberek hosszabban éljenek egészségben. Ezt a szolidaritás elvén működő, alkotmányosan védett társadalmi egészségbiztosítás garantálja. Eltöröljük az állami vezetők kiváltságait az egészségügyben.
2. Radikálisan rövidítjük az elviselhetetlenül hosszú előjegyzési- és várólistákat.
3. Úgy szervezzük át a beteg-beutalási rendszert, hogy a szakrendeléseket és a kórházi ellátást mindenki a lakóhelyéhez legközelebb vehesse igénybe.
4. Megerősítjük a háziorvosi ellátást. Gondoskodunk arról, hogy a háziorvosok munkáját több szakdolgozó segítse. Ennek érdekében haladéktalanul 20 százalékkal emeljük, a kormányzati ciklus végére pedig megduplázzuk a praxisok pénzét.
5. Megfékezzük az egészségügyi szakemberek külföldre vándorlását, a szakmai érdekképviseletekkel együtt kidolgozzuk és bevezetjük a régen ígért életpályamodellt. Visszaadjuk a nyugdíj melletti munkavégzés lehetőségét az orvosok és egészségügyi szakdolgozók számára. Javítjuk az egészségügyben dolgozók anyagi és társadalmi megbecsülését. Mielőbb olyan helyzetet teremtünk, hogy se a betegnek, se az orvosnak ne jusson eszébe, hogy hálapénzt adjon vagy elfogadjon.
6. Növeljük az egészségügyre fordított közpénzt.
7. Ésszerűbbé és átláthatóbbá tesszük a gyógyszertámogatásokat. Az a cél, hogy mindenki hozzájusson a gyógyulásához szükséges készítményekhez, ezért mérsékeljük a nyugdíjasok, a krónikus betegségben szenvedők, a cukorbetegek és az asztmások, továbbá a gyermeket nevelő családok rendszeres gyógyszerkiadásait. Gátat szabunk a patikusokat elbizonytalanító és a patikák működését ellehetetlenítő államosítási törekvéseknek.
8. Az egészségügyön belül három területet kiemelten kezelünk: a gyermekegészségügyet, a szív- és érrendszeri megbetegedéseket, valamint a daganatos megbetegedések megelőzését és kezelését.