menedékkérelem;Sepeljev házaspár;BÁH;

Fotó: Népszava

- Képtelen történet – Ukrán bűnözőt véd Magyarország?

Ismételten elutasította a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) a Sepeljev-házaspár menedékkérelmét - közölte Bősze Ferenc, a házaspár ügyvédje. Olekszander Sepeljevet, aki korábban kormánypárti ukrán képviselő volt, majd átállt, és a következő kormánypárt képviselőjelöltje lett, hazájában súlyos bűncselekményekkel: kétrendbeli súlyos sikkasztással - gyilkossági ügyekkel kapcsolatban, illetve kísérletekben való részvétellel - gyanúsítják.

A Sepeljev-házaspár Budapesten élt, álnévre szóló, de valódi magyar útlevéllel. Erős külföldi nyomásra, a németekkel közösen fogták el őket tavaly júliusban. A valódi magyar útlevél botrányos ügyét azóta sem tisztázta a hazai Belügyminisztérium, erre szándéka sincsen - derült ki korábbi megkeresésünkre. Elfogásukat követően mindketten menekültstátusért folyamodtak, kérelmüket azonban a BÁH elutasította. A döntést a házaspár megtámadta, és a bíróság tavaly decemberben új eljárás lefolytatására utasította a hivatalt. A bíróság előírta a bevándorlási hivatalnak, vizsgálja meg, hogy Kanada "tényleges védelmet nyújt-e" az ukrán-kanadai kettős állampolgárságú házaspárnak, olyat, amelyet ők valóban igénybe is tudnak venni.

A BÁH múlt kedden már másodszor hozott döntést az ügyben, és másodszor utasította el a házaspár menedékkérelmét. A határozat megállapítja, hogy "a kérelmezőket Kanadában üldöztetés nem fenyegeti", és a kanadai nemzeti védelmet "elméletileg megadottnak kell tekinteni, gyakorlati igénybevételének csak egyetlen akadálya van, a kiadatási letartóztatás". Valóban: a súlyos bűncselekmények miatti letartóztatás akadálya a kiadatásnak, hiszen egyetlen jogállamnak sem lehet érdeke, célja, hogy területén esetleges kemény bűntényekkel gyanúsítható köztörvényes bűnözők éljenek biztonságban. A BÁH határozata szerint Ukrajnában "a jogi helyzet rossz, de javulást mutat".

A magyar hatóságok eljárása lényegében időhúzást jelent, és a végkifejletet az újjáéledő Budapest-Moszkva-baráti viszony érdekei dönthetik el - vélik forrásaink.

Fotó: Népszava

Fotó: Népszava

 

Menekülne, ha tudna…

Olekszandr Sepeljev a neve, de Sevcsenko névre kiállított magyar útlevelet birtokolt az ukrán politikus, akit az Interpol körözése alapján Magyarországon fogtak el német és magyar rendőrök július 4.-én. Beszámoltunk róla, hogy a férfit - aki korábban kormánypárti képviselő volt, majd átállt az ellenoldalra, és sikertelenül ismét kormánypárti képviselő szeretett volna lenni, Ukrajnában - gyilkossági kísérletért körözték, de azóta kiderült: befejezett emberölés is száradhat a lelkén. A magyar hatóságoktól ennek ellenére hivatalos útlevelet kaphatott, méghozzá álnéven. Az eset sok elemében hasonlít az azeri baltás gyilkos ügyére.

Fotó: Népszava

Fotó: Népszava

 

Gyilkos-e a menekült?

Olekszandr Olekszandrovics Sepeljev ukrán állampolgár, akit gyilkosság, illetve gyilkossági kísérlet, valamint sikkasztás alapos gyanúja miatt körözött az Interpol, és Budapesten fogták el. Sepeljevet egyfelől azzal gyanúsítják, hogy köze volt Szergej Dyadechko, a Rodovid bank volt részvényese ellen egy Kijev közeli településen elkövetett merénylethez. Ismeretlenek rálőttek az üzletember autójára, a támadásban sofőrje és ő maga is megsérült.

Időközben a Népszava megtudta: a férfit emellett kétrendbeli sikkasztással is gyanúsítják. Állítólag az említett bankból még 2009-ben sikkasztott el több mint 220 millió hrivnyát (csaknem 6,6 milliárd forintot), továbbá egy másik üzletemberrel közösen 315,3 millió hrivnya (körülbelül 9,46 milliárd forint) állami támogatást. Sepeljev eközben élt Grúziában, illetve Kanadában - utóbbinak állampolgára is -, így politikai menedékjogot sehonnan sem kérhet, mert politikai üldözöttségének nincs bizonyítéka, hiszen önként egyszer már hazatért onnan - értesült lapunk.  A férfi ennek ellenére álnéven hiteles magyar okmányokhoz juthatott - ezzel kapcsolatban a Belügyminisztérium sajtófőosztálya érdeklődésünkre a következőket közölte: "Amennyiben az üggyel összefüggésben bármilyen bűncselekmény gyanúja merülne fel, annak kivizsgálására az eljárásra jogosult hatóság intézkedik" Nem intézkedett!

Az ukrán politikus, Sepeljev két ciklusban volt parlamenti képviselő Julija Tyimosenko bebörtönzött volt kormányfő frakciójának tagjaként. 2010-ben azonban kizárták a képviselőcsoportból, ezért csatlakozott a Viktor Janukovics elnök mögött álló Régiók Pártjához. A parlamenti választásokon egyéni jelöltként indult a nyugat-ukrajnai Vinnyicja megye egyik körzetében, de nem jutott be.

Ha Sepeljev megkapná a magyar menedékjogot, azzal a kormány ismét egy gyilkossággal gyanúsított ember pártjára áll, hasonlóan az azeri baltás gyilkos kiadatásához. Köztörvényes bűnök gyanújával üldözöttekkel szemben - különösen, ha Interpol-körözés van hatályban ellenük - egyetlen demokratikus ország sem mérlegeli a politikai menedékjog megadásának kérdését, hanem azonnal elutasítja azt. Sőt, demokratikus állam ilyen kérelmet még csak be sem fogad. Magyarország viszont 2013 júliusában befogadta Sepeljev menedékkérelmét, és azóta is folyton tárgyalja.

A Rába és a Répce vízgyűjtő területén várható esők miatt ismét az első fokú készültséget meghaladó vízszintre kell számítani az Észak-Dunántúlon - közölte az MTI-vel kedden a területileg illetékes vízügyi igazgatóság.