;

Románia;Alkotmánybíróság;Victor Ponta;kormánykoalíció;Crin Antonescu;Románia Haladásáért Országos Szövetség;

A Victor Ponta vezette szocialisták ma döntenek róla, folytatják-e a koalíciót FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Ultimátumok napja Bukarestben

Máig adott határidőt Crin Antonescu liberális pártelnök a Victor Ponta vezette szocialistáknak arra, hogy döntsenek, kívánják-e folytatni a koalíciós együttműködést vagy sem. Ugyanakkor az Alkotmánybíróságnak is máig kell döntenie az új alkotmánytervezet kapcsán. Jelen erőviszonyok között Ponta a liberálisok nélkül is biztosíthatja az egyszerű kormányzati többséget, az alkotmánymódosításhoz szükséges kétharmad azonban már nem jön össze.

A 2012 decemberében felállt kétharmados szociál-liberális román kormányban rövid időn belül megjelentek a belső feszültségek, amelyek tavaly év végén egyszer már a szakadás szélére sodorták a koalíciót. Az átmeneti "tűzszünet" után, amint az előre látható volt, az európai parlamenti és az államfőválasztás közeledtével újra kiéleződött a viszály.

A májusi EP-választáson ugyanis külön-külön indul a Victor Ponta miniszterelnök vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) illetve Crin Antonescu koalíciós társelnök Nemzeti Liberális Pártja (PNL), ami eleve feszültséget is szül a versengés mellett.

Ám ennél nagyobb súllyal nyom a latba a  decemberben sorra kerülő elnökválasztás. Traian Basescu két mandátum után nem indulhat újra, s még ha tehetné is, akkor is esélytelen lenne, mert népszerűsége az utóbbi években mélypontra süllyedt.

Az USL koalíciós megállapodás szerint a szocialisták adják a miniszterelnököt, a liberálisok pedig az államfőt. Antonescu támogatottsága azonban ugyancsak mélyrepülésben van, miközben Ponta Románia legnépszerűbb politikusa.

Az elmúlt év feszültségei miatt a szocialista szavazótábor sem hajlandó egységesen Antonescura voksolni, indítása komoly kockázatot rejt magában, a kétharmados többség akár el is veszítheti az ország legerősebb pozíciójának számító elnökséget.  

A jelen válságot három liberális miniszter lemondása nyomán előállt helyzet robbantotta ki, mivel a helyükre jelölt személyek kinevezése a kormány szerkezetének átalakítását is szükségessé tenné. Az átalakítási elképzelések azonban ütköznek. Ponta négy, a liberálisok csupán három miniszterelnök-helyettest szeretnének. 

A szocialisták ugyanis úgy számolnak, hogy a koalíciót négy párt alkotja - a PSD és a PNL mellett a Konzervatív Párt (PC) és a Románia Haladásáért Országos Szövetség (UNPR). Utóbbi zömében az elmúlt parlamenti ciklusban, főképp a Basescu táborból kivált parlamenti politikusok alkotják, a konzervatívok pedig az úgynevezett televíziópárt.

A PC még soha nem méretkezett meg önállóan, általában a szocialisták listáján és támogatásával nyert mandátumokat, de szövetkezett már a liberálisokkal is. Erejük és vonzerejük elnökük médiabirodalmában rejlik, amelynek koronája Románia egyik legnézettebb hírtelevíziója.

A miniszterelnök-helyettesek kapcsán folyó vitában egyik fél sem tartózkodott a zsarolástól. Ponta pártja, a PSD csütörtökön azzal fenyegette meg a PNL-t, kiszorítja a kormányból, ha nem hátrál meg.

Antonescu, amikor bejelentette ultimátumát, úgy fogalmazott, hogy "ha nemmel válaszol, akkor a jelenlegi kormány megbukik, Victor Ponta lemond, és új miniszterelnöki megbízatást kér az államfőtől".

Kerek perec kijelentette: a liberálisok nem fogadják el, hogy a náluk sokkal kisebb politikai súllyal rendelkező PC és UNPR a liberálisokéval egyenrangú tisztséget kapjon a koalíciós kabinetben.

Az RMDSZ, Borbély László főtitkár szerint, várakozó állásponton van, nem tárgyal az esetleges kormányra lépésről, ami azonban nem zárja ki, hogy a jó törvényjavaslatokat támogassa.

A magyar érdekképviselet támogatja az új alkotmánytervezetet is, mert rendezi a szimbólumhasználat kérdését és kompromisszumos megoldást ajánl a székelyföldi régió kapcsán, de amelynek sorsa egyelőre az Alkotmánybíróságtól függ.

Tizenegy európai ország számolt be kiterjedt influenzajárványról - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ). Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) legfrissebb jelentése szerint az Európai Unió területén az elmúlt héten az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma 16 országban növekedett a megelőző hetihez képest.