Németország;Bundestag;politikai botrány;

Távozik. Hans-Peter Friedrich német agrárminiszter csak az első áldozat lehet a politikai botrányban. Fotó: Sean Gallup/Getty Im

- Politikai botrány Németországban

Politikai botrány bontakozik ki Németországban, amelynek első vezéráldozata Hans-Peter Friedrich, jelenlegi agrárminiszter, előző belügyminiszter.

Az egész ügy abból fakad, hogy 2011 szeptemberében eljárás indult a német alsóház, a Bundestag belügyi bizottságának elnöke, a szociáldemokrata Sebastian Edathy ellen szerzői jogok megsértése miatt. A nyomozást azonban kibővítették ellene. Azzal vádolták ugyanis, hogy gyermekpornográfiát tartalmazó anyagokat tart magánál. Ő ugyan tagadta a vádakat, de február 10-én a hannoveri ügyészség házkutatást rendelt el nála. Lakásában és hivatalában sem találtak semmi gyanúsat.

Kiderült, hogy a volt keresztényszocialista belügyminiszter, Friedrich már 2013 októberében előre figyelmeztette az SPD vezetését a szociáldemokrata képviselő ellen zajló eljárásról. Bár ekkor még nem alakult meg a német nagykoalíció, s a CDU/CSU-szabaddemokrata kormány volt hatalmon, már tudni lehetett, hogy Angela Merkel pártja a szociáldemokratákkal akar koalícióra lépni a szeptemberi választás után.

Friedrich akkor Sigmar Gabriel, az SPD elnöke figyelmét hívta fel arra, hogy Edathy neve felbukkant nemzetközi nyomozati anyagokban. A szociáldemokrata politikus beavatta az ügybe pártja többi képviselőjét is, értesítette az SPD frakcióvezetőjét, Thomas Oppermannt. Utóbbi csütörtökön meglepetésre el is ismerte ezt, sőt Frank-Walter Steinmeier jelenlegi külügyminisztert is „bemártotta”, mert mint mondta, ő is októberben értesült a párttársukkal szembeni nyomozásról.

Edathy ügye egyre inkább Friedrich botrányává fajult. Az ügyészség vizsgálatot indított annak kapcsán, titkos információt szivárogtatott-e ki a tárcavezető. Boris Pistorius alsó-szászországi belügyminiszter, akinek szintén tudomása lehetett az Edathyval szembeni eljárásról, nyilatkozatában azt állította, senkinek sem árulta el a tudomására jutott információkat.

A német ellenzéki pártok tegnap egyöntetűen követelték Friedrich lemondását. Bár a keresztényszocialista politikus a nap folyamán azt közölte, csak akkor lép vissza, ha eljárás indul ellene, késő délután a nagy nyomás hatására mégis bejelentette távozását Angela Merkel kabinetjéből. Az ügy azonban ezzel aligha ér véget, sőt, amint a Spiegel jelezte, csak most kezdődik, hiszen több magas rangú politikus tudott az Edathy elleni eljárásról.

Megtartotta tegnap reggel az utolsó kormányülést, majd csütörtök esti ígéretéhez híven hivatalosan is benyújtotta lemondását Giorgio Napolitano államfőnek Enrico Letta olasz miniszterelnök. A technokrata kormányfő azért kényszerült lemondásra, mert a Demokrata Párt (PD) megvonta kabinetjétől a bizalmat, új kormány felállítására szavazott, amely végrehajtja majd a legfontosabb alkotmányos, társadalmi, gazdasági reformokat.