privatizáció;Takarékbank;

- Célegyenesben a TakarékBank privatizációja

A TakarékBank állami tulajdonrészének értékesítésével megszűnt a jól működő, a vidék gazdaságának, szolgáltató iparának segítséget nyújtó takarékszövetkezeti rendszer - fogalmazott tegnapi sajtótájékoztatóján Tóbiás József. Bebizonyosodott, hogy az állam nem "jó gazda", mert az ügylettel állami védelem nélkül kerül új tulajdonos kezébe a takarékszövetkezeti tulajdon. Ezzel a lépéssel az MSZP szerint a takarékszövetkezeti tagokat ugyanúgy kisemmizte az állam, mint annak idején a magánnyugdíj-pénztári tagokat.

 A sajtótájékoztatón jelen lévő független Scheiring Gábor, a PM politikusa bejelentette, hogy közérdekű adatigénylés keretében kikérik a teljes pályázati anyagot és a bírálói szempontokat leíró dokumentumokat, mert gyanújuk szerint a pályázó, a vevő és a bírálói kör szorosan összefonódik, ezért nagyon kíváncsiak, milyen szempontok szerint "sikerült ezt az egy nyertest kihozni". Ahol egy zsarnoki kormány uralkodik, és bármilyen vagyont egyik napról a másikra saját haverjainak játszhat át, ott senki nem érezheti magát biztonságban - jelentette ki Scheiring Gábor.

A Magyar Fejlesztési Bank és a Magyar Posta tegnap közös közleményben jelentette be tegnap: érvényes a Takarékbank állami tulajdonrészére leadott egyetlen ajánlat. Eszerint az értékesítés folyamata folytatódik és március 20-ig megköthetik a felek a részvény-adásvételi szerződést. A nemrég államosított bank újraprivatizálását bírálta az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség, amely hazai és európai bírósághoz fordul emiatt. Bár a kormány a takarékok államosításakor azt ígérte, csak akkor privatizálja megszerzett tulajdonrészét, ha az általa elindított pozitív változásokat visszafordíthatatlannak látja.

Ezzel szemben az államosítás óta gyakorlatilag csak a vezetők leváltása és új működési szabályok elfogadása történt meg, mély strukturális átalakulásról semmi esetre sem beszélhetünk. A kormány még a választások előtt pontot tesz a privatizáció végére. A főbb irányítási feladatokhoz szükséges részvények azonban továbbra is az államnál maradnak, így kérdés, hogy ezek nélkül kinek érte meg felvásárolni a részvénypakettet.

Az építőipar teljesítménye 2005 óta tavaly nőtt először, 9,6 százalékkal haladta meg az előző évit. Az épületek építése 10,4, az infrastrukturális létesítményeket is magukba foglaló egyéb építmények építése 8,6 százalékkal nőtt 2012-höz képest - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).