közmunkások;közmunka program;

A Munka törvénykönyve csak a fi zetésük folyósításakor vonatkozik rájuk, más esetekben pórul járnak FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- "Lehúzott" közmunkások

Nincs egységes rendelkezés a közmunkások foglalkoztatására. A bérüket a Munka Törvénykönyvében meghatározott időpontban kapják, de a fizetésük összegére és a szabadságra az MT-nél sokkal rosszabb belügyi szabályozások vonatkoznak. A képzések körül is folyamatos a káosz, a kazánfűtőnek tanulók csak laptopról ismerkednek a kazánnal, máshol a többdiplomás tanítvány oktatja a társait az önéletrajzírásra.

Amikor a közmunkások szabadságáról és béréről van szó, akkor vajon miért nem a Munka Törvénykönyvére hivatkozik a kormány? Ezt a kérdést tette fel Komjáthi Imre, a Közmunkás Szakszervezet társelnöke azt követően, hogy a Magyar Államkincstár tájékoztatta lapunkat: "a munkabért a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig ki kell fizetni, a közfoglalkoztatottak esetében is a Munka Törvénykönyve a mérvadó".

Azért kerestük február elején a kincstárat, mert december 29-e után legközelebb csak február 5-én kaptak bért több településen, így Rakacán a közmunkások. A dolgozók ezt későinek találták, ugyanis a hó első napján eddig mindig megkapták a pénzüket. Mivel a fizetésük csak 50 ezer forint, náluk egy-két nap csúszás is éhezést jelent. A kincstár szerint viszont ők nem késtek, a Munka Törvénykönyvének szabályait kell figyelembe venniük, és ez alapján utaltak.

Ezt a választ kifogásolta Komjáthi Imre. Emlékeztetett arra, hogy a Munka Törvénykönyve arról is rendelkezik, hogy "alapbérként legalább a kötelező legkisebb munkabért kell meghatározni", valamint "a munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll." Csakhogy a közmunkások alapbére messze elmarad a nettó 66 ezer forintos minimálbértől, emellett pedig a 20 nap alapszabadságon kívül többet nem vehetnek ki.

A közmunkások nagy rész most a téli programhoz kapcsolódó, "napocskarajzolóként" elhíresült képzésen ül. A Hajdú-Bihar megyei Egyekről arról számoltak be, hogy az egyik csoportban a tanár maga kérte meg többdiplomás tanítványát, inkább ő tartsa meg az önéletrajzírásról szóló órát, mert jobban ért hozzá. Mások szakmát tanulnak a településen, kazánfűtő tanfolyamon ülnek. Mint elmondták, a hivatalban a felvételnél azt mondták nekik, hogy a képzés előtt és után két hét közmunkát kell végezniük. "Nagyon értelmes feladatot kaptunk, szemetet szedtünk" - közölte egyikük. Ezután január 20-án óriási káosz közepette indult el a képzés. Először ugyanis nem volt meg a kötelezően előírt 50 fő, "de a végén a nagyszerű szervezésnek köszönhetően már a 51-en is voltunk", akkor meg az volt a baj. A képzés gyakorlati oktatói közölték, hogy nem tudják megoldani a helyszíni oktatást, így csak laptopon mutatják meg, hogy néz ki egy igazi kazán és egy kazánház. Az elméleti órákhoz nem volt szabad terem, így a két kazánfűtő csoportot egy helyiségben helyezték el. "Az egyik az egyik végében, a másik a másik végén tanult".

A közmunkások azt hitték, ennél nagyobb fejetlenség már nem lehet. Amikor eljött a fizetés napja, rájöttek, hogy tévedtek. Sokan nem kaptak bért, mások viszont nem a sajátjukat vették fel. A hivatalban ugyanis elkeverték a papírokat. Amikor az emberek reklamáltak, ellenőrizték a papírokat, és volt, aki azt a választ kapta, hogy kérje vissza társától a bérét.

Mindenkinek lehet munkája - ezt ígéri Klimon István, az Összefogás borsodi képviselőjelöltje. Ha nyer, támogatni fogja, hogy közmunka helyett az év minden hónapjában munkát biztosító, önfenntartó beruházásokat indítsanak a települések. Eközben megkezdődhetne az utak felújítása, a tömegközlekedés megszervezése, így a befektetők és a turisták számára is újra vonzó lenne a térség. Ha ezt sikerül megvalósítani, akkor lesznek munkahelyek, és segély helyett bérből és fizetésből élhetnek majd a családok.