Ügyészségi nyomozók jelentek meg csütörtökön az MSZP-székháznál Simon Gábor eltitkolt százmilliói miatt. Az MSZP volt elnökhelyettesének a házához is kimentek a nyomozók, akik először nem találták otthon az egykori képviselőt, de a politikus hazaérkeztével be tudtak jutni a házába. A nepszava.hu úgy tudja, a nyomozók azt a vagyonnyilatkozatot vitték el, amit az alapszabály szerint minden MSZP-s képviselőnek le kell adnia. Hogy mi van a zárt borítékban, azt egyelőre senki nem tudja, ugyanis a parlamenti képviselők ugyanazt a "bevallást" nyújtják be a párthoz mint az Országgyűléshez. (Az MSZP-nek átadott vagyonbevallást ugyan - szigorú szabályok szerint - ki lehet nyitni, ha beüt a baj, ám ha valaki kilép a pártból, akkor a borítéknyitás okafogyottá válik.)
A nyomozók mintegy két órát töltöttek Simon Gábor házának falain belül, majd elmentek. A volt szocialista politikus ekkor autóba ült, kitolatott a kertkapun, és útnak indult. Egy váratlan fékezés miatt az őt követő újságíró-konvoj majdnem beleszállt a kocsijába.
Kövér: már nem a parlament dolga az ügy
Sem a parlamentre, sem a házelnökre nem tartozik már Simon Gábor ügye - mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke újságíróknak csütörtökön a Parlamentben.
A házelnök egy más témában tartott sajtótájékoztatóját követően nyilatkozott úgy, hogy világosan meghatározott az a metódus, amelyet ilyenkor követni kell.
Miután Simon Gábor csütörtök reggeli hatállyal lemondott a mandátumáról, nincs mentelmi ügye, vagyis nem kell dönteni a mentelmi joga felfüggesztéséről, és nem kell dönteni az összeférhetetlenség megállapításáról sem - magyarázta. Hozzátette: "más ügye természetesen van a volt képviselő úrnak, ez már nem a parlamentre és nem a házelnökre tartozik".
Kövér László szerint mindenesetre "érdekes jogi helyzet" alakult, amelyet annál is inkább vizsgálni kell, mert erre precedens még nem volt az elmúlt 24 évben. A mentelmi bizottság még vizsgálni fogja az ügyet, és ha úgy látja, hogy van követelése a magyar Országgyűlés Hivatalának, akkor majd ez valamilyen módon a része lesz azoknak a jogi eljárásoknak, amelyeknek még előtte áll Simon Gábor - közölte.
MSZP: A parlament nem nyomozó hatóság
Nem nyomozó hatóság a Magyar Országgyűlés, az MSZP ezért nem támogatja azt a javaslatot, amely a mandátumáról lemondott Simon Gábor képviselő vagyonnyilatkozatával és vagyonosodásával kapcsolatos kérdések vizsgálatával parlamenti bizottságot bízna meg - írják közleményükben a szocialisták.
Az MSZP elengedhetetlennek tartja a Simon Gábor eltitkolt bankszámlájával kapcsolatban megjelentek tisztázását, ez azonban az ügyészség, az adóhatóság és a számvevőszék feladata és kötelessége. A törvényhozás még kampányidőszakban sem válhat politikai kampányeszközzé.
Tóbiás: Simon Gábor elszámolt az MSZP felé
Arra a kérdésre, hogy Simon Gábor elszámolt-e az MSZP tulajdonában lévő, de a politikus által használt tárgyakkal és gépkocsival, Tóbiás József - a párt általános frakcióvezető-helyettese csütörtöki sajtótájékoztatón - szűkszavúan annyit mondott, "igen, megtörtént".
Szerdán Budai Bernadett MSZP-szóvivő arra a felvetésre, hogy az elnökhelyettesként használt szolgálati autója továbbra is ott parkol a politikus XVIII. kerületi háza előtt, közölte: Simon Gábornak minden, az MSZP-től kapott juttatása megszűnt. Az elszámolás néhány napot igénybe vesz - mondta.
Rubovszky: Simon Gábor ügye egyedi eset
Mint mondta, szeretnék bebizonyítani, hogy ez egyedi eset, nem szabad ebből általánosságokat levonni.
Ismertetése szerint a Simon Gábor ügyében beterjesztetett - a mentelmi jog felfüggesztésére és az összeférhetetlenség kimondására irányuló - határozati javaslatok a képviselő lemondásával okafogyottá váltak. A képviselő azonban nem tisztázta a vagyonnyilatkozatával kapcsolatban felmerült kérdéseket - tette hozzá.
Közölte, a most benyújtott határozati javaslatban azt kezdeményezte, hogy az Országgyűlés hatalmazza fel a mentelmi bizottságot, hogy a Simon Gábor ügyével kapcsolatos kérdéskört tisztázza.
Bárándy Gergely (MSZP) arra hívta fel a figyelmet, hogy a képviselő lemondott képviselői mandátumáról, így a bizottságnak és a parlamentnek nincs felette joghatósága.
Hangsúlyozta ugyanakkor, az MSZP-nek érdeke, hogy a hatósági eljárásban minél hamarabb kiderüljön, honnan származik Simon Gábor eltitkolt vagyona és hogyan került a pénz a bécsi számlára. Jelezte, hogy a szavazásban nem vesznek részt.
A vitában elhangzottakra válaszolva Rubovszky György közölte, évente 15-20 megkeresés érkezik a mentelmi bizottsághoz vagyonvizsgálati eljárásra, a képviselők minden esetben fel tudják oldani az ellentmondásokat, ezért egy ügy sem jutott a parlament elé.
Az alkotmányügyi bizottság a szocialisták szavazástól való távolmaradása mellett egyhangúlag tárgysorozatba vette és általános vitára alkalmasnak találta a javaslatot.
Megkezdődhet a büntetőeljárás
A közlemény szerint az Országgyűlés elnöke arról értesítette a legfőbb ügyészt, hogy "Simon Gábor országgyűlési képviselői mandátumáról való lemondása február 13-án 7 óra 44 perckor megérkezett az Országgyűléshez".
Ezzel elhárult a közjogi akadálya a Simon Gábort érintő büntetőeljárás lefolytatásának - írta az ügyészég.
A Magyar Nemzet február 4-én forrásmegjelölés nélkül írt arról, hogy Simon Gábornak, az MSZP elnökhelyettesének több száz millió forint van bécsi számláján, amit nem tüntetett fel a vagyonnyilatkozatában. A képviselő február 6-án közölte, hogy minden, a szocialista pártban viselt tisztségéről lemond, kilép az MSZP-ből, visszalép a képviselőjelöltségtől és február 12-ei hatállyal lemond parlamenti képviselői mandátumáról.
Ezt követően a legfőbb ügyész adócsalás és magánokirat-hamisítás megalapozott gyanúja miatt kezdeményezte Simon Gábor mentelmi jogának felfüggesztését a Központi Nyomozó Főügyészség által tavaly november óta folytatott nyomozás eredményeként.
A Legfőbb Ügyészség tájékoztatása szerint Simon Gábor egy ausztriai pénzintézetnél nyitott értékpapírszámlára 2008 januárjában 575 ezer eurót, majd 2009 áprilisában további 169 ezer amerikai dollárt helyezett el készpénzben. A számlán tavaly októberben, akkori árfolyamon, 228 millió forint volt.
Simon Gábor az elmúlt évekre vonatkozó adónyilatkozataiban egyetlen esetben sem szerepeltette a külföldi betétszámlán elhelyezett megtakarításait - közölték.
Simon Gábor hétfőn új vagyonnyilatkozatot nyújtott be a mentelmi bizottságnak, de az sem adott választ az eltitkolt vagyonával kapcsolatos kérdésekre. Keddig lett volna lehetősége arra, hogy újból javítsa a nyilatkozatot a Magyar Nemzet főszerkesztője által kezdeményezett vagyonvizsgálati eljárás keretében.
Szerdán az Országgyűlés mentelmi bizottsága zárt ülésén azt állapította meg: Simon Gábor szándékosan közölt valótlan adatokat vagyonnyilatkozatában.
Szilágyi Zoltán, az Országgyűlés sajtófőnöke csütörtök reggel közölte az MTI-vel, hogy megszűnt Simon Gábor volt szocialista politikus képviselői mandátuma, miután csütörtökön megérkezett lemondó levele az Országgyűlés elnökéhez. Hozzátette: Simon Gábor nem személyesen adta át levelét.
A parlament honlapja szerint Simon Gábor képviselői mandátuma február 12-ei hatállyal szűnt meg.
Újra "kihagyta" Simon a bizottságot
Mint azt korábban megírtuk tegnap sem jelent meg a mentelmi bizottság előtt Simon Gábor. Az MSZP volt elnök-helyettese ugyan tájékoztatta e-mailben a testület elnökét arról, hogy lemond mandátumáról, ám mivel ezt az ülés kezdetéig nem tette meg, a testület megtartotta az ülést.
A Simon 240 milliós, eltitkolt vagyona miatt kirobbant botrány után a baloldal tegnap Szijjártó Péter 16 millióját firtatta. Budai Bernadett MSZP-szóvivő és Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció szóvivője bejelentette: vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményeznek a külügyi és külgazdasági államtitkárral szemben, aki állításuk szerint nem tud elszámolni tavalyi, 16 millió forintos vagyongyarapodásával. Az államtitkár bruttó 14,7 millió forintot keresett (nagyjából nettó tízmillió forintot), vagyis megtakarítása többel nőtt, mint amekkora bevétele volt. Budai szerint ez akkor is megmagyarázhatatlan, ha Szijjártó "remetéket megszégyenítő életmódot folytat".
Az államtitkár vagyongyarapodásának két forrása van, a fizetéséből megtakarított összegek és befektetéseinek hozamai - reagált erre Szijjártó titkársága. A Fidesz pedig közölte: eltitkolt százmilliók, rejtélyes vagyongyarapodás és hamis vagyonbevallás miatt egyedül a szocialistáknak van elszámolni valójuk a magyar emberek felé.
Gyurcsány Ferenc Facebook-oldalán azt írta: "Gyáva fickó ez a miniszterelnök. Ütteti sameszaival szegény Simont, de ő nem meri bemutatni saját irdatlan vagyonának eredetét. Persze lehet, hogy az övénél érdekesebb felesége, Lévai Anikó vagyonbevallása, aki azt évek óta nem hozza nyilvánosságra. Ha Orbán azt hiszi, hogy bujdoklását ennyiben hagyom, akkor nem ismer".
Megmenekülhet Simon az adócsalástól
Ha a negyedmilliárdos vagyont Simon Gábor egy stabilitási számlára hazahozta, mielőtt hivatalos értesítést kapott az eljárásról, akkor meg is úszta a komolyabb büntetést - a Nol.hu szerint.
A Fidesz elintézte Simon Gábor volt szocialista elnökhelyettesnek, hogy szinte biztosan megússza a negyedmilliárdos vagyonkimentést különösebb büntetés nélkül. A bankok január óta szerepeltetik kínálatukban a Stabilitási Megtakarítási Számlát – a kormánypárti kezdeményezésre, az adósságfinanszírozás könnyítése érdekében létre hívott konstrukció lényege, hogy aki ide befizet, azonnal legalizálja a vagyonát (és öt év múlva adómentesen fel is veheti, de ha azonnal szüksége van a tiszta pénzre, akkor 32 százalékos adó megfizetésével hozzájuthat). A lehetőség persze csak az ötmillió feletti vagyonoknál áll fent, de Simon Gábornak ez aligha jelenthet gondot.
Vámosi-Nagy Szabolcs, az EY globális tanácsadócég adószakértője, az adóhivatal egykori elnökhelyettese a lap érdeklődésére megerősítette: a szabályok értelmében mindaddig mentesül a jogkövetkezmények alól a stabilitási számla befizetője, amíg nem indult ellene eljárás. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy amíg nem kapott erről hivatalos értesítést.