gazdák;Lengyelország;Cseh Köztársaság;Andrej Babis;élelmiszerexport;tiltott antibiotikumok;

- Az élelmiszerről vitázik Prága és Varsó

Hirtelenjében feszültté vált a cseh-lengyel viszony, méghozzá a Csehországba irányuló lengyel élelmiszerexport miatt. A varsói média, valamint a gazdák ugyanis azzal vádolják Andrej Babist, a prágai pénzügyi tárca új vezetőjét, Csehország leggazdagabb emberét, hogy médiahadjáratot folytat a lengyel termékek ellen azzal a céllal, hogy kiűzze azokat a cseh piacról.

A prágai agrártárca munkáját ugyan kereszténydemokrata miniszter irányítja, aki nem áll Babis pártja, az ANO közvetlen befolyása alatt, ugyanakkor a milliárdos vállalkozó Csehország és Szlovákia legnagyobb mezőgazdasági és élelmiszeripari csoportja, az Agrofert tulajdonosa volt.

A cég kétszáz leányvállalata alapvető élelmiszerekkel, kenyérrel, tejjel, vajjal, joghurttal, húsféleségekkel is ellátja a piacot. E termékek gyakran a lengyelek mellett találhatóak meg az élelmiszerüzletek polcain, mondhatni riválisai egymásnak.

Babis ugyan azt állítja, hogy miniszteri kinevezése óta nincs kapcsolata az Agroferttel, s befolyása sincs az élelmiszerpiacra, de azt azért megjegyzi, hogy a cseh termékeket sosem érintette annyi botrány, mint a lengyeleket. Prágában nagy visszhangja volt annak 2012-ben, hogy vegyi előállítású sót mutattak ki bizonyos lengyel húsféleségeknél.

Más esetekben pedig tiltott antibiotikumok származékait találták a húsokban. Előfordult, hogy patkányméreg nyomait is kimutatták. A lengyel hatóságok szerint tisztességtelen lejárató hadjárat indult ellenük. Marian Jurecka cseh mezőgazdasági miniszter közölte, február végén a brnói élelmiszeripari vásáron tárgyal lengyel kollégájáról ezekről a kérdésekről.

A cseh televízióban azonban próbálta nyugtatni a kedélyeket. Elmondta, nem a lengyel, hanem a rossz minőségű termékeket akarják kitiltani a piacról. „Nem szeretnék fellépni a lengyel termékek ellen, egy sor kiváló minőségű lengyel élelmiszer kapható Csehországban” – jelentette ki. A csehek által fogyasztott élelmiszerek 16 százaléka származik Lengyelországból.

Washington állam demokrata kormányzója felfüggesztette a halálbüntetést. Jay Inslee úgy vélekedik, a legsúlyosabb büntetést következetlenül és egyenlőtlenül alkalmazzák. A kormányzó több hónapos kutatást végzett, ügyészekkel, büntetésvégrehajtási szakértőkkel konzultált, halálraítélteket látogatott meg a börtönökben, s tapasztalatai alapján hirdette meg a moratóriumot.