MNB;Matolcsy;inflációs indexek;

Fotó: Népszava

- Új inflációs indexek – kormányzati érdekből?

Módosított inflációs index számításra tért át a Magyar Nemzeti Bank (MNB) - jelentették be szerdán. Első alkalommal pénteken, a (KSH) reggel 9 órai adatközlését követően, 11 órakor alkalmazzák a jegybank stábjának tagjai az új mutatókat és ehhez írásos magyarázatot is adnak.

A KSH eddig is alkalmazott négy, a pénzromlás alakulását tükröző indexéhez az MNB hozzáfűzi majd a maga további három mutatóját. Ez a nagyközönség számára amúgy érdektelen szakmai kérdés lenne, ám fel lehetünk készülve arra, hogy a Fidesz-kormányzat mindig arra az adatra fog hivatkozni, ami számukra a legkedvezőbb.

Virág Barnabás, az MNB elemzési igazgatója az új indexek kiszámítását egyébként azzal indokolta, hogy a nemzetközi jegybanki gyakorlatban és a kommunikációban is elterjedt az egyszerű, egyes nagyobb termékcsoportokat kiszűrő mutatók alkalmazása.

Kiemelte: az alapmutatókkal a cél az, hogy az inflációt csak átmeneti jelleggel érintő tételeket kiszűrjék, és a középtávon jelentkező inflációs nyomást "megragadják". A leggyakrabban használt alapmutató az adóváltozásoktól szűrt maginfláció, a következő ilyen alapmutató a keresletérzékeny termékektől "mentes" infláció, a harmadik pedig a ritkán változó árú termékektől szűrt infláció. Az alapmutatók alkalmazása segíti a helyzetértékelést, és a monetáris politika döntéshozatlát - fűzte hozzá.

Üzleti titok a paksi atomerőműben megtermelt áram ára - ez derül ki Németh Lászlóné fejlesztési miniszter Tóbiás Józsefnek adott írásbeli válaszából. A szocialista politikus azt próbálta megtudakolni a minisztertől, hogy milyen áron vásárolta az utóbbi fél évben az állami áramkereskedő cég, az MVM Partner Zrt. az ugyancsak állami paksi atomerőműtől az áramot. Tóbiás József emellett arra is kíváncsi volt, hogy az MVM Partner Zrt. milyen áron vette a Mátrai Erőműtől a villamos energiát.