A Magyar Államkincstár tájékoztatása szerint "a nevelésbe vett gyermek után megállapított gyermekgondozási támogatásra való jogosultság 2013. december 31-én, a törvény erejénél fogva megszűnt. Ez alapján a Magyar Államkincstár 2014. január 1-jével már nem folyósítja az addig érintetteknek a gyes-t vagy a gyet-et".
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának tájékoztatása alapján kiemelték, hogy "a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony bevezetésével a nevelőszülői díj olyan mértékű emelésére került sor, amely alapján az új járandóság minden esetben több, mint a 2014. január 1. előtti nevelőszülői díj és a gyes, gyet együttes összege". Azt is hozzátették, 2013. december 31-éig nettó 15.000 forint járt gyermekenként, mint nevelőszülői díj, emellé pedig 28.500 forint (nettó 25.650 forint) gyes vagy gyet ellátást kaptak.
Példaként említették, hogy 3 nevelt gyermek esetén összesen nettó 70.650 forint járt, függetlenül az esetleg speciális, különleges szükségletű gyermekektől. Ám 2014. január 1-től a minimálbér 30 százalékának megfelelő alapdíj, gyermekenként a minimálbér 20 százalékát kitevő kiegészítő díj, valamint különleges vagy speciális szükségletű gyermekek után 5 százalék többletdíj jár. Ez 3 nevelt gyermek esetén összesen bruttó 91.350 forintot jelent. Miután a családi kedvezmény a nevelt gyermekek után az adóból és a járulékból is érvényesíthető, ez nettó 89.976 forintot jelent - közölte az államkincstár.
A nevelőszülőknek éppen azzal van bajuk, hogy a kormány úgy tálalja az átalakítást, mintha a gyerekek nevelését vállalók jól jártak volna, pedig az összegből is jól látszik, hogy nagyon keveset keresnek a szülők. Orbán Viktornak írt nyílt levélben az egyik család le is írta, súlyos anyagi gondokkal küzdve végzik munkájukat egész nap, hétfőtől vasárnapig. A gyermekek nevelési díja és ellátmánya 2008 óta változatlan. Sokan eladósodtak, az évek alatt elvették tőlük a közalkalmazotti státuszt, a 13. havi bért, az étkezési utalványt, az üdülési csekket, a negyedévenkénti ruhapénzt.
A levélíró havi bére 3, különleges ellátási szükségletű gyermek után - akik közül az egyik kollégista - iskolai tanévben 81 200 forintot, iskolai szünetekben 106 575 forintot kap az eddigi 135 000 forint helyett. "Ezek az összegek önmagukért beszélnek". Kitért arra is, hogy képzésre kötelezi őket a kormány, alapbérüket mégsem a garantált bérminimum alapján számolják ki. Majd a levélíró hozzátette: a foglalkoztatási jogviszonyba került nevelőszülő bruttó órabére 112,77 forint.