;

tüntetések;Bosznia;Szarajevó;kantonális parlament;Zeljko Komsic;

- Társadalmi robbanás fenyeget a Balkánon?

Tegnap folytatódtak a boszniai tüntetések. Tuzlában a megmozdulás résztvevői benyújtották követeléseiket a kantonális parlamentnek. Közben folytatódott a lemondási hullám. Távozott hivatalából Bihac kanton miniszterelnöke, Hamdija Lipovaca.

Bár hétvégén és tegnap is már békések voltak a tüntetések, az élet továbbra sem tért vissza a régi kerékváságba. A fővárosban, Szarajevóban szerdán nem lesz oktatás. Vasárnap este szabadon engedték a pénteken őrizetbe vett tüntetőket.

Mind a szociáldemokrata SDP, mint a boszniai muzulmánok pártja, a SDA támogatja az előrehozott választások kiírására vonatkozó előterjesztést. Az azonban nem világos, hogy ezt csak bizonyos kantonokban írnák-e ki, vagy a teljes föderáció területén.

Elvileg októberben kellene parlamenti voksolást tartani. A boszniai szerbek ellenzik az idő előtti választás kiírását saját entitásukban. A tüntetések túlnyomórészt a bosnyák-horvát föderáció területén zajlottak.

A megmozdulások egyre jelentősebb feszültségekhez vezethetnek, s nemcsak az egyes nemzetiségek között. A boszniai háromtagú elnökség bosnyák tagja, Bakir Izetbegovic nem hiszi azt, hogy a jelenlegi válságból való kilábalást szolgálná esetleges lemondása. Zeljko Komsic, az elnökség szintén bosnyák elnöke ezzel szemben úgy nyilatkozott, Izetbegovic távozása "nagy megkönnyebbülés lenne" számára.

Egyre nagyobb kérdés az is, átterjednek-e a tüntetések más balkáni országokra is, hiszen Szerbiában, Macedóniában, Montenegróban, Koszovóban és Albániában is alacsony az életszínvonal, s magas a munkanélküliség. Crna gorai médiumok szerint az ország sem kerülheti el a boszniaihoz hasonló megmozdulásokat, s április 15-től rendeznének tüntetéseket, amelyeket a Facebookon szerveznek.

Szerbia is veszélyben érezheti magát. Cedomir Jovanovic liberális szerb politikus szerint hazáját hasonló társadalmi robbanás fenyegeti, mint Boszniát. Ivica Dacic szerb kormányfő szerint a boszniai helyzet azt mutatja, mennyire törékeny a régió békéje, és mennyire kevés is elég a destabilizációhoz. Meglátása szerint ezért fontos megőrizni a politikai stabilitást Szerbiában.

Bár még senki sem tudja pontosan megjósolni a vasárnapi svájci népszavazás következményeit, amelyen a helyiek arról döntöttek, korlátozzák az országba való szabad bevándorlást az uniós polgárok számára is, biztosra vehető, hogy új korszak kezdődik az Európai Unió és Svájc életében. Amint uniós illetékesek fogalmaztak, ezek után nem maradhat minden a régiben.