sertés;Vidékfejlesztési Minisztérium;állatjóléti támogatás;Czerván György;

Fotó: Népszava

- Sertéstámogatás – termőföld nélkül

Jelentősen, 8,5 milliárd forintra emelkedik a sertés állatjóléti támogatás keretösszege az idén - jelentette be Czerván György. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős államtitkára az eseményen emlékeztetett: a sertés állatjóléti támogatásra 2010-ben mindössze 6 milliárd forint volt felhasználható. Ezt az összeget a szaktárca az aszályos időjárásra tekintettel, nemzeti hatáskörben, 2012-ben 20 százalékkal, 7,2 milliárd forintra emelte.

Az államtitkár hozzáfűzte: a VM a 2014-es költségvetés tárgyalásakor sikeresen képviselte álláspontját, ennek eredményeként vált lehetővé, hogy a sertés állatjóléti támogatásra fordítható keretösszeg ismét emelkedjen.

Sikerként könyvelhető el az is, hogy a minisztérium erőfeszítéseinek köszönhetően az Európai Bizottság engedélyezte Magyarország számára a sertés állatjóléti támogatás 2018 december végéig történő fenntartását - mondta az államtitkár.

Czerván György kiemelte: a sertés állatjóléti támogatás megemelése lehetővé teszi az idei támogatási igények teljes mértékű kifizetését. Tájékoztatott arról is, hogy az állatbetegségek megelőzésére és leküzdésére 2010-ben 4,5 milliárd forint állt rendelkezésre, amelyből az ágazat 3 milliárd forinttal részesedett - mondta az államtitkár.

Agrárszakemberek szerint nagyon helyes lépés a támogatás növelése és szükséges is, de nem elégséges a hazai sertés állomány gyarapításához. A második Orbán kormány hatalomra kerülésekor még nagyjából 3,5-3,6 millió darab regisztrált jószág röfögött az ólakban. Számukat jelenleg nagyjából 2,9 millióra teszik. Igaz, készült a VM-ben sertés stratégia, amelyben megfogalmazták, hogy néhány éven belül 6 millióra kell növelni a sertés létszámot, de egyelőre már az is eredménynek számít, ha sikerül a fogyást megállítani.

A legfőbb gond ugyanis az, hogy miközben a kormányzat a sertés ágazat támogatásáról beszél, éppen az állomány mintegy 80 százalékát előállító agrártársaságok alól igyekszik kihúzni a talajt, vagyis a földet. Márpedig a trágyaelhelyezésre, a takarmány megtermelésére alkalmas birtokok nélkül a nagy állattatartó telepek tönkre mennek, illetve teljesen kiszolgáltatottakká válnak az új állami föld bérlőknek. Nagyon sok társaság ugyanis jelentős állami területeket, vagy azokat is bérel.

Az ázsiai gazdasági csodát is túlszárnyalhatná Magyarország és a régió, ha a McKinsey üzleti tanácsadó cégcsoport által kidolgozott fejlődési modellt követve modernizálná exporttevékenységét, elmaradott szektorait és biztos környezetet teremtene a külföldi tőke számára. A hazai gazdaságpolitikai döntések azonban több ponton is épp az ellenkezőjét valósítják meg a javasolt programnak.