Az államtitkár hozzáfűzte: a VM a 2014-es költségvetés tárgyalásakor sikeresen képviselte álláspontját, ennek eredményeként vált lehetővé, hogy a sertés állatjóléti támogatásra fordítható keretösszeg ismét emelkedjen.
Sikerként könyvelhető el az is, hogy a minisztérium erőfeszítéseinek köszönhetően az Európai Bizottság engedélyezte Magyarország számára a sertés állatjóléti támogatás 2018 december végéig történő fenntartását - mondta az államtitkár.
Czerván György kiemelte: a sertés állatjóléti támogatás megemelése lehetővé teszi az idei támogatási igények teljes mértékű kifizetését. Tájékoztatott arról is, hogy az állatbetegségek megelőzésére és leküzdésére 2010-ben 4,5 milliárd forint állt rendelkezésre, amelyből az ágazat 3 milliárd forinttal részesedett - mondta az államtitkár.
Agrárszakemberek szerint nagyon helyes lépés a támogatás növelése és szükséges is, de nem elégséges a hazai sertés állomány gyarapításához. A második Orbán kormány hatalomra kerülésekor még nagyjából 3,5-3,6 millió darab regisztrált jószág röfögött az ólakban. Számukat jelenleg nagyjából 2,9 millióra teszik. Igaz, készült a VM-ben sertés stratégia, amelyben megfogalmazták, hogy néhány éven belül 6 millióra kell növelni a sertés létszámot, de egyelőre már az is eredménynek számít, ha sikerül a fogyást megállítani.
A legfőbb gond ugyanis az, hogy miközben a kormányzat a sertés ágazat támogatásáról beszél, éppen az állomány mintegy 80 százalékát előállító agrártársaságok alól igyekszik kihúzni a talajt, vagyis a földet. Márpedig a trágyaelhelyezésre, a takarmány megtermelésére alkalmas birtokok nélkül a nagy állattatartó telepek tönkre mennek, illetve teljesen kiszolgáltatottakká válnak az új állami föld bérlőknek. Nagyon sok társaság ugyanis jelentős állami területeket, vagy azokat is bérel.