Jobbik-Konzervatívok;Új Magyar Gárda;

Fotó: Bielik István

- Gárdistából csinálna képviselőt az egyik parlamenti párt

Tévedtek azok, akik szerint a Jobbik középre akart húzni, állítja az Athéna Intézet. A szélsőséges párt ugyanis egy jelképes cselekedettel az Új Magyar Gárda vezetőjét beemelte országos listájára.

Az elmúlt öt év eseményeinek fényében az eddig is egyértelmű volt, hogy a Jobbik igen szoros kapcsolatokat ápol több szélsőjobboldali extrémista szervezettel, különösképp az Új Magyar Gárdával (ÚMG), melynek betiltott elődjét maga a parlamenti párt alapította, írja az Athéna Intézet. A párt döntése azonban, hogy Mészáros Istvánt – az extrémista csoport vezetőjét – az országos listájának 55. helyén szerepeltesse mégis egy újabb szimbolikus lépés.

Az ÚMG tagjai rendszeresen részt vesznek a párt által szervezett eseményeken és a párt törekvése, hogy az ÚMG-t kampányeszközként használja jó ideje nyilvánvaló. Az Új Magyar Gárda országos szinten is az egyik befolyásos szélsőjobboldali extrémista szervezet, amely nyíltan romaellenes, antiszemita, antidemokratikus és homofób nézeteket terjeszt.

A párt azzal, hogy ennek a szervezetnek a vezéralakját az országos listájára vette, azt jelzi a választói és a külvilág felé, hogy a csoporttal való együttműködése szorosabb, mint valaha és ezt a kooperációt még szorosabbra kívánja fűzi a választások előtt két hónappal. Mindennek fényében az is látható, hogy a parlamenti párt eddigi kampányán alapuló elemzések, amelyek a párt enyhe középre húzását jelezték, tévedtek: a szervezet továbbra is egyszerre próbál két közönségnek játszani, amelynek része az új, kevésbé radikális szavazók megszólítása és a szélsőséges kemény mag megtartása.

Mészáros István listára vétele szimbolikus politikai döntés, amellyel a párt a radikális, esetleg valamelyik extrémista csoporthoz tartozó szavazóit próbálja megtartani és mozgósítani - egy olyan csoport vezetőjének szerepeltetésével, melynek tagjai számos romaellenes és antiszemita propaganda akcióban vettek részt és amelynek elődjét a bíróság többek között ugyanezért tiltotta be.

A Magyarországon működő extrémista csoportok már eddig is jelentős károkat okoztak, részben áttematizálták és a saját képükre formálták a közbeszédet, valamint a hozzájuk közel álló párton keresztül időről-időre nyomás alá helyezték a kormányt. Mindezt a parlamenten kívülről érték el, ennek megfelelően a parlamentbe jutásuk a helyzet további romlását vetítené előre - amit akkor is érdemes nyugtázni, ha ez jelenleg inkább csak elvi lehetőség.

Kövessen minket a Facebookon és a Twitteren is!

Pulai Miklós nyílt levélben "tette helyre" a purgáló kormányzatot.