Távozott a közéletből a szocialista Simon Gábor. A politikus - aki forrásaink szerint először Mesterházy Attila pártelnökkel tudatta szándékát - minden, a szocialista pártban viselt tisztségéről lemondott és kilépett az MSZP-ből. A párt volt elnökhelyettese, akiről a Magyar Nemzet írta meg, hogy 240 millió forintos be nem vallott vagyont "parkoltat" ausztriai bankszámlákon azt is bejelentette, hogy visszalép a képviselőjelöltségtől és február 12-i hatállyal parlamenti képviselői mandátumáról is lemond.
Közleményében azt írta: a személyéhez kötődő összeggel el tud számolni, a pénz eredetének "semmilyen közéleti, politikai aspektusa nincs". Így, a XVIII. kerülettel kapcsolatos találgatásoknak sincs alapjuk. "Jóhiszeműen hibáztam, amikor a vagyonnyilatkozatomat nem kellő alapossággal töltöttem ki" - fogalmazott, hozzátéve: minden, a helyzet tisztázását segítő eljárást és vizsgálatot vállal és segít.
Simon ügyét ma tárgyalta meg az MSZP országos választási bizottsága, az érintett azonban az ülésen nem volt jelen. Ugyan korábban szocialista vezetők azt mondták, hogy csütörtökön meghallgatják a volt elnökhelyettest, sőt, Simon is utalt arra, hogy a történtekről személyesen tájékoztatja a testületet, azután a nyilvánosság előtt is magyarázatot ad, végül mégsem jelent meg a Jókai utcában. A politikusról a Magyar Nemzet kedden azt írta, hogy 2008. január 28-án és 2009. április 10-én 575 ezer eurót és 162 954 dollárt helyezett el Ausztriában nyitott értékpapírszámláira, 2013. október 16-án pedig betétszámlájának egyenlege 770 ezer eurót tett ki - több mint 240 millió forintot -, az összeg azonban egyik vagyonbevallásában sem szerepel.
A lap szerint a képviselő a banknak úgy nyilatkozott, a vagyon egyebek között egy cég és egy budapesti ingatlan eladásából származott. A szóban forgó időszakban azonban Simon tulajdonában nem volt olyan értékű ingatlan, valamint gazdasági társaság, amely magyarázatot adhatott az összeg eredetére. Szerdán kiderült, hogy az ügyben, a tavaly november óta folytatott nyomozás eredményeként, a legfőbb ügyész adócsalás és magánokirat-hamisítás megalapozott gyanúja miatt kezdeményezte Simon mentelmi jogának felfüggesztését az Országgyűlés elnökénél, a megkeresést pedig Kövér László azonnal továbbította a mentelmi bizottságnak.
A politikus még kedden felfüggesztette párttagságát, ám mert Mesterházy Attila washingtoni látogatáson tartózkodott, Simon és a párt úgy gondolta, akkor döntenek a volt elnökhelyettes pártbeli sorsáról, ha az elnök hazatér. Mesterházyt tegnap a Hír Tv várta a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, a pártelnök a riporter kérdésére azt mondta, biztos, hogy nem az MSZP pénze van Simon eltitkolt bécsi számláján. Hozzátette: ha igazak a külföldi bankszámláról szóló hírek, akkor a szocialista elnökhelyettesnek nincs helye a pártban.
Később Mesterházy személyesen beszélt a politikussal, aki ennek eredményeként minden funkciójáról lemondott és kilépett pártból. A szocialista testület ülésről távozóban a pártelnök kijelentette, ha Simon nem lépett volna ki, az MSZP vezetői hozták volna meg azokat a döntéseket, amelyek ugyanezt eredményezik. Mesterházy arról beszélt, elfogadta Simonnak az ügyben adott magyarázatát, és megismételte, hogy nem párthoz kötődő pénzről van szó, de a politikusnak távoznia kell a közéletből, mert a pénzt eltitkolta a vagyonbevallásában.
A székházból távozó Szanyi Tibor elnökségi tag lapunknak azt mondta, Simon botránya nem az MSZP ügye, a politikus el fog számolni a vagyonnal, de azt is jó lenne tudni, hogy Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester honnan szerezte mesés vagyonát. Szanyi egyébként azt hangsúlyozta, hogy Simon már nem párttag, ezért a vagyonról nem a szocialistáknak, hanem neki kell számot adnia. Gúr Nándor, a párt alelnöke még az ülés előtt az utcán várakozó újságíróknak arról beszélt, hogy a tisztességtelenségnek nincs helye a politikában.
Azt is közölte, hogy az eltitkolt negyedmilliárdhoz semmi köze a szocialistáknak.A szocialisták országos választási bizottsága egyébként egyhangúlag támogatta, hogy a XVIII. kerületben Simon helyett Kunhalmi Ágnes, az elnökség tagja legyen az Összefogás egyéni jelöltje.