;

Szerbia;Boris Tadic;parlamenti választások;Demokrata Párt;Vajdasági Szociáldemokrata Liga;

- Átrendeződnek a szerb politikai erőviszonyok

Rendkívül megosztott szerb ellenzék indul majd a márciusi előrehozott szerbiai parlamenti választáson. Boris Tadic volt államfő, néhány nappal azután, hogy kilépett a Demokrata Pártból (DS), s megalapította az Új Demokrata Pártot (NDS), szerdán létrehozta saját választási szövetségét, amelynek az NDS mellett a Nenad Canak-vezette Vajdasági Szociáldemokrata Liga (LSV) és az Együtt Szerbiáért (ZZS) nevű kis párt a tagja.

A Vecernje Novosti belgrádi lap úgy értesült, hogy a koalícióhoz a Zöldek mellett Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) is csatlakozhat. A vajdasági magyarok legjelentősebb pártja, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) ezzel szemben már múlt héten közölte, hogy egyedül kíván indulni a választáson.

Tadic blokkjának megalakulása átrendezheti az erőviszonyokat az ellenzéknél. Ezzel a Demokrata Párt második helye is kérdésessé vált. A DP-ből folyamatosan lépnek ki a tagok, úgy tűnik, elkerülhetetlenné vált a kettészakadás. A voksolás favoritja a Szerb Haladó Párt (SNS), amely a felmérések szerint 42-45 százalékos támogatottságnak örvend.

A következő szerb miniszterelnök minden bizonnyal az SNS elnöke, Aleksandar Vucic, jelenlegi kormányfőhelyettes lesz, aki azt közölte, bárhogyan szerepelnek is, mindenképpen koalíciós kormányban gondolkodik. A VMSZ-nél nem zárkóznának el a haladókkal való együttműködéstől, egy esetleges koalíciós szerepvállalástól.

A kisebbségi szervezetek többsége is készül a választásra. Szerdán koalíciós szerződést írt alá Szabadkán öt kisebbségi párt vezetője: Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ), László Bálint, a Magyar Remény Mozgalom (MRM), Szmieskó Zoltán, a Magyar Egység Párt (MEP), Dorde Covic, a Horvátok Demokratikus Közösségének (HDK) és Emir Elfic, a Bosnyákok Demokratikus Közösségének (BDK) elnöke.

(A magyar alakulatok mindegyike elenyésző támogatottsággal rendelkezik.) A lista neve a Nemzeti Közösségek Listája lesz, a választási részvételhez tízezer támogatói aláírást kell összegyűjteniük.

Az európai rakétavédelmi rendszer újabb pillére lép működésbe, jelentette be Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter a müncheni biztonságpolitikai fórumon. A teljes rendszer a tervek szerint 2018-ra lesz működőképes. Oroszország tiltakozásképpen a 2011-ben életbe lépett START szerződés felmondását helyezte kilátásba.