politikai kampány;Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium;

- Kampány az iskolában akár tanítási időben is

A választási eljárási törvény nem tiltja a köznevelési intézményekben a politikai kampánygyűléseket - cáfolta lapunknak a közbeszédben gyakorta elhangzó, tiltásról szóló  állításokat Tóth Zoltán választási szakértő. Mint megírtuk, az egyik legutóbbi fideszes rezsifórumot a fővárosi XI. kerületben található Budai Ciszterci Szent Imre Gimnáziumban tartották. 

Tóth Zoltán szerint a jogszabály csak azt szabályozza, hogy a választási kampány céljára az állami és önkormányzati költségvetési szervek - vagyis például az államosított iskolákat irányító Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) - a jelöltek, jelölő szervezetek számára azonos feltételekkel bocsáthatnak rendelkezésre helyiséget és egyéb szükséges berendezést. Állami vagy önkormányzati hatóság elhelyezésére szolgáló épületben - tehát például a Klik tankerületi irodáiban - viszont választási kampánytevékenységet folytatni, választási gyűlést tartani tilos, kivéve az ötszáznál kevesebb lakosú településen, feltéve, hogy más közösségi célú épület nem áll rendelkezésre.

A gyakorlatban tehát az intézményvezetőn, pontosabban az iskolafenntartón múlik, hogy a pártok és jelöltek kérésére használatba adja-e az iskola valamelyik helyiségét. A köznevelési törvény értelmében az állami fenntartású intézmények ingatlana - amely felett a 2013-as iskolaállamosítás óta a Klik ingyenes vagyonkezelői, illetve vagyonhasználati joggal rendelkezik - csak akkor adható bérbe a helyi önkormányzat által, ha a helyhatóság működteti is az intézményt - azaz fizeti például a közüzemi költségeket és a fejlesztéseket -, valamint a bérbeadás nem veszélyezteti a köznevelési feladat ellátását.

Mivel azonban az iskolaigazgatók a Klik alkalmazottai, önkényesen ők sem dönthetnek a bérbeadásról, ki kell kérniük közvetlen felettesük, azaz a tankerületi igazgató engedélyét. A példaként említett Ciszterci Gimnázium ráadásul szerzetesrendi fenntartásban van, így ott abszolút nincs beleszólása az államnak.

Tóth Zoltán szerint jogilag sajnos nem, de erkölcsi szempontból támadható, ha valaki tanítási időben kampányol az iskolákban. Tanítási időn kívül viszont a pártoknak és a jelölteknek egyenlő feltételeket kell biztosítani, azaz, ha például az egyik párt vagy jelölt ingyen megkapja egy rendezvényhez az iskola dísztermét, akkor az intézményvezetőnek a másik pártnak és jelöltnek is ingyen kell biztosítania ugyanazt a termet, ha kérik. Diszkrimináció esetén a Nemzeti Választási Bizottsághoz lehet fordulni - tette hozzá a szakértő.

Az oktatás területén más problémák is vannak; tegnap több középiskolás forró teával és egy levéllel várta tárgyalni Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkárt az Emberi Erőforrások Minisztériumának épülete előtt, de a politikus válaszra sem méltatta őket. A tiltakozók közölték: a közelmúltban demonstrált civil szervezetek február 19-én újra tüntetnek a szabad oktatásért.