;

Fidesz;náci emlékmű;

Bojkottálhatja a holokauszt-emlékévet a Mazsihisz, ha mégis felépül a szobor a Szabadság téren FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Szobordöntés Lázárral

Még a zsidó kerekasztal mai ülése előtt is teljesen kiszámíthatatlan a Szabadság térre tervezett '44-es emlékmű ügye. Elképzelhető, hogy környezetének sikerül lebeszélni Orbán Viktort az ötlet megvalósításáról, és ezt be is jelenti a zsidó szervezeteknek ma Lázár János, ám az is lehet, hogy a kormány a botrány ellenére ragaszkodik a vitatott német megszállási szoborcsoporthoz. Ha így lesz, a Mazsihisz beválthatja fenyegetését és bojkottálhatja a holokauszt emlékévet. Közben egyre több zsidó szervezet utasítja vissza az állami pénzt.

Kiszámíthatatlan a Szabadság térre tervezett, vitatott német megszállási emlékmű jövője, kevéssel a zsidó kerekasztal mai ülése előtt is. Elképzelhető, hogy az e kérdésben is a döntést magának fenntartó Orbán Viktort sikerül lebeszélni az ötlet megvalósításáról. Ugyanis - mint megírtuk - a miniszterelnök közvetlen környezete és a tágabb jobboldal is erős nyomást gyakorol Orbánra, hogy lehetőleg végleg mondjon le a botrányos sasos-angyalos szoborcsoportól.

A 269 millió forintba kerülő emlékmű értesüléseink szerint az Orbán-Putyin paktumhoz hasonló "identitásválságot" okozott a Fidesz-KDNP frakciószövetségen belül is, mert sokak számára alapvetően "vállalhatatlan" egy ilyen, a történészek egy része szerint történelemhamisító szobor, másokat pedig az ez elleni "össztűz" győzött meg arról: visszakozni kell, különben a negatív következmények tematizálhatják a kampányt, és befolyásolhatják a Fidesz választási eredményét. Az is lehet, hogy Orbán mégis kitart a vitatott emlékmű mellett: ez esetben akár a 70. évfordulóra, március 19-re elkészíthetik az alkotást, de az is lehet, annyit "engednek", hogy a választás utánra halasztják az avatót.

Tegnap, a kormányülés után Giró-Szász András a témában csak annyit mondott: "döntés nincs, a Miniszterelnökség és a magyarországi zsidó szervezetek között csütörtök délután lesz egy találkozó", és ha bármilyen megállapodás születik, tájékoztatják arról a sajtót. Vagyis a Miniszterelnökséget vezető Lázár János és a Zsidó Közösségi Kerekasztal résztvevőinek egyeztetésén kiderülhet minden. A kormányzat részéről a makacs ragaszkodás mindenesetre súlyos következményekkel járhat. A Mazsihisz ugyanis - más, Szakály Sándor Veritas-igazgató "idegenrendészeti" kijelentése és a Sorosok Házával összefüggő aggályai mellett - az emlékmű miatt kilátásba helyezte a holokauszt emlékév programjainak bojkottját.

Még "kétesélyes" a Szabadság téri '44-es emlékmű sorsa
Újabb zsidó szervezetek utasították vissza az állami pénzt

Legalábbis erre a döntésre hatalmazta fel egyhangúan a vasárnap összeülő közgyűlést a napokban a Mazsihisz vezetősége. A bojkott nemzetközi szinten is érzékelhető presztízsveszteség lenne a kormánynak. Nem kizárt az sem, hogy a meghívott diplomaták a holokauszt emlékév hivatalos eseményeitől való távolmaradással figyelmeztetik majd a magyar kormányt. Emlékezetes, az emlékművel összefüggésben aggályait fejezte ki például a német és izraeli nagykövetség is.

További jelzés lehet, hogy miután a Mazsihisz is felvetette, hogy az emlékévvel kapcsolatban megítélt mintegy 150 millió forint állami támogatást visszautasítja, egyre többen csatlakoztak ehhez. Január végén az Érsekújvári Zsidó Hitközség jelezte először, hogy nem tart igényt a 1,5 milliós hozzájárulásra, majd most a Frankel Zsinagóga Alapítvány és a Dohány Zsinagógáért Alapítvány is ugyanígy tett a nekik megítélt 2, illetve 20 millió forinttal. Tegnap csatlakozott ehhez a Zsidó Nyári Fesztivál szervezője, visszautasítva az elnyert 24 millió forintot.

A fesztivált szervező Zsidó Idegenforgalmi és Kulturális Központ vezetője, Vadas Vera lapunknak elmondta, ha a kormány nem változtat a döntésén, "nem szabad engedni, és a Mazsihisznek a bojkottról kell döntenie". A budai Frankel Leó utcai zsinagóga rabbija, Verő Tamás hasonlóan nyilatkozott a Népszavának, amikor azt mondta, a bojkott lenne az egyetlen és világos válasz.

Moszkva minden körülmény ellenére folytatja a segítségnyújtást a testvéri Ukrajnának, de nem avatkozik be a belügyeibe - jelentette ki Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő szerdán az orosz Kommerszant FM rádió műsorában.