válság;Ukrajna;ukrán;megoldások;

Kijevi "harcos". Fotó: Bielik István, Népszava.

- A pénz már nem elég az ukrán válság megoldásához

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter óva intett mindenkit attól, hogy Ukrajnával kapcsolatban belemenjen egy "ki fizet többet" típusú versengésbe, mert mint fogalmazott, az Oroszország és a Nyugat közötti kötélhúzás közepette a Kijevnek tett pénzügyi ajánlatok tovább élezhetik a belpolitikai helyzetet. Hasonló álláspontot képvisel Donald Tusk lengyel kormányfő is, aki európai körúton egyeztet az uniós politikusokkal, illetve a tagállamok vezetőivel, annak érdekében, hogy közös álláspont alakuljon ki az ukrán válság kezeléséről.

A pénzügyi támogatás jelenleg nem segítene Ukrajnán, sokkal hatékonyabb lehetne most a humanitárius segítség, vagy egy hatékony irányítási rendszer kiépítése - vélekedett Jyrkí Katainen finn miniszterelnök a Tuskkal folytatott egyeztetés után. Állította, hogy a pénzre inkább azt követően lenne szükség, miután rendeződik a politikai válság Ukrajnában. A finn politikus arra a hírre reagált, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok rövid távú pénzügyi segélycsomag összeállításán dolgozik. Arszenyij Jacenyjuk a legnagyobb ellenzéki párt, a Batykivscsina nyilatkozatai szerint az ellenzék bízik ebben a segélyben, amelyről a hét végi müncheni biztonságpolitikai konferencián állapodtak meg a nyugati és az ukrán ellenzéki vezetők, s tulajdonképpen erre a 15 milliárd dollárra építi terveit.

Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője ismét Kijevbe érkezett, ahol mindkét fél képviselőivel tárgyal. Szakértők szerint a felajánlott segély mézesmadzag a kijevi vezetés részére, alternatíva, amellyel az orosz gazdasági és politikai befolyást próbálja kiváltani a Nyugat.

Ashton érkezését intenzív tárgyalások előzték meg Kijevben. Viktor Janukovics elnök előzetesen kilátásba helyezte az előrehozott választások kiírását is, amennyiben más erőszakmentes megoldást nem találnak a válság rendezésére, és egyeztetett Vitalij Klicskoval az ellenzék által igényelt alkotmánymódosításról, amely jelentősen megnyirbálná az elnöki jogköröket is. A találkozó részleteiről nem adtak ki közleményt, a parlamenti ülés programjában ugyancsak szerepelt a kérdés.

Az ukrán fővárosban relatív nyugalom volt. A Függetlenség téren, a Majdanon ugyan még ott vannak a tüntetők, de a radikális csoportok tartják magukat a belügyminisztériummal kötött hétvégi tűzszünethez, amelynek köszönhetően szabadon engedik letartóztatott aktivistáikat. A Majdanon a parlamenti alku eredményére várnak, s az is felmerült, hogy ha az ellenzék által elfogadhatónak tartott megegyezés születik, beszüntetik a tiltakozást.

Eljárást indított a Párizs közeli Nanterre ügyészsége a Closer bulvármagazin ellen, amely január 17-i számában egy fotót közölt a gépkocsiját vezető Julie Gayet-ról, arról a színésznőről, akinek viszonyát Francois Hollande francia elnökkel alig egy héttel korábban leplezte le ugyanez a lap.