Ukrajna;összecsapások;ellenzéki tüntetés;politikai válság;

Fotó: Bielik István/Népszava

- A hadsereg cselekvésre szólítja Viktor Janukovics elnököt

A védelmi minisztérium személyi állományába tartozó munkatársak felszólították a hadsereg legfelsőbb parancsnokát (vagyis Viktor Janukovics elnököt), hogy a törvények nyújtotta keretek között tegyen sürgős intézkedéseket az Ukrajnában kialakult helyzet stabilizálására, és az egyetértés megteremtésére a társadalomban. 

Mint jelezték, a szembenállás további éleződése veszélyezteti az állam területi egységét. Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár azt kérte az ukrán fegyveres erőktől, ne avatkozzanak bele a forradalomba.

A belügyminisztérium egy tagja a november 21-n kezdődött tömegtüntetésekkel kapcsolatban azt állítja, azok nem spontán gyülekezések voltak, az ellenzék előre eltervelte. “Lefoglalt szervereken bukkantunk rá  bizonyítékokra” - közölték.

Moszkva eközben Washingtont bírálja, amiért ma tárgyalóasztalhoz ül John Kerry az ukrán ellenzék több képviselőjével. Az amerikai külügyminiszter a müncheni biztonsági értekezlet margóján értekezik a pártvezetőkkel. A tüntetők a hideg ellenére pedig kitartanak.

Tegnap előkerült a kijevi kormányellenes tiltakozások fő civil mozgalma, az Automajdan vezetője, aki egy hete tűnt el. Dmitrij Bulatovot ismeretlenek rabolták el, megkínozták, egy sötét helységben tartották fogva, eleinte enni sem kapott. Testén vágások, bántalmazás nyomai láthatóak: megfeszítették, egyik füle hiányzik, átlyukasztották tenyerét, s megpróbálták megvakítani. Elmondása szerint az elkövetők orosz akcentussal beszéltek. Csütörtök éjjel egy erdőben tették ki. Jelenleg rendőri őrizet mellett magánklinikán kezelik, agyrázkódást szenvedett, de nincs életveszélyben. 

Halálbüntetést kérnek a szövetségi ügyészek az életben maradt bostoni robbantóra, Dzsohar Carnajevre, ehhez megkapták a felhatalmazást az amerikai igazságügyi minisztertől, Eric Holdertől.