Madrid;Neymar;

- Madridból szítják a Neymar-balhét?

Gerardo (Tata) Martino, a Barcelona vezetőedzője elismerte: nem egyszerű játékosainak figyelmét a futballra koncentrálni, miközben a bíróság hűtlen kezelés vádjával vizsgálatot indított Sandro Rosell, időközben lemondott Barca-elnök ellen, a spanyol lapok pedig oldalakat írnak a Neymar-ügy néven elhíresült átigazolási csalásról. Akadnak, akik egyenesen a Barca-éra végeként tekintenek a szerintük Madridból szított botrányra.

Bombaként robban a múlt hét közepén, hogy lemondott posztjáról Sandro Rosell, a Barcelona elnöke. A spanyol lapok a döntés hátterét az úgynevezett Neymar-ügyben vélték felfedezni. Történt, hogy egy gyógyszerész foglalkozású barcelonai klubtag, Jordi Cases bírósági keresetet nyújtott be Sandro Rosell ellen, azt állítva, hogy az elnök hamis szerződéssel eltitkolta, valójában mennyiért igazolták le tavaly nyáron a 21 éves brazil futballzsenit, Neymart.

Az összeg hivatalosan 57 millió euró, amit már a szerződéskötéskor is sokan keveselltek, főleg annak fényében, hogy a walesi Gareth Bale cirka százmillióért került a szigetországból a Real Madridhoz. Rosell a játékos bemutatásakor beszélt az 57 millió euróról, Cases szerint viszont nem ennyibe került a klubváltás. Hanem legalább 90 millióba. A gyógyszerész azt gyanítja, a többi pénzt fiktív számlákon keresztül ellopták.

Rosell helyét mandátuma 2016-os lejártáig a klub alelnöke, Josep Bartomeu vette át. A lemondott elnök azzal magyarázta döntését, hogy meg akarja kímélni a klubot a nemtelen vádaktól.

Rosell sosem élvezte a Barca-szurkolók kegyeit. A most 49 éves csapatfőnök 2010-ben lett a Barca elnöke, és elég megosztó személyiségnek számított a drukkerek körében. Bár a klub összesen kilenc trófeát - többek között két bajnoki címet, valamint Király-kupát és BL-t is - nyert az irányítása alatt, de több olyan döntése akadt, amellyel a kritikák kereszttűzébe került. A Mundo Deportivo nevű spanyol lap azt is megszellőztette hivatalos dokumentumokra hivatkozva, hogy Neymar valójában 95 millióba került, és az összeg egy részét különböző tranzakciók mögé bújtatták.

A pletykát csak tovább szítja, hogy a két Neymar, apa és fia által birtokolt vállalkozás fantomcégnek tűnik. Legalább is ezt gyanítja a globoesporte.com helyszínen járt riportere, aki szerint a nevezett cég irodája egy Sao Vicente-i, kétszintes családi ház alsó részében található, ahol azonban semmilyen üzleti tevékenységnek nyoma sincs. A megkérdezett helyiek sosem látták arrafelé sem az idősebb, sem a fiatalabb Neymart, az általuk bérelt ház földszintje inkább hasonlít raktárhoz, mintsem cégközponthoz.

Bartomeu szerint annak köszönhető a Neymar szerződtetése körül kirobbant botrány, hogy Madridban nehezen emésztik meg: a katalánoknak ilyen klasszisaik vannak. A frissen beiktatott elnök így fakadt ki: "Biztos vagyok benne, hogy valakik Madridból tüzelték fel a botrányt kirobbantó Jordi Casest". Nem tudni, így van-e, de az bizonyított ténynek tűnik, hogy Madrid lemaradt a Neymarért folyó versenyfutásban.

A játékos apja egy dokumentumot hozott nyilvánosságra, miszerint "egy másik spanyol klub" 60 millió eurót kínált, ha a brazil futballista hozzájuk ír alá. A sport.es honlap biztosra veszi, hogy ez a "másik klub" a Real Madrid lehetett, s megírja: a királyi gárda négy évre elosztva 60 millió eurót kínált Neymar apjának, tízmilliót a Neymar marketingjogait birtokoló cégnek, tízmilliót a Santosnak és 25 milliót fájdalomdíjul a Barcának (!).

A teljes összeg105 millió euró lett volna a Real esetében. Ezen kívül hatéves kontraktusra évi tízmillió, nyolcévesre 12 millió eurós fizetést kínáltak a brazil futball új csillagának. Elképzelhető hogy N&N mégis a félpénzt kínáló Barcelonát választotta? Vagy a félpénz nem is annyira fél? Egyszer talán ezt is megtudjuk.

Bár a kijevi parlament megszavazta az amnesztiatörvényt, amely mentességet biztosít az ellenzék tagjai számára, ha elhagyják az általuk megszállt kormányintézményeket, a tiltakozó akciók tovább folytatódtak. Az ellenzék ugyanis nem fogadja el a szerdán elfogadott jogszabályt, s mindenfajta előfeltétel nélküli teljes körű amnesztiát követel.