A politikus - aki az április 6-i választáson egyéni képviselőjelöltként indul a program által érintett városrészben - által február 7-re meghirdetett rendezvényen a részvétel ugyan nem kötelező, de a szervezők szülői kísérethez kötik a gyerekek részvételét, ráadásul az óvónők is kénytelenek lesznek megjelenni, mivel a menet 15 és 17 óra között zajlik majd, az óvodák nyitva tartása pedig délután fél ötig tart. A program fakultatív jellege ellenére úgy tudjuk, az intézményvezetők "számítanak" minden dolgozó részvételére.
A "farsangi menet" törvényességi aggályokat is felvet. A köznevelési törvény értelmében az alatt az idő alatt, amíg az óvoda, iskola, kollégium ellátja a gyermekek, tanulók felügyeletét, párt vagy párthoz kötődő szervezettel kapcsolatba hozható politikai célú tevékenység nem folytatható. Ráadásul a február 7-i időpont már a hivatalos választási kampányidőszakba esik.
Közleményben ítélte el az MSZP a "fideszes politikai pedofíliát".
A párt szerint a miskolci eset nem csak arra világít rá, hogy "a Fidesz mindent bevet a hatalomban maradásért", hanem abban is megerősít, hogy "a kormány oktatáspolitikájának egyetlen célja az, hogy a hatalmi szót feltétel nélkül elfogadó embereket neveljen". A szocialisták emlékeztettek: a Fidesz már többször átlépte a politika számára átléphetetlennek tartott iskolakapukat.
Orbán Viktort már 2010-ben elmarasztalták, amikor egy zuglói zeneiskolában kampányolt, tavaly novemberben pedig a Németh Szilárd vezette Csepelen rángatták bele a gyerekeket a politikába, amikor iskolai üzenőfüzetekben próbáltak a Csepeli Konzultáción való részvételre buzdítani. "Ezek a gyomorforgató akciók nemcsak erkölcstelenek, törvénytelenek is" - tette hozzá az MSZP közleménye, amely szerint a Mesterházy-kormány politikamentessé teszi majd az iskolákat, és garantálja a világnézetileg semleges oktatást minden gyermek számára.