;

tüntetés;Paks;népszavazás;összefogás;

- Összefogás: Paksról döntsön a nép!

Vasárnap délután mindenkit az Alkotmány utcába vár az Összefogás, aki velük együtt vissza akarja szerezni a haza önrendelkezését a haza kormányától - jelentette ki lapunknak Molnár Zsolt, az MSZP kampányfőnöke. A demokratikus ellenzék a tüntetéssel azt akarja elérni, hogy népszavazás döntsön a paksi bővítésről, ne a miniszterelnök és legszűkebb környezete. A szocialista politikus szerint Magyarországnak joga van megtudni, hogy Paks ügyében mit írt alá a miniszterelnök a magyarok nevében és joga van beleszólni a sorsába.

- Utcára hívják az embereket vasárnap, hogy együtt tiltakozzanak a paksi paktum ellen. Ez lesz az Összefogás első közös nagy megmozdulása. Elképzelhető, hogy ezzel valamiben is sikerül meghátrálásra kényszeríteniük a kormányt?

- Ezt a kormányt nem pusztán az összefogásban részt vevő pártok, hanem az ország fogja meghátrálásra kényszeríteni április 6-án. Most vasárnap azért gyűlünk össze, hogy jelezzük: Magyarország nem hagyja, hogy a feje felett döntsenek egy, a következő két évtizedet alapjaiban meghatározó kérdésben. A ma látott kormányzati ámokfutásnak bő két hónap múlva vége lesz. Vasárnap mindenkire számítunk, aki velünk együtt vissza akarja szerezni a haza önrendelkezését a haza kormányától. Ezért megyünk az Alkotmány utcába. Sajnos jól mutatja, hol tart az ország, hogy Alkotmány utca még van - de Alkotmány már nincs, csak a Fidesz alaptörvénye. Ezért kell április 6-án a változásra szavaznia mindenkinek.

- Paks része lesz a demokratikus ellenzék kampányának? Esetleg a szlogenek között is megjelenik majd?

- A haza önrendelkezéséről szól április 6. A kormány néhány embere, a miniszterelnök és legszűkebb környezete, vagy a magyarok irányítják sorsukat - ez a kérdés. Április 6-a népszavazás lesz az önrendelkezésrünkről. Innen nézve minden önrendelkezést korlátozó kérdés része a kampánynak a paksi szerződéstől az államosított közoktatáson át a kizsarolt és felélt nyugdíjvagyonig. Minden olyan ügyről beszélünk, amire Magyarországnak nincs még négy éve.

- Az Együtt-PM politikusai népszavazást is kezdeményeztek az atomerőmű bővítéséről. Ehhez is csatlakoznak az Összefogás pártjai?

- Mindannyian egyetértünk a szándékkal. A baloldal mindig is azt képviselte, hogy ebben az ügyben széleskörű társadalmi vitában dőljön el a végleges megoldás, átlátható, tisztességes, világos döntések formájában, és a végén akár népszavazási formában is. Ami most történt, abból világosan következik, hogy itt kell népszavazás: Magyarországnak joga van megtudni, hogy mit írt alá a miniszterelnök a magyarok nevében és joga van beleszólni a sorsába.

- A tüntetést eredetileg Önökkel egyeztetve Bajnai Gordon kezdeményezte. Várható, hogy a következő hetekben is külön-külön hirdetnek akciókat a kormányváltó demokratikus ellenzék szervezetei, a többiek pedig ezt követően csatlakoznak? Így ugyanis saját választóinak mindenki maga is megmutathatja az erejét.

- Az MSZP-Együtt-DK-PM-Liberálisok összefogása közös miniszterelnök-jelölttel, közös egyéni jelöltekkel, közös listával indul a választáson. A kampány is közös, mindenki azonos célért, közös program mellett kampányol. Az összefogás pártjai ennek mentén kezdeményeznek akciókat, így történt ez Paks esetén is.

- Mit üzen a kormányváltást akaróknak a mostani demonstráció előtt?

- Legyenek ott az összefogásban velünk, mert otthonról, a fotelből elégedetlenkedve nem lehet leváltani a miniszterelnököt. Most az az időszak van, amikor a fotel helyett az utcán és a szavazófülkében kell kiállnunk magunkért és a hazánkért. 

Csőtörés miatt négy borsodi település négyezer háztartásában nincs víz - értesült a HavariaPress.