Orbán-kormány;Rogán Antal;rezsicsökkentés;

- Orbán ismét a gazdagokért harcolna Brüsszelben

Lapunk a héten többször is foglalkozott Rogán Antal harcias nyilatkozataival rezsiharc-ügyben. A hét elején a fideszes frakcióvezető még arról beszélt, hogy az Európai Unió eljárást készít elő hazánk ellen az energiaárak csökkentése miatt. Keddi számunkban bebizonyítottuk, hogy nem indult ilyen új eljárás. Oettinger uniós energiabiztos egyelőre csak levelet írt tizenhét tagállam kormányának, amelyben a kiskereskedelmi energiaárak központi szabályozásának kivezetését kéri. 

Rogán a hét közepén ezt úgy értelmezte, hogy ebből nyilván büntető eljárás lesz hazánk ellen. Mi brüsszeli forrásokból megtudtuk, hogy az Oettinger-levelet hosszabb, akár egy-két éves kétoldalú konzultáció követi a Bizottság és az érintett tagállamok között.

Orbán Viktor ma reggeli rádióinterjújában óvatosabban fogalmazott. Már nem beszélt nyílt EU-s támadásról, csak általánosságban jelentette ki, hogy a „rezsiharc színtere Brüsszelbe tevődött át”. (Szerintünk meg a világpiacra, ahol az árak kialakulnak.) Lapunk tegnap azt is bebizonyította, hogy az Európai Bizottság egyáltalán nem érzéketlen az energiaszegénység problémájára. A központi árszabályozás megszüntetésével párhuzamosan lehetővé kívánja tenni a „védelemre szoruló fogyasztók”, azaz a szegények megsegítését.

Orbánék ezt eddig nem ismerték el. Most, feltehetően cikkünk hatására a miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy „a szegényekre összpontosító védekezés helyett” általánosan alacsony energiaárakra van szükség. Vagyis a „szolidaritást” ugyanúgy értelmezi, mint az egykulcsos adónál. Ha a takarítónéni és a húszszor annyit kereső bankelnök egyformán 16%-os adókulcs után fizet, akkor a lakása fűtéséhez miért ne kapjon húszszor annyi állami dotációt a villatulajdonos milliárdos, mint a kis panelben szorongó szegény ember?

A miniszterelnök szerint, ha a parlamenti választás után is folytatódhat a jelenlegi gazdaságpolitika, akkor Magyarország előtt egy nagy, felívelő fejlesztési korszak áll. Orbán Viktor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által szervezett pénteki Lámfalussy-konferencián utalt a feltörekvő piacokon tapasztalt árfolyam-ingadozásokra is, amellyel kapcsolatban leszögezte, az árfolyamkérdést kizárólagos jegybanki hatáskörnek tartja. Kijelentette egyúttal: a magyar gazdaság rendkívül stabil.