A Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke, Pálffy Ilona azért döntött úgy, hogy nem terjeszti a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elé a kezdeményezést, mert az előterjesztők nem a jogszabályban előírt aláírásgyűjtő ív mintapéldányán terjesztették be kezdeményezésüket, valamint még az előtt gyűjtötték össze a támogató aláírásokat, hogy kezdeményezésüket az adatvédelmi hatóság nyilvántartásba vette volna.
Az ellenzéki politikus szerint "egyszerű, hivatali packázásról van szó, minden jogalap nélkül". Az a két indok, amiről az elnök beszélt, nem megalapozott - mondta Jávor Benedek, aki hozzátette: a törvény egyikről sem rendelkezik, ugyanakkor kimondja, hogy az ilyen aláírásgyűjtést be kell jelenteni az adatvédelmi hatóságnál. Ez megtörtént, amit a hatóság vissza is igazolt - szögezte le a független képviselő.
Jávor Benedek azt mondta, hogy semmilyen előírás nem rendelkezik arról, hogy meg kell várniuk a jogerőre emelkedést, ez csak az NVI önkényes jogértelmezése. Azt, hogy aláírásgyűjtő íven kell benyújtani a minimum húsz aláírást a kérdéssel együtt, szintén nem tudta az elnök igazolni. A politikus szerint a Fidesz rendszerében már megszokott bürokratikus akadálykeltésről van szó, a kormánypárt fél ettől a népszavazástól, attól, hogy a magyar nép döntsön a paksi atomerőmű bővítéséről, a "titokban megkötött moszkvai alkutól".
Civil szervezetek és ellenzéki pártok demonstrációs hétvégét szerveznek a Paksi Atomerőmű tervezett bővítése ellen. Február 1-jén, szombaton fél négykor civil tüntetést tartanak a József nádor téren a paksi paktum elleni tiltakozásul. Másnap pedig délután háromkor az Alkotmány utcában demonstrál az Együtt-PM és a Demokratikus Koalíció.
Az Országgyűlés ugyanakkor várhatóan a február 3-val kezdődő héten szavaz a 2014. január 14-én Moszkvában aláírt megállapodásról. Február 2-án, vasárnap 15 órakor az Alkotmány utcában tüntet az Együtt-PM és a demokratikus Koalíció (DK) a paksi atomerőmű tervezett bővítése ellen.