Szigetvári Viktor;Együtt-PM;

Büszke balközép identitáspolitikára és kormányzati kultúrpolitikai korrekcióra van szükség Szigetvári Viktor szerint FOTÓ: TÓTH

- Egymás kárára nem szabad rivalizálni

Az Együtt-PM társelnöke, kampányfelelőse tudomásul vette, hogy a kormányváltáshoz legalább kétmillió szavazatra van szükség, ehhez pedig a pártoknak, illetve a választóknak is kompromisszumokat kell kötni. Szigetvári Viktor azt mondja a kampány közös lesz, a stratégiát közösen döntik el, a szavazókat pedig megtanítják arra, hogy az Összefogás öt pártja együvé tartozik. Nem tagadja, versengés lesz a szereplők között, de szerinte az a fontos, hogy egymás, valamint a közös lista kárára nem szabad rivalizálni.

- Ön is ivott unikumot az ellenzéki megállapodás után, mint a PM-es Jávor Benedek?

- Nem volt erre szükségem. Tudom, hogy a kormányváltáshoz legalább kétmillió szavazatra van szükség, ehhez pedig a pártoknak, illetve a választóknak is kompromisszumokat kell kötni. Az új választási törvény miatt már a voksolás előtt. Ez cinikus számítás a Fidesz részéről, de alkalmazkodni kell hozzá.

- Bíznak abban, hogy a kormányváltást akaró demokratikus szavazók, ha az orrukat befogva, de elmennek és az Összefogásra szavaznak majd április 6.-án?

- A kampányban meg kell győznünk az embereket arról, hogy ránk szavazni jó döntés, azt senkitől nem kérhetjük, hogy fogja be az orrát és úgymond kényszerből voksoljon a baloldali szövetségre. Azért javasoltuk korábban, hogy Gyurcsány Ferenc ne szerepeljen a közös listán, mert szerintünk - a siker érdekében - ez lett volna a jobb megoldás. Végül elfogadtuk, hogy a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke a lista elején kapjon helyet és teljes erővel azon dolgozunk, hogy a Mesterházy Attila vezette Összefogás minél több voksot szerezzen. A DK-t egyébként be kellett vonni a szövetségbe, hiszen ügyes politizálással elérték a parlamentbe jutási küszöböt. Ha kihagyjuk őket, az a kormánypártoknak kedvezett volna.

- Az Együtt-PM sok áldozatot hozott az Összefogás oltárán. Nincs sértődöttség politikusaikban?

- Mindenki hozott áldozatot. Szigetszentmiklóson a szocialisták kiváló jelöltje adta át a helyét Kuncze Gábornak, aki listás biztonsági kötél nélkül, férfiasan állt bele a választási küzdelembe. A tavaly nyár végi megállapodás kiszélesítése előtt Bajnai Gordon világossá tette, hogy szerintünk külső miniszterelnök-jelölttel és a DK elnökének listás indulása nélkül lehet inkább győzni, de a kormányváltás fontosabb, ezért meghajlunk a szövetségesek indokai előtt.

- Korábban sokan biztosra vették, hogy ön tagja lesz a következő parlamentnek. Most mire számít?
- Még nem tudom, hogy lesz-e befutó helyem a közös listán. Ez nem tőlem függ. Az Együtt-PM társelnökeként teszem a dolgom és bár egyéni körzetben szerettem volna indulni, végül a pártszövetségem arra kért, hogy Karácsony Gergellyel, aki szintén egyéni jelölt akart lenni, inkább a kampányt irányítsuk.

- A kormányváltó szövetség pártjai már közös nevet is választottak maguknak. Ezzel vége a baloldali belső háborúknak és mindeni fegyelmezetten dolgozik a választási sikerért?

- Részletkérdésekben mindig lesz véleménykülönbség, de a lényeges ügyekben, így például a paksi paktum elítélésében egyetértünk. Ezért szervezünk most vasárnapra közös tüntetést, illetve kezdeményezünk népszavazást. A kampány közös lesz, közösen irányítjuk, egy asztalnál, közösen döntjük el a stratégiát a partnereinkkel. A szavazókat pedig a kampányban megtanítjuk arra, hogy az Összefogás öt pártja együvé tartozik. Versengés lesz a szereplők között, de ez a politika természetéből adódik. Az a fontos, hogy egymás kárára, valamint a közös lista kárára nem szabad rivalizálni.

- Nem árt a közös kampánynak, hogy néhány dologban nem értenek egyet a szövetség tagjai?

- Abban, hogy helyre kell állítani Magyarországon a jogállamot, mind az öt párt egyetért. Fontos mondat, amit szemben akár baloldali publicistákkal, Gyurcsány Ferenc is kimondott, hogy csak jogállami módon lehet ezt a jogállamot romboló rendszert elsöpörni. Valljuk, hogy ebben nincsenek trükkök, tehát kormányrendelettel nem lehet az alaptörvényt megváltoztatni. Abban is egyetértünk, hogy a gazdaságban növekedési fordulatra van szükség. Az egykulcsos adót illetően Fodor Gáboréknak kellett engedniük, de a Liberálisok elfogadták a többség álláspontját. A részletekben valóban vannak különbségek, de például oktatáspolitikában csak árnyalatnyiak.

A közmunkától a szociális ellátórendszerig a foglalkoztatást és a szociálpolitikát illetően vannak bizonyos részletviták, ezeket azonban a kampányban nem kell lefojtatni, csak a kormányprogram összeállításakor. A lényeg, hogy nagyon hasonló az értékrendünk. Arra vigyázni kell, hogy senki ne mondjon olyat, ami árt a közös kampánynak. Gyurcsány Ferenc kultúrkampfra vonatkozó javaslata ilyen volt. Én undorodom a kormány kultúrpolitikájától, benne a borzalmas és majd lebontandó Szabadság téri szoborral, viszolygok attól, amit Kerényi Imre csinál és lehetne sorolni, ezért ezen a területen vissza kell fordítani az idő kerekét. De a keresztény-konzervatív világképpel szemben kultúrkampfot hirdetni szerintem sokszínű demokráciában nem helyes. Büszke balközép identitáspolitikára és kormányzati kulturpolitikai korrekcióra ettől még szükség van.

- A határon túli magyarok kérdésében meg tudnak egyezni?

- Az MSZP-nek és az Együtt-PM szövetségnek közös, határozott álláspontja, hogy legyen a határon túli állampolgároknak szavazati joga, ami amúgy európai tendencia. A választójogot nem vennénk el, de másképpen csinálnánk. Ebben a DK volt kénytelen a többségi véleményt elfogadni.

- A rendszerváltás óta öt párt még nem alakított választási szövetséget Magyarországon. Két hónap alatt meg lehet tanulni az együttműködés technikáját és sikerre lehet vinni az Összefogást?

- A technikákat meg kell tanulnunk. Egészen odáig, hogyan kell az űrlapokat kitölteni, de ezeket a Fidesz is most tanulja. A sokfelől érkező egyéni jelölteknek közös arculattal kell a nyilvánosság előtt megjelenni, és ha több szólamban is, de egy hangon képviselni az Összefogást. A miniszterelnök-jelöltet pedig mindenkinek segíteni kell abban, hogy a választók megértsék, Mesterházy Attila az, aki képes rendet rakni ebben az országban, aki beváltja az ígéreteit, akiben hinni lehet. Miután pedig a Fideszt biztosan akkor lehet leváltani, ha április 6-án sokan elmennek szavazni, ezért a kampányban a sokszínűséget képviselve minél több embert el kell vinni az urnákig. Az öt párt győzni akar, ezért mindenki ennek a célnak megfelelően dolgozik.

A partközelben, a sekélyebb vizek felett, illetve kisebb öblökben elkezdődött a jegesedés a Balatonon, de ott is csak 2-3 centiméter vastag a jég, nincs a vízen összefüggő jégréteg, és a meginduló élénk szél is több helyen összetöri, illetve kásássá teszi a jeget.